Платен отпуск - обезщетение Въпрос?

28.08.2024, 07:53 674 10

28.08.2024, 07:53
Публикации: 20 / 0
Здравейте,
От м.Април до м.Септември 2024г. включително съм болничен, поради травма.
След това ще напусна работа по взаимно съгласие.
На въпроса колко дни платен отпуск имам - отговориха ми 15 дни до септември включително, но 5 дни съм бил отпуск - м.Февруари, преди да пострадам и изляза болничен, така че ще ми бъдат изплатени 10 дни като обезщетение.
Сигурен съм че съм имал отпуск поне още ~10 дни от миналата година. Тези близо 10 дни платен отпуск от мин. година ги губя по давност до колкото разбрах, защото не съм ги  използвал 6месеца след края на предходната 2023 г. Тоест до 06. 2024г. Така ли е наистина? Ощетяват ли ме с 5 дни платено обезщетение?
Не трябва ли тези 5 дни отпуск които съм взел 02.2024г. да се приспаднат от отпуската ми през миналата година, а не да ги режат от платен отпуск за 2024г.
 Как мога да докажа колко отпуск съм имал от миналата година?
#1 | 28.08.2024, 08:12
Публикации: 3092 / 414
Не се губят по давност. Следва да се изплатят, стига действително да са остатък от 2023.
Проверете си уведомлението за отпуск, което трябва да е дадено в началото на годината
#2 | 28.08.2024, 08:49
Публикации: 20 / 0
Благодаря! Това уведомление за отпуск не си спомням да съм виждал, или подписвал. Мога ли да го изискам от офиса на фирмата, или счетоводителя?
Може ли да изманипулират данните, с цел да ме ощетят от оставащ платен отпуск?
В НАП, може ли да се провери колко дни съм бил отпуск?
#3 | 28.08.2024, 08:58
Публикации: 287 / 75
В НАП, може ли да се провери колко дни съм бил отпуск?
Не може
#4 | 28.08.2024, 09:35
Публикации: 3092 / 414
Възможно е колегата да е прочел нещо, да го разбрал както го е разбрал и това да е довело нормална човешка грешка. Не всеки се опитва да ви ощетява, стига с тази драма. Обърнете се човешки към тях, поискайте си справка за ползваните отпуски и остатъците от предишни години и им обърнете внимание, че по давност се погасява 2 години след изтичане на годината, за която е отпуска. Когато се ползва продължителен отпуск на друга основание, този срок се удължава.
#5 | 28.08.2024, 09:45
Публикации: 20 / 0
Благодаря Ви! Ще го направя, няма драма.
#6 | 09.09.2024, 22:12
Публикации: 20 / 0
Здравейте, изпратих писмено запитване до работодателя за оставащ годишен платен отпуск за периода 2022г., 2023 и 2024г.

От справката се оказа че 3 дни имам повече от това което той устно ми е казал.

2022 г. Ползвал съм 25 дни от полагащи ми се 20.
             -5 дни ще ми се вземат от следваща година
2023г. Ползвал съм 12 дни + 5 от мин.година.                   
            Остават ми 3 дни.
2024г. Ползвал съм 5 дни от 15 (до Септември),       
            тогава ще си пусна предизвестието.

Общо: 13 дни платен отпуск, който трябва да ми изплати.

Мисля че, 2022г. Когато съм взел отпуск 25 дни, всъщност съм имал дни отпуск и от 2021 и 2020г., които не се взимат в предвид, напротив дори ми прехвърлят тези -5 дни.

Друго нещо съмнително, е това че ме подканиха да не пускам един месец предизвестие, можело по взаимно съгласие веднага да напусна. Може ли да го правят умишлено, поради следните причини:

Осигуряват ме на 1000лв. Ако напусна без предизвестие по взаимно съгласие ще трябва да ми изплатят брутното на тези 13 дни платен отпуск. Ако напусна с 1м. предизвестие ще ползвам тези 13 дни отпуск, които вече няма да се изчисляват брутно, а ще са на пълна надница, поне така е било винаги, когато съм ползвал отпуск. Според вас така ли е?

#7 | 09.09.2024, 22:57
Публикации: 4508 / 766
"-5 дни ще ми се вземат от следваща година"
Тоя вашия работодател плаче за ИТ.

За 13-те дни - не разбрах много-много въпроса, но ако няма много разлики в месечните заплати то обезщетението и платеният ползван отптуск няма да се различават значително.
#8 | 09.09.2024, 23:54
Публикации: 20 / 0
Три неща ме притесняват. Вие кажете вашето становище по тях:

1.  Отпускът, който съм превишил с 5 дни през 2022г. Ползвал съм 25 вместо 20. Тези 5 дни, сега ще ми бъдат извадени от общия бр. оставащ отпуск при напускането ми. Има ли право? (Възможно е да съм имал останали дни отпуск от предходните години 2021 и 2020), които не са взети в предвид.

2.  Работодателят ме подканва да напусна без предизвестие, по взаимно съгласие. По този начин аз мисля че, дължи обезщетение за останалите дни отпуск на база средно дневно брутно възнаграждение. Осигурява ме на 1000лв., което значи малка сума.

Ако обаче, изляза в отпуск, в случая имам 13 дни и подам 1 месец предизвестие. Тези дни, ще трябва да ми ги изплати на база дневна надница, която е по-висока сума. Тоест ще трябва да ми плати повече.

3.  Фишовете за заплатите за 2021, 2022, които съм запазил за всички месеци от годината. Срещу поле - работни дни, пише 20. Без значение колко работни дни има в месеца. Навсякъде са 20. И това нещо най-много ме шокира, че го виждам чак сега. На фишовете от 2023 и 2024г. са различни работните дни, в зависимост от месеца, както по-принцип е.

Кажете, какво мислите, какво е вашето мнение?
#9 | 10.09.2024, 00:06
Публикации: 287 / 75
За 13-те дни - не разбрах много-много въпроса, но ако няма много разлики в месечните заплати то обезщетението и платеният ползван отптуск няма да се различават значително.
Има разлика дали отпускът ще се ползва реално или ще се плати само обезщетение. И двете са приблизително върху една и съща сума, но при ползване на отпуска има и осигуровки (по-голям тазход за работодателя и по-малко нето за работника), а при обезщетението има само данък (по-евтино за работодателя и повече нето за работника).
Вярно, че при ползване на отпуска се плаща приблизително колкото и за отработени дни, но без обезщетение, а при неползването освен възнаграждението (вкл. осигуровки и данък) се плаща и обезщетение, но пък когато дните са отработени  има произведен продукт и доход за работодателя.
#10 | Вчера в 11:45
Публикации: 153 / 27
Три неща ме притесняват. Вие кажете вашето становище по тях:

1.  Отпускът, който съм превишил с 5 дни през 2022г. Ползвал съм 25 вместо 20. Тези 5 дни, сега ще ми бъдат извадени от общия бр. оставащ отпуск при напускането ми. Има ли право? (Възможно е да съм имал останали дни отпуск от предходните години 2021 и 2020), които не са взети в предвид.

2.  Работодателят ме подканва да напусна без предизвестие, по взаимно съгласие. По този начин аз мисля че, дължи обезщетение за останалите дни отпуск на база средно дневно брутно възнаграждение. Осигурява ме на 1000лв., което значи малка сума.

Ако обаче, изляза в отпуск, в случая имам 13 дни и подам 1 месец предизвестие. Тези дни, ще трябва да ми ги изплати на база дневна надница, която е по-висока сума. Тоест ще трябва да ми плати повече.

3.  Фишовете за заплатите за 2021, 2022, които съм запазил за всички месеци от годината. Срещу поле - работни дни, пише 20. Без значение колко работни дни има в месеца. Навсякъде са 20. И това нещо най-много ме шокира, че го виждам чак сега. На фишовете от 2023 и 2024г. са различни работните дни, в зависимост от месеца, както по-принцип е.

Кажете, какво мислите, какво е вашето мнение?

Нещо не ви е ясно - как обезщетението ще бъде върху 1000 лв осигурителен доход, а ако ползвате отпуск ще бъде върху дневна надница ? Според мен, ако ви ги изплатят като обезщетение ще получите повече като сума, защото се удържа само данък, както е казал колегата, преди мен. Базата за изчисляване на обезщетението е предходен месец, в който имате повече от 10 отработени дни, а не основна заплата по договор. / предполагам това имате предвид - "осигурява ме на 1000 лв." ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група