Справка за задължения в НАП и някои въпроси

19.12.2012, 15:57 8375 5

19.12.2012, 15:57
Публикации: 11932 / 2174
Днес се замислих върху една ситуация, реших да я споделя - не мога да си отговоря в момента. Ситуацията е теоретична.
Проверяваме задълженията на фирма Х в НАП . Виждаме, че има такива примерно за 120 лв. здравни осигуровки на персонала за 01.2012 г.. Имаме обаче платежно за тази сума и отиваме с него в НАП. Там обаче - поне на местна почва - ни започват по процедура. Разглеждат ни задълженията, приемат ни платежното, с което удостоверяваме, че сме платили тези 120 лв. и ни пращат в деловодството да подадем молба да бъде коригирано това задължение и преразгледани лихвите. Казват ни обаче, че това ще стане в определените по ДОПК срокове - с една дума едва ли до 31.12.2012 г.. Още в началото на 2013 решаваме да платим осигуровки, но понеже тези 120 лв. не са оправени в системата ни ги прибират от сумата по това първо плащане. Все пак сме подали молба за преразглеждането на 120 лв. , а ако не сме я подали и тепърва подадем ще върнат ли " лентата " и ще ни оправят ли кашата, при която от осигуровките ни са взели 120 лв..
Малко дълго писах - с една дума ме притеснява, ако преди да сме оправили разни висящи недействителни задължения имаме плащане и си ги удържат след това ще коригират ли данъчната ни сметка ?
#1 | 19.12.2012, 18:31
Публикации: 9299 / 1558
В тази връзка - защо в справката са отразени само нашите задължения, но не и нашите вземания от НАП /надвнесени суми, авансови вноски и т.н./?
Това само до 31.12.2012 ли ще е така или ще продължава и след 01.01.2013?
И какво би се получило, ако всеки месец на Х-то число внасям по 1000 лв, а след това декларирам /СД по ДДС, Д1, Д6.../ задължения по колкото дойде /повече или по-малко от 1000 лв/? Ще се справи ли СУПата?
#2 | 19.12.2012, 19:14
Публикации: 82 / 9
Добре де, а не трябва ли тази единна сметка, при положение, че влиза в сила от 01.01.2013, то да се отнася за задължения след тази дата и кашите забъркани до момента да си останат по стария модел?  :hmmm:
#3 | 19.12.2012, 20:29
Публикации: 9299 / 1558
Нали точно за това въвеждат тази сметка - да си съберат старите борчове преди да е изтекла давността.
Дано поне да са помислили за по-точно отразяване и на правата ни, а не само на задълженията. Искрено се надявам.
#4 | 20.12.2012, 11:14
Публикации: 226 / 4
 Искам да споделя нещо от разходката ми в НАП днес. Права си аз справка от нета за задължения и ми излизат някакви лихви по ДОО и ЗО. До тук добре. Днес обаче си казвам я да се разходя при тях да видя на место какво излиза. Като ми изкара ха справката излезнаха и др неща. Като например надвнесен корп.д. който е приспаднат тази година но той седи при тях като дължим. В счетоводството им казвам за това нещо. Погледнаха го и се чудят защо седи. Питам ги как може в интернет да пише едно а при тях да излиза друго. От там ми казват че нямало как да има разлика. На някой случвало ли се е това?
#5 | 20.12.2012, 11:24
Публикации: 82 / 9
Преди седмица една от служителките на НАП ми каза, че сме щели да имаме достъп до СУПата на НАП, ама колко е вярно?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група