ИТ и Уведомление по чл. 62

19.07.2012, 21:52 15875 7

19.07.2012, 21:52
Публикации: 6 / 0
Здравейте,

Имам следния казус: на 31.05.2012 назначавам работник във фирмата. Подавам уведомление за сключен ТД с ел.подпис /това е нещо, което правя за първи път/. Получавам на мейла потвърждение за получаване на уведомлението и съответно реших, че случая е приключен. На 09.07., преди да преведа осигуровките, влязох отново в сайта на НАП. Видях, че има услуга справка на действащите тр.договори и реших да я пусна. Съответно установих, че за фирмата няма регистриран такъв /това е първият им работник, фирмата работи от тогава/. Проверих подаденото уведомление и се оказа, че файлът е отхвърлен, като причината е: "Некоректен формат на линия! Очакван брой запетаи: 24, налични: 0". /Ей, богу, броих запетаите в генерирания текстов файл, който се подава, 24 са/. Опитах да подам корекция, но съответно не стана, изтекли са всякакви срокове. Отидох до НАП, оттам ме препратиха в ИТ. Поискаха ми попълнена идентификационна карта, удостоверение от АВ, копие от трудовия договор и от отхвърленото уведомление. Дотук всичко ок, но днес отидох да си взема протокола от проверката и да се коригира и подаде ново уведомление със задна дата, а те ми написаха акт. Дори и с това съм съгласна, защото не съм проверила и догледала, но искат да ми наложат глоба от 1500 лв и третират всичко като умишлено неподадено и все едно те са ме намерили и проверили, а не че аз съм ги потърсила. Принципно съм ок с факта, че глоба ще има, но как може да се третират човешката грешка и недоглеждане наравно с умишленото недеклариране на ТД?!?
Та въпросът ми е - до понеделник включително мога да обжалвам - как бихте ме посъветвали да постъпя и как да го формулирам? Трябва ми съвет. Отидох и при юристка в ИТ, която каза, че няма представа от сроковете, отскоро е и не може да ми помогне особено много. Междувременно ми дадоха да напиша и молба за споразумение за минимална глоба /1500,00 лв/, която трябва да бъде платена в едномесечен срок. Отказах, защото нямам възможност да намеря толкова пари за толкова кратко време, а отговора беше - абе какво толкова, нали акта е на фирмата. Да, ама фирмата няма да плаща моите грешки. Та това е, моля за консултация.
Благодаря много на всички предварително.
#1 | 19.07.2012, 21:59
Публикации: 3145 / 253
Грешката е Ваша и няма какво да обжалвате. Вие като ще се занимавате с това, прочетохте ли , че ни можете да допуснете до работа работника докато не регистрирате ТД и да му връчите да се подпише на справката от НАП за заверен ТД? Минималната глоба е 1500лв и няма как да не я платите.

чл.63 от КТ
Скрит текст :
#2 | 19.07.2012, 22:05
Публикации: 6 / 0
Благодаря за бързия отговор, все се надявах да има и друг вариант. Иначе и на мен ми е ясно, че имам грешка и трябва да си плащам, но при положение, че сама съм си видяла грешката и искам да я оправя, аз си подавам искането и т.н., не съм съгласна, че трябва да ме приравняват с тези, които умишлено не декларират договори. Явно обаче няма начин да ми се размине. Дадоха ми съвет да я назнача на тр. договор от момента, в който си видях грешката, а за пропуснатия месец да и пусна граждански договор, но се отказах от този вариант, исках всичко да си е наред, без някакви схеми.
#3 | 19.07.2012, 22:09
Публикации: 3145 / 253
Рано или късно грешката щеше да излезе на яве и без ИТ нямаше как да я оправите.
Прочетете и това:
Скрит текст :
#4 | 19.07.2012, 22:29
Публикации: 6 / 0
Благодаря още веднъж.
Аз в общи линии съм спазила всичко, освен че не съм получила справката на мейла, всичко друго е направено. Пропуснала съм най-важното всъщност. Договорът можеше да го дам и днес, дето се казва, ако беше прието уведомлението нямаше да има проблем. Но, шанс... /както казва дъщеря ми/ 
#5 | 20.07.2012, 07:30
Публикации: 3145 / 253
Справката не се получава на емейла, а се разпечатва пак от страницата на НАП, където пускате уведомлението. На емейла получавате само потвърждение, че е обработен файла.
#6 | 25.07.2012, 21:13
Публикации: 6 / 0
Видях, че има услуга справка на действащите тр.договори и реших да я пусна. Мога ли да попитам къде в нап да вляза с ел.подпис и аз да ползвам тази услуга...Благодаря предварително!!!
#7 | 25.07.2012, 22:57
Публикации: 6 / 0
Трябва да имате разрешен пълен достъп до осигурителна информация. Една от опциите е тази справка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група