Гдд и год за физическо лице

23.04.2024, 19:09 804 8

23.04.2024, 19:09
Публикации: 4 / 0
Физическичо лице съм и нямам фирма! Тая година имах приходи в размер на 700лв чрез наложен платеж в еконт! Имам и акции и затова трябваше да подам гдд по чл.50! Всичко точно ама ми писаха от нап, че имам недекларирани доходи от куриерски услуги! И се започна ужаса....
Попълних приложение 2 на гдд, но при финализиране на формуляра се оказа, че вми трябва и попълнен год в нси! Доообре отивам оз в сайта, регистрирам се с пика от нап и почвам справката! Попълних имена дати и т н, но няма място за егн, а само за еик!!! Тъпотия без шия! На тва място попълних егн и продължих!
Идва другия куриоз... В декларацията за прихода сумите са само в хиляди левове... А моята е под хиляда и няма как да попълня числото със запетая! Както и да е писах за печалба 1 единица и друго не съм попълвал! Регистрирах год в нси и ми изкара рег номер! Отивам пак на сайта на нап и правя нов опит да регистрирам гдд, но о чудо отново като дам отметката за год ми пише че няма данни за това ЗЛ и не ми позволява да завърша изпращането! Какво трябва да направя за да оправя това! И щак може в 2024г да е толкова сложно човек да си декларира едни пикливи 700лв!!?
#1 | 23.04.2024, 19:12
Публикации: 11981 / 2194
 като дам отметката за год ми пише че няма данни за това ЗЛ и не ми позволява да завърша изпращането!

Входящият номер не се зарежда веднага - просто проверявайте , докато се зареди. Понякога минават и часове.
#2 | 23.04.2024, 19:44
Публикации: 9381 / 1579
И щак може в 2024г да е толкова сложно човек да си декларира едни пикливи 700лв!!?
Нито е сложно, нито е от 2023(2024). Просто като се упражнява някаква дейност трябва да се спазват и определени правила. Щом сте си избрали да сте търговец  дори без регистрация, ще трябва да дпазвате правилата за търговците. При това в най-неудачния вариант - едноличен търговец
Да не зачеквам и "сложнотията" с осигуровките, защото по всяка вероятност дължите и такива.
.
#3 | 23.04.2024, 22:13
Публикации: 4 / 0
Какви осигурявки и какъв търговец? Имам продаден ps4 и няколко игри втора ръка! Това не ми е занаят и си работя съвсем друга работа!
И да направено е сложно и тромаво!
#4 | 23.04.2024, 22:43
Публикации: 9381 / 1579
Имам продаден ps4 и няколко игри втора ръка!
Не зная какво сте продали. Ако сте продали лични използвани вещи - дохода е необлагаем и не се включва в ГДД. Но ако сте продали нещо, което преди това сте закупили с цел да продадете (вкл. когато е втора употреба) - това си е търговска дейност. Вижте ЗДДФЛ, чл. 26, ал. 7. За задължителното осигуряване - КСО, чл.4, Ал.3, т.2. За регистрацията на самоосигуряващо се лице и декларациите, които се подават - НООСЛБГРЧМЛ и Наредба Н-13.
.И да направено е сложно и тромаво!
Направено е така точно заради такива като Вас, които искат да печелят без регистрация по ТЗ. За да може всички играчи на пазара да са равнопоставени.
Моля да ме извините за горните квалификации, ако сте продали само старите си лични вещи.
#5 | 24.04.2024, 05:23
Публикации: 160 / 22
Какви осигурявки и какъв търговец? Имам продаден ps4 и няколко игри втора ръка! Това не ми е занаят и си работя съвсем друга работа!
И да направено е сложно и тромаво!

 Имаш акции - тръгнал си по форуми с трици маймуни да ловиш. Намери си счетоводител да ти попълни декларацията.
#6 | 26.04.2024, 09:39
Публикации: 4 / 0
Не зная какво сте продали. Ако сте продали лични използвани вещи - дохода е необлагаем и не се включва в ГДД. Но ако сте продали нещо, което преди това сте закупили с цел да продадете (вкл. когато е втора употреба) - това си е търговска дейност. Вижте ЗДДФЛ, чл. 26, ал. 7. За задължителното осигуряване - КСО, чл.4, Ал.3, т.2. За регистрацията на самоосигуряващо се лице и декларациите, които се подават - НООСЛБГРЧМЛ и Наредба Н-13.Направено е така точно заради такива като Вас, които искат да печелят без регистрация по ТЗ. За да може всички играчи на пазара да са равнопоставени.
Моля да ме извините за горните квалификации, ако сте продали само старите си лични вещи.
В закона хубаво го пише това, но тълкувай ми какво означава личти вещи! Купил плейстейшън преди 1г и няколко игри! След още 1г го продавам дори на по ниска цена и игрите! Това лична вещ ли е или съм търговец дето прави хари от въздуха? И ощетява бюджета на страната
#7 | 26.04.2024, 20:53
Публикации: 4 / 0
Напрових нова гдд, след консултация с представител на нап! В нея само попълних акциите и приложение 13 точка 914 мисля, в която покочих сумата от наложените платежи като необлагаема! А първоначално попълних приложение 2, тъй като се обадих на служителка в нап и тя каго чу, за наложени платежи ми каза, че трябва да попълня приложение 2! Явно се е получило някакво недоразумение!
#8 | 27.04.2024, 00:20
Публикации: 160 / 22
след консултация с представител на нап!

    Доколко меродавен е този отговор ?

    Та те  писмените становища завършват с "Настоящото становище е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на (ДОПК), се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група