Ддс за стоки за износ извън ЕС

26.03.2024, 20:05 258 3

26.03.2024, 20:05
Публикации: 1 / 0
Здравейте, аз имам следния казус. Ще изнасям дограма за Норвегия от Ролпласт като физическо лице. На много места пише ,че не трябва да плащам ддс. Правих и консултация с адвокат по данъчно право и той каза, че трябва да бъде с нулева ставка. От Ролпласт обаче казват ,че досега не са процедирали така и искат да им дам точката от закона за ддс където е опоменато това. Те казват ,че точка 28 е само за доставката. Та въпроса ми е дали трябва или не трябва да платя ддс и ако не коя е точката от закона?
#1 | 26.03.2024, 20:39
Публикации: 4400 / 737
Не разбирам от ДДС, но не разбрах и друго - вие ще купувате от Ролпласт и пак вие, като "физическо лице" ще изнасяте към Норвегия? Каква е връзката на Ролпласт с Норвегия, ако те продават на вас в България? И по какъв ред ще изнасяте като "физическо лице"?
#2 | 27.03.2024, 05:13
Публикации: 160 / 22
И кои са тези места , на които пише , че Ролпласт може да продаде на територията на България дограма без ДДС?
 Може, но трябва да правят износ на митница. Ако съм на тяхно място ще ти сложа допълнителни 600-700 лв за митническа услуга . Плюс гаранция в размер на ДДС-то, което ще ти възстанвоя , когато ми представиш норвежка МД , че си обмитил стоката в Норвегия и платил съответните митнически сборове според тяхното законодателство.

 Има и друг вариант. Купуваш от Ролпласт с ДДС.  Регистрираш се по ДДС като физическо лице.  В минтницата ти дават ЕОРИ номер. Правиш износа като ФЛ. Доказваш , пред НАП, че  износа е направен. Плащащ митни сборове в Норвегия. НАП възстановява ДДС-то.
#3 | 27.03.2024, 08:14
Публикации: 11974 / 2191
 Правих и консултация с адвокат по данъчно право и той каза, че трябва да бъде с нулева ставка.
Освен, че е казал е необходимо и да се аргументира с позоваване на членове от Закони.
Консултирайте се и с друг адвокат , а най - вече потърсете счетоводител. Колегите са Ви отговорили по-горе - мога само да добавя, че това , което искате да правите е не да изнасяте дограма, а да я пренасяте.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група