Съдружник в ЕООД със сключен трудов договор

Днес в 11:52 160 6

Днес в 11:52
Публикации: 4 / 0
Здравейте. Имам следния заварен от мен казус, за който в момента имам ревизия от НАП. Иван Иванов е представляващ ЕООД за периода 01.2019 - 12.2020. Вписан е в ТР като управител, без изрично да е сключван ДУК. От 03.2019 до 08.2020 е назначен по трудов договор в същото дружество на длъжност продавач-консултант (дружеството продава стоки както във физически магазини, така и онлайн). Подавани са декларации образец 1 с код 01 за работещите по трудово правоотношение. Възнаграждението му е значително по-високо от това на останалите продавач-консултант. Първият проблем е, че няма как представляващият ЕООД да сключва трудов договор със самия себе си. Как следва да се докаже пред НАП, че Иван не е работил никога като продавач-консултант, а всъщност е извършвал управление на дружеството, че подадените данни с декларация 1 са сгрешени и може ли същите да бъдат коригирани и лицето да бъде осигурено на основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО? Благодаря предварително!
#1 | Днес в 12:45
Публикации: 12112 / 2228
Първият проблем е, че няма как представляващият ЕООД да сключва трудов договор със самия себе си.

Не признават сключения договор ?

#2 | Днес в 12:56
Публикации: 4 / 0
Да и смятат, че е трябвало да се осигурява на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, като СОЛ, който полага личен труд в дружеството.
#3 | Днес в 13:10
Публикации: 12112 / 2228
Да и смятат, че е трябвало да се осигурява на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, като СОЛ, който полага личен труд в дружеството.

След като това е тяхното становище / и правилно е такова / вероятно и ще предприемат действия при съставяне на РАкт точно в желаната от Вас посока ? Недвусмислено е установено, че лицето полага труд и следва и осигуряване.
#4 | Днес в 13:23
Публикации: 4 / 0
Въпросът ми по-скоро беше имам ли вариант да докажа и да се направи корекция в посока чл.4, ал. 1, т. 7 от КСО при все че всичко води към ал. 3, т. 2. Лицето не е работило като продавач, единствено е извършвал управленски функции. И да, вероятно въпросът е абсурден, предвид наличието на трудов договор. Все пак ако има възможност даден трудов договор да се заличи, би трябвало да има вариант за корекция в посока чл. 4, ал. 1, т. 7 в ревизията.
#5 | Днес в 13:46
Публикации: 12112 / 2228
Точно това имам предвид - проверяващите ще следва да направят тези изводи и от тях да започне всичко това. Няма как в хода на ревизията Вие по свое усмотрение да го реализирате.
След като не признават ТД ще следва да се предприеме някакво действие от страна на НАП и то може и да е заличаване.
#6 | Днес в 13:52
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група