Граждански договор със собственик на ЕТ

03.09.2012, 11:57 19761 12

03.09.2012, 11:57
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Моля, за малко помощ във връзка с Граждански договор, при който Изпълнителя е и собственик на ЕТ. Каква е нужно да удържи Възложителя в Сметката за изплатени суми. Благодаря на всички включили се!
#1 | 03.09.2012, 12:14
Публикации: 180 / 3
Сметката  за  изплатени суми не се  попълва, ако получателят на дохода от др. стопанска дейност е самоосигуряващо се  лице и е декларирало това  обстоятелство с писмена декларация  пред платеца на дохода.
#2 | 26.08.2013, 10:24
Публикации: 3 / 0
Здравейте ! Искам да попитам, дали собственик на ЕТ, което никога не е декларирало започване на дейност може да сключва граждански договор. Предварително Ви благодаря за отговорите.
#3 | 26.08.2013, 10:35
Публикации: 6403 / 1127
Здравейте ! Искам да попитам, дали собственик на ЕТ, което никога не е декларирало започване на дейност може да сключва граждански договор. Предварително Ви благодаря за отговорите.
Дори собственик на работещо ЕТ може да сключва граждански договор.
#4 | 26.08.2013, 10:42
Публикации: 11899 / 2168
 :wave:
Ирена, мисля си дали смисълът на въпроса не е, ако това ЕТ е неработещо и собственикът сключи ГД дали трябва да се самоосигурява чрез ЕТ-то и това да е причина да подаде ОКД5, но нека питащата поясни.......
#5 | 26.08.2013, 11:38
Публикации: 6403 / 1127
Делфинче, според мен, собственикът няма качество на СОЛ след като ЕТ не упражнява дейност. Т.е. той си е ФЛ като всички останали.
Но, независимо дали е СОЛ или ФЛ (безработно или дори работещо по ТД), човекът може да сключи ГД. Няма пречка собствениците на фирми ЕТ, ЕООД, ООД, АД, СД ... да сключват и ГД.
#6 | 26.08.2013, 12:24
Публикации: 147 / 41
... че може да сключва договор ... може ...

Но какво би следвало да е облагането по договора от страна на лицето, което е същевременно и ЕТ ... Ако гражданският договор се припокрива с дейността на предприятието, възможно ли е служителите от НАП да приемат, че има отклонение от данъчното облагане (разбирай укриване на данъци) ... в този ред на мисли - какво е работното време на лице, което е ЕТ ... за да разграничим дейността му от тази на физическото лице ...

... това винаги ме е измъчвало като въпрос ... облагането де ...  :blush: :blush: :blush:
#7 | 26.08.2013, 12:43
Публикации: 3 / 0
При регистрацията на ЕТ в търговския регистър е описана дейността, която искам да извършвам по граждански договор. Но не съм започвала дейност чрез ЕТ и никога не съм подавала декларация в НАП за СОЛ. Искам да разбера дали в този случай има проблем да работя по граждански договор.
#8 | 26.08.2013, 13:05
Публикации: 6403 / 1127
Отграничаването тук, според едно тълкувание на НАП, е вида на дейността. Ако се припокрива с тази, за която лицето е регистрирано като ЕТ, не може да сключва граждански договор. Например, като регистриран като ЕТ счетоводител, мога да имам ГД за бояджийски услуги или за танцьорка в стриптийз бар, но не и за счетоводни услуги. :smile1:
Ето го тълкуванието:
#9 | 26.08.2013, 13:10
Публикации: 3 / 0
Точно това тълкование на НАП ме накара да се замисля, но аз не съм декларирала никаква дейност пред НАП. А в ЕТ има описани всякакви дейности незабранени от Закона, така че и аз вече тотално се обърках. :)
#10 | 26.08.2013, 13:18
Публикации: 6403 / 1127
Точно това тълкование на НАП ме накара да се замисля, но аз не съм декларирала никаква дейност пред НАП. А в ЕТ има описани всякакви дейности незабранени от Закона, така че и аз вече тотално се обърках. :)
От това тълкувание може да се извади заключение, че по отношение на изрично упоменатите в регистрацията дейности, трябва да сключвате договор и да ги извършвате като ЕТ. Ако не сте започвали дейност, ето удобен случай да започнете и за това трябва да подадете съответната ОкД5.
#11 | 27.08.2013, 07:32
Публикации: 11899 / 2168
Точно това тълкование на НАП ме накара да се замисля, но аз не съм декларирала никаква дейност пред НАП.

Това, че започвате да упражнявате дейността, за която питате по отношение на ГД е причина да обявите и дейност пред НАП от ЕТ . Така мисля по този въпрос.  :smile1:
#12 | 10.07.2015, 10:21
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
Темата е разделна на две по двата казуса. Това е новата тема: http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,15318
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група