Междуфирмен заем

10.12.2012, 16:25 20361 4

10.12.2012, 16:25
Публикации: 5 / 1
Моля да ми помогнете!
Фирмата ни е предоставила заем на друга фирма с клауза за изплащане на лихвата при изплащане на сумата /цялата главница/.От фирмата предсрочно изплатиха 5000лв ,но аз не съм издавала фактура за лихвите.Сега ще получим остатъка от сумата и ще издам фактура за цялата сума на лихвата като освободена сделка и ще я включа в дневниците по ДДС.С нея ще изчисля ГД по ДДС.За отпускането на фирмения заем имаме само договор и е преведен по банков път ,друг документ не съм издавала.Къде греша?
#1 | 10.12.2012, 20:15
Публикации: 6403 / 1130
Аз мисля, че изобщо не е необходимо да издавате фактура нито за преведения заем, нито за лихвите. Ситуацията Ви отговаря на чл. 113 и чл. 46 от ЗДДС:

Чл. 113. (1) Всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.

(2) Фактурата се издава най-малко в два екземпляра - за доставчика и за получателя.

(3) Фактура може да не се издава:

1. за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице;

2. за доставки на финансови услуги по чл. 46;


Доставка на финансови услуги


Чл. 46. (1) Освободена доставка е:

1. договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг;

Договорът и преводът по банков път са напълно дастатъчни за документално обосноваване на междуфирмения заем. :smile1:

#2 | 11.12.2012, 09:18
Публикации: 1705 / 207
Договаряне и данъчно третиране на лихви по междуфирмени заеми-1 част

Договаряне и данъчно третиране на лихви по междуфирмени заеми- 2 част

Разпоредбата на чл.113, ал.3, т.2 от ЗДДС освобождава доставчиците на финансови услуги от задължението да документират извършването им с фактура, поради което такава може да не бъде издавана. В такъв случай доставката на услугата се отразява в т.нар. "отчет за извършени продажби", съставен най-късно в последния ден на съответния данъчен период (чл.119 на ЗДДС), с реквизитите, регламентирани в чл.112, ал.3 на ППЗДДС. Данните от отчета се отразяват в дневника за продажбите като в него се попълват колони от 1-5 и от 9 -25 (чл.112, ал.4 на Правилника).
#3 | 11.12.2012, 13:10
Публикации: 5 / 1
Здравейте!
Много Ви благодаря за отговорите .Грешката е моя, не съм го включила чрез Отчет продажби в Дневник по ДДС продажби.Сега вече е късно ,заема е отпуснат през м.09.2012година.
Дано да няма санкция при ревизия!
Хубав ден!
#4 | 15.12.2012, 14:38
Публикации: 128 / 5
Тая стаитя ме уби! За пръв път го чувам, а съм сигурна, че и данъчните са в невидение :-)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група