Рента и чл. 26 т. 4 от ЗКПО

05.12.2012, 10:59 4385 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.12.2012, 10:59
Публикации: 6 / 0
Още една тема за размисъл, която ме вълнува с настъпването на края на годината: Трябва ли начисленото ДДС от арендатора за изплатената рента в натура, да мине в увеличение на фин.резултат съгласно чл. 26 точка 4 от ЗКПО? Защото аз досега не съм го правила. Правя следните записвания:
1. За начисляване на рентата като разход за външна услуга:
- Дт 602/ Кт 493
2. За раздаване на рентата:
- Дт 493/ Кт 701; Кт 4532
3. За изписване на раздадената рента по себестойност:
- Дт 701/ Кт 303
4. За отнасяне на разхода за рента към разходите за основна дейност:
- Дт 611/ Кт 602


и сумите ми по 493 са ми равни
#1 | 05.12.2012, 11:24
Публикации: 10111 / 1736
ЗКПО
чл.26
....
4. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) разход, отчетен от доставчик по Закона за данък върху добавената стойност за начислен от него или от органа по приходите данък върху добавената стойност за извършена доставка, с изключение на начисления данък при безвъзмездни доставки и доставки по повод дерегистрация по Закона за данък върху добавената стойност; тази точка не се прилага за разходи, отчетени в резултат на корекция на данъчен кредит по Закона за данък върху добавената стойност;

Във Вашия случай не сте начислили ДДС на разход и нямате основание да увеличавате финансовия резултат.
#2 | 05.12.2012, 11:46
Публикации: 6 / 0
ЗКПО
чл.26
....
4. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) разход, отчетен от доставчик по Закона за данък върху добавената стойност за начислен от него или от органа по приходите данък върху добавената стойност за извършена доставка, с изключение на начисления данък при безвъзмездни доставки и доставки по повод дерегистрация по Закона за данък върху добавената стойност; тази точка не се прилага за разходи, отчетени в резултат на корекция на данъчен кредит по Закона за данък върху добавената стойност;

Във Вашия случай не сте начислили ДДС на разход и нямате основание да увеличавате финансовия резултат.

Много благодаря за отговора!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група