Преотстъпен данък на ЗП

02.02.2012, 17:31 18778 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.02.2012, 17:31
Публикации: 308 / 8
Защо според ЗКПО и ЗДДФЛ регистриран ЗП, което е ФЛ и е рег. по ЗДДС, облага се по ЗКПО, НЕ може да ползва 60% данъчно облекчение от корпоративния данък, а ЕТ и ЮЛ може?
Правно основание чл. 189б ал.1-4 от ЗКПО и чл. 48 ал. 6-7 от ЗДДФЛ

Приравняват ме тако ЕТ с чл. 29а ЗДДФЛ (следователно не мога да ползвам 60 % норм. пизнати), облагат ме по ЗКПО с 15% данък, а в същото време не мога да ползвам облекчението от 60% за закупуване на нова техника! Не е ли дискриминация това?Кажете ми къде мога да прочета решенията на евро комисията във връзка с тези облекчения? Въз онова на кой евро регламент се определят тези облекчения?
#1 | 02.02.2012, 22:14
Публикации: 297 / 49
Доколкото разбирам от това становище, не се касае само за ЕТ, а и за физически лица.


#2 | 04.02.2012, 20:32
Публикации: 297 / 49
sunwalker, имаш ли официално становище от НАП за това?
Миналата година бяха доста разногласни - на моя приятелка отговориха, че субсидиите, които съпругът й е получил, ще се облагат с данък, на мен ми отговориха, че субсидиите на моя мъж няма да се облагат - а и двамата са регистрирани по ЗДДС. Говорим зе един и същ НАП, един и същ директор....Разлика от около две седмици при отговорите.
#3 | 06.02.2012, 22:42
Публикации: 308 / 8
Все още не! но очаквам да ми кажат, че нямам право! изнамерих закона за развитие на ЕС и регламента за прилагане и се оказва, че така както са написани промените касаещи ФЛ в ЗКПО и ЗДДФЛ не отговарят на евро директивите! Поне такова е моето тълкование. Колкото до тел. ми разговори с НАП всеки тълкува по различен начин.
#4 | 07.02.2012, 08:55
Публикации: 297 / 49
Ще ми бъде интересно не само какво ще отговорят на теб, а и на още някого с такъв въпрос ;D
#5 | 08.02.2012, 14:36
Публикации: 297 / 49
sunwalker, знам,че си изчел/а всичко по интересуващия те въпрос, обаче това не е ли влязло вече в сила? Не получихме ли вече такова решение за преотстъпване?

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА

(ОБН. - ДВ, БР. 95 от 2009 г., В СИЛА ОТ 01.01.2010 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 99 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2010 Г.)

§ 24. Когато доход по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби е начислен, но неизплатен до 31 декември 2009 г., размерът на дължимия авансов данък се определя по реда на чл. 42 на базата на месечната данъчна основа, определена от изплатения през съответния месец доход.


§ 25. Член 51 се прилага и по отношение на годишния отчет за дейността за 2009 г. Годишни финансови отчети за 2009 г. и одиторски доклади към тях не се подават в Националната агенция за приходите.


§ 26. Преотстъпването на данък по чл. 48, ал. 6 се прилага след постановяване на положително решение от Европейската комисия за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи. При условие че Европейската комисия постанови положително решение до 31 март 2011 г., преотстъпването може да се приложи и за 2010 г. Преотстъпване на авансови вноски за данъка на земеделските производители не се допуска до датата на положителното решение на Европейската комисия.

#6 | 27.03.2012, 09:05
Публикации: 5 / 0
МОЛЯ ВИ ДА ПУБЛИКУВАТЕ ОФИЦ. СТАНОВИЩЕ ОТ НАП ВЕЛИКО ТЪРНОВО ОТНОСНО ПРЕОТСТЪПВАНЕТО НА ДАНЪКА ЗА ЗЕМЕДЕЛЦИ, КОИТО НЕ СА ТЪРГОВЦИ ПО СМ. ТЗ. ИМАМ ДВАМА ЗП ПО ДДС, КОИТО НЕ СА СЪГЛАСНИ С МЕН, ЧЕ НЯМАТ ПРАВО, ЗАЩОТО НЕ СА ЕТ.
#7 | 27.03.2012, 10:04
Публикации: 297 / 49
gerta,
заповядай - това е писмото с дата 03.02.2012 г.
#8 | 17.04.2012, 23:10
Публикации: 4 / 0
чл. 2 ал.1 т.3  зкпо са задължени всички и всички имат право на  чл.189б
 :thumbup:
#9 | 18.04.2012, 16:01
Публикации: 4 / 0
ще чакам до последно. Трябва  да има ясно становище какви са ЗП, какви са ЕТ и ООД с 2 лв.капитал които имат право на преотстъпен данък?????
#10 | 19.04.2012, 18:04
Публикации: 12 / 0
Казвам се Ю.Узунова , и аз имам този проблем с преотстъпения данък - дори в момента ми тече ревизия от НАП - но и те не са наясно ......Разбрах че има кореспонденция по този  въпрос между Асоциацията на зърнопроизводителите и М-вото на земеделието, но не съм се добрала още до нея.А има още 10 дни до 30.04.2012г. Има зърнопроизводители - физически лица които обработват по 15 - 20 хил. декара . А те какви суми са заделили....Според мен  трябва да има официално становище на НАП по този въпрос - защото има доста хора които са се възползвали от този данък - ще почакаме и ще видим. :smile1:
#11 | 19.04.2012, 21:05
Публикации: 297 / 49
Мисля, че в по-горния ми пост има такова становище, от НАП-В.Търново. Но изчакайте до последно - миналата година в средата на април писаха за облагането на субсидиите.Тази година може в края на април да кажат официално и за преотстъпването
#12 | 24.04.2012, 17:02
Публикации: 4 / 0
СЕЗИРАНИ СА ОДИТОРИТЕ И РАЗИСКВАТ ПРОБЛЕМА. ЗНАЧИ ЗА 15 % СИ ЕТ, А ЗА ПРЕОТСТЪПЕН НЕ СИ? КАЗАНО Е КАТО ЕТ СЕ ОБЛАГАТ И ТОЛКОВА. НО НЕКА ДА ИЗЧАКАМЕ ОЩЕ ДЕН.
 :thumbup:
#13 | 24.04.2012, 17:12
Публикации: 297 / 49
Дано се вземе благоприятно решение...
#14 | 12.12.2012, 14:28
Публикации: 8 / 2
няма никакво благоприятно решение. Заявих преотстъпения данък, поканиха ме сам да коригирам декларацията, внесох възражение,че няма да го направя и сега ... в ревизия за доначисляване на данъка. Най- вероятно ще стигнем до съд  и жалба до ЕК.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група