Продължаване на обезщетение от борса без натрупани 12 месеца стаж

Днес в 07:48 136 4

Днес в 07:48
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам следния казус и ще съм благодарен за информация:
Наскоро се разделихме с бившия ми работодател по чл.331. По този член имам право на минимален размер на обезщетение за безработица за 4 месеца. В момента го взимам, но скоро ще свърши. Притеснението ми е, че не знам кога ще си намеря работа. Обмислям вариант един приятел да ме вземе в неговата фирма за няколко месеца и след това да съкрати позицията. Основният въпрос е: ще имам ли право на обезщетение по друг член след това? Иначе преди това имам стаж около 10 години без прекъсване.
Благодаря!
#1 | Днес в 08:58
Публикации: 10375 / 1822
До три години след отпускането на обезщетението за безработица ще имате право само на минимално обезщетение, независимо от начина на прекратяване на трудовия договор.
Ако нямате 12 месеца от последните 18 с осигуровки за безработица, изобщо няма да имате право на обезщетение
.един приятел да ме вземе в неговата фирма за няколко месеца и след това да съкрати позицията 
Когато тези "няколко" месеца са 1- 2-3, рискувате да си навлечете проверка от НОИ. Пресметнете дали си заслужава да се внасят 4-5 или повече месеци осигуровки и данък върху фиктивна заплата, за да получавате 4 месеца след това по около 400 лв
#2 | Днес в 16:27
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора. Наясно сме, че е възможна проверка от НОИ.
Както казах - имам непрекъснати всички осигуровки в последните 10-ина години, последните няколко години - над максималния осигурителен праг.
Накратко, Вие казвате, че вече няма шанс да взимам обезщетение 60% от максималния размер на месечния осигурителния доход, след като ме съкратят от друго място, преди да са изминали 12 месеца, правилно ли Ви разбирам?
#3 | Днес в 17:11
Публикации: 10375 / 1822
Не. Казвам, че няма шанс да вземате обезщетение 60% от среднодневния осигурителния доход за последните 24 месеца, след като Ви съкратят от друго място, преди да са изминали 3 години (36 месеца).
Преди да са изминали 3 години, когато имате право на обезщетение, то може да бъде само минималното.
И не го казвам аз,  КСО (пл 54б, ал.4)
#4 | Днес в 18:00
Публикации: 3 / 0
Благодаря отново, видях какво пише в КСО.
Към момента на вписването ми на борсата, имаше големи шансове да започна другаде (към днешна дата това не се осъществи). Тогава се консултирах със счетоводител и според него нямаше проблем за горния сценарий и след записването ми на борсата. Тези дни се зачудих дали няма да е по-добре да взимам по-голямото обезщетение известно време, докато изкарам разни курсове за повишаване на квалификацията, но очевидно това вече не е възможно като вариант.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група