Граждански договор и майчинство

07.11.2012, 10:37 53923 49

07.11.2012, 10:37
Публикации: 1 / 0
как стой въпроса ако си в майчинсто и работиш на граждански, само данък ли се дължи
#1 | 07.11.2012, 10:52
Laleva65
как стой въпроса ако си в майчинсто и работиш на граждански, само данък ли се дължи
Щом са изтекли първите 135 дни, за които се издават болнични листи, през остатъка от отпуските поради бременност и раждане и за отглеждане на малко дете можете да започнете работа другаде. Обезщетението няма да бъде спряно. Осигуровки ще дължите по общия ред, предвиден за работещите на граждански договор.
#2 | 07.11.2012, 11:08
Публикации: 2027 / 254
http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/967-faqbenefits1


Доходите от положен труд без трудово правоотношение (граждански договор) не са с характер на трудово възнаграждение, тъй като върху тях се внасят осигурителни вноски само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт (фонд “Пенсии”) и не се дължат вноски за общо заболяване и майчинство.
Предвид това няма пречка Вие да упражнявате дейност по граждански договор докато сте в периода на трите болнични и след това .
#3 | 07.11.2012, 12:38
Публикации: 402 / 18
Работата на граждански договор (без трудово правоотношение) обикновено не е за предпочитане, тъй като хората се осигуряват само за пенсия и нямат право на болнични и други видове обезщетения.
#4 | 07.11.2012, 13:01
Публикации: 2027 / 254
Работата на граждански договор (без трудово правоотношение) обикновено не е за предпочитане, тъй като хората се осигуряват само за пенсия и нямат право на болнични и други видове обезщетения.

През периода на майчиство това е вариант лицето да си получава обезщетението от НОИ и да има допълнителни доходи. Друг вариант също е на допълнителен трудов договор след 135-я ден :)
#5 | 07.11.2012, 13:48
Публикации: 402 / 18
Гражданският договор попада в обхвата на облигационното право, а не на трудовото право и се сключва по реда на Закона за задълженията и договорите, а не според изискванията на Кодекса на труда. Гражданският договор представлява споразумение на две страни, наричани възложител и изпълнител, според което възложителят възлага на изпълнителя извършването на дадена задача, услуга или поръчка. Гражданските договори по своята същност предполагат извършването на трудова дейност, затова се дължат както социални, така и здравни осигурителни вноски. Социалното осигуряване по тези договори, обаче, не обхваща всички осигурителни случаи. По гражданските договори не може да се правят осигуровки за рисковете общо заболяване и майчинство, трудова злополука и безработица!
"По този договор не се зачита трудов стаж и лицето, което работи по него няма право на привилегии, произтичащи от трудовия стаж. " Такава привилегия е отпуската. А понятието отпуск не съществува при гражданските договори, т.е. не може да излезе в отпуск по майчинство.
С други думи, работата по ГД няма и никога не е могла да осигури изплащането на майчинство.
#6 | 07.11.2012, 13:52
Публикации: 2027 / 254
Гражданският договор попада в обхвата на облигационното право, а не на трудовото право и се сключва по реда на Закона за задълженията и договорите, а не според изискванията на Кодекса на труда. Гражданският договор представлява споразумение на две страни, наричани възложител и изпълнител, според което възложителят възлага на изпълнителя извършването на дадена задача, услуга или поръчка. Гражданските договори по своята същност предполагат извършването на трудова дейност, затова се дължат както социални, така и здравни осигурителни вноски. Социалното осигуряване по тези договори, обаче, не обхваща всички осигурителни случаи. По гражданските договори не може да се правят осигуровки за рисковете общо заболяване и майчинство, трудова злополука и безработица!
"По този договор не се зачита трудов стаж и лицето, което работи по него няма право на привилегии, произтичащи от трудовия стаж. " Такава привилегия е отпуската. А понятието отпуск не съществува при гражданските договори, т.е. не може да излезе в отпуск по майчинство.
С други думи, работата по ГД няма и никога не е могла да осигури изплащането на майчинство.


Става дума за майчинство по трудовоправоотношение ,по което майката ще си получава обезщетението от НОИ , а отделно ще работи на гражданскки договор или на втори допълнителен трудов договор при друг работодател през периода на майчинството й .
 :wink1:
#7 | 07.11.2012, 14:09
Публикации: 402 / 18
това вече е нещо друто...  :thumbup:
#8 | 08.03.2014, 16:29
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Дъщеря ми работи на трудов договор, но я осигуряват на минимална сума. Сега е бременна трети месец и сключи със същия работодател граждански договор на по-висока сума, като осигуровките си ги плаща тя. Ще и се увеличи ли базата за майчинство със сумата от ГД! Много ми е спешно. Благодаря предварително 
#9 | 08.03.2014, 16:43
Публикации: 9351 / 1573
Не, няма да се увеличи базата, защото по ГД няма осигуровки за общо заболяване и майчинство.
По-добре да й вдитне заплатата, щом си плаща осигуровките

Това за осигуровките не го казвайте на публично място ;)
#10 | 08.03.2014, 22:56
Публикации: 2 / 0
Благодаря Ви много.
#11 | 17.03.2015, 10:12
Публикации: 34 / 0
Здравейте, моля за съдействие.
Майката е в отпуск за отглеждане на дете до 1 год. Работодателят  за който е работила и е разрешил отпуската  до 410 дни и ще се върне на работа  при същия работодател след приключване на майчинството иска от майката след 1.04.15 да е викат на работа за по няколко дни в месеца да замества на граждански договор. Знам че работа по гражданския договор не спира обезщетението за отглеждане на малко дете, но притеснението ми е че майката ще  сключва гражданския договор  с работодателя, който е разрешил отпуската и предполагам че това е проблем и условие за спиране на обезщетението.
Моля пишете ми граждански договор  със същия работодател спира ли обезщетението за майчинство, и къде мога да прочета за това
#12 | 24.03.2016, 17:33
Публикации: 148 / 11
Здравейте,

И аз имам въпрос подобен на колежката. В нашият случай, обаче не става дума за идване на работа, а за свършване на отделни, конкретноопределени задачи , за същият работодател, при който майката е на трудов договор. Според вас ще се спре ли обезщетението за бременност и раждане?

Благодаря за отговорите!
#13 | 24.03.2016, 17:46
Публикации: 3326 / 256
ГД няма нищо общо с обезщетението за майчинство. Няма да бъде спряно обезщетението.
#14 | 24.03.2016, 21:02
Публикации: 78 / 6
Здравейте,
Майка, която работи на трудов договор, в момента ползва платен отпуск след навършване на две годишна възраст на детето, може ли да сключи граждански договор с друг работодател за извършване на определена работа за един месец?
#15 | 25.03.2016, 09:04
Публикации: 3326 / 256
Може, дори и докато е била в майчинство.
#16 | 25.03.2016, 14:10
Публикации: 78 / 6
Може, дори и докато е била в майчинство.
Благодаря, Елена!
#17 | 12.04.2016, 11:11
Публикации: 2 / 0
Здравейте колеги,
Работя като Гл.Счетоводител във фирмата и подписвам фин.отчети. Предстои ми излизане в майчинство. Работодателят ми не иска да наема друг служител/фирма на моето място, смятаме да подпишем граждански договор и през време на майчинството ми да продължа да си върша голяма част от работата, включително да съставя и подпиша следващия годишен отчет.  Според вас има ли някаква правна пречка аз бидейки в такова нетрудово правоотношение с работодателя си да подписвам отчета, както и да го подам с ел.подпис. И конкретно как тълкувате вие изискването съставителя на отчета да бъде в "или облигационно правоотношение с предприятието"  - попада ли тук гражданския договор.
#18 | 12.04.2016, 12:13
Публикации: 561 / 9
да
#19 | 12.04.2016, 15:08
Публикации: 2 / 0
Благодаря.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група