Пенсионер на борсата?

29.10.2012, 14:54 25337 6

29.10.2012, 14:54
Публикации: 6403 / 1130
Един чичо е навършил години за пенсия (на 67 е) и има необходимия трудов стаж. Не иска да се пенсионира, защото щяла да му бъде ниска пенсията. Съкратили са го по чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ. Засилил се е да ходи на борсата за една година.
Това възможно ли е? :(
Живее в нашето село и иска съвет от мен. Не, че ще го спази... Бях го посъветвала да се пенсионира, щом са му вдигнали мерника и да си вземе шесте заплати по чл. 222, ал. 3 от КТ.
Моля, дайте мнение. :give_rose:
#1 | 29.10.2012, 14:57
Публикации: 5497 / 371
1. Условия за придобиване на право на парично обезщетение за безработица:

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица” най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране в Република България, или пенсия за старост в друга държава;

Няма да го регистрират на борсата.
#2 | 29.10.2012, 15:15
Публикации: 76 / 0
няма да получи обезщетение от борсата наистина, но има право на още една заплата от работодателя под формата на обезщетение по чл 222 (1 )
#3 | 29.10.2012, 16:03
Публикации: 173 / 13
Един чичо е навършил години за пенсия (на 67 е) и има необходимия трудов стаж. Не иска да се пенсионира, защото щяла да му бъде ниска пенсията. Съкратили са го по чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ. Засилил се е да ходи на борсата за една година.
Това възможно ли е? :(
Живее в нашето село и иска съвет от мен. Не, че ще го спази... Бях го посъветвала да се пенсионира, щом са му вдигнали мерника и да си вземе шесте заплати по чл. 222, ал. 3 от КТ.
Моля, дайте мнение. :give_rose:
След като е придобил право на пенсия той има право на обезщетението по чл. 222, ал. 3, независимо по кой чл. от КТ е освободен. Никъде не пише, че трябва да си подаде документите за пенсиониране. Борса няма как да ползва, както са написали и другите колеги - там стрикто следят датата на придобиване на право за пенсия.
#4 | 29.10.2012, 16:09
Публикации: 5497 / 371
След като е придобил право на пенсия той има право на обезщетението по чл. 222, ал. 3, независимо по кой чл. от КТ е освободен. Никъде не пише, че трябва да си подаде документите за пенсиониране.

Принципно - да, но ако аз съм работодателят, ще му искам пенсионното решение преди да начисля обезщетението по ал.3.
#5 | 29.10.2012, 18:13
Публикации: 6403 / 1130
Сърдечни благодарности за бързите отговори! :bow:
Много ми помогнахте с това "синтезе", да сте живи  и здрави! :air_kiss:
#6 | 30.10.2012, 08:20
Публикации: 173 / 13
Принципно - да, но ако аз съм работодателят, ще му искам пенсионното решение преди да начисля обезщетението по ал.3.
Срока за подаване на документите в НОИ е 6 месеца от придобиване на право на пенсия  и обработката на пенсията 3 месеца. Скоро ще получи това обезщетение, ако чака решението. В КТ не е написано изискването на имаш пенсионно решение и това в съда ще падне. Но както казвате, има различни работодатели /ние плащаме обезщетението с прекратяване на договора и не изискваме пенсионното решение/. Това обезщетение се изплаща само веднъж.
Един пример случил се при нас: Лице навършило пенсионна възраст и придобило необходимия осигурителен стаж за пенсия, но неупражнило правото си на същата  внезапно почина. След като беше освободено на основание смъртен акт по чл.325,т.10 при нас постъпи молба от съпругата за обезщетение по чл.222, ал.3. Крайния резултат от всичко беше изплащане на обезщетението.
 За това си позволих да напиша предходния пост.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група