Справка по чл. 73

12.01.2013, 17:51 12087 10

12.01.2013, 17:51
Публикации: 21 / 0
Златарски магазин продава, поправя и изкупува златни накити. Въпросът ми е - при изкупуването на злато от ФЛ/за материал/, попълва попукпо изплащателна сметка  , трябва ли да ги описваме в спрвката за изплатени доходи на ФЛ по чл.73 ал.1.?
Притеснява ме т.12 от справката- Продажба или замяна на движимо имущество.
 :(
 
#1 | 12.01.2013, 22:02
Публикации: 21 / 0
от 53-ма прочели въпрост ми никой ли не знае ???????? :hmmm:
#2 | 12.01.2013, 22:28
Публикации: 72 / 29
Какво Ви притеснява в т.12?
Доходите от продажба или замяна на движимо имущество са необлагаеми по ЗДДФЛ. Но се декларират в справката по чл. 73 от същия закон.
Когато Вие отбележите този код - 12, НАП няма да търси от лицето деклариране на доходите от продажбата на злато.

ЗДДФЛ чл. 13. (1) Не са облагаеми:

                    2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:

                    а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;

                    б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;

                    в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

                    г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;
#3 | 12.01.2013, 22:33
Публикации: 21 / 0
а задължени ли сме принципно да описване лицата на които се изплатили суми от покупка на златни накити на стоиност 70.......80........ или 150 лева..........никъде не намерих точен отговор..........моля те насочи ме къде да прочета........
#4 | 12.01.2013, 22:47
Публикации: 72 / 29
Ако отчитате изплатените им суми като разход - да. За да признаете разхода за данъчен по ЗКПО трябва да имате първичен документ за покупката на златото. Реквизитите на първичните документи са описани в Закона за счетоводството.
Ако Покупко-изплащателната сметка, която съставяте не съдържа тези реквизити, следва да не признаете разхода по ЗКПО, съответно бихте могли и да не си правите труда да описвате сделките в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ.

Вижте и чл. 73 от ЗДДФЛ! Описвайте всички доходи без значение на сумата, според мен.
#5 | 12.01.2013, 22:49
Публикации: 21 / 0
Благодаря Ви.
#6 | 13.01.2013, 13:25
Публикации: 2 / 0
Използвам темата да попитам. В справката трябва ли да декларираме изплатено обезщетение с решение от съда за неправомерно уволнение? Внесли сме осигуровки на лицето, данък не сме му удържали. Когато излезе решението на съда за изплащане, той вече беше напуснал нашата фирма. Сигурно лицето трябва да си подаде декларация  по чл.50 за дължимия данък, но ние трябва ли да го посочваме в справката по чл.73? Аз мисля, че трябва.
#7 | 13.01.2013, 14:27
Публикации: 41 / 1
Златарски магазин продава, поправя и изкупува златни накити. Въпросът ми е - при изкупуването на злато от ФЛ/за материал/, попълва попукпо изплащателна сметка  , трябва ли да ги описваме в спрвката за изплатени доходи на ФЛ по чл.73 ал.1.?
Притеснява ме т.12 от справката- Продажба или замяна на движимо имущество

Аз не ги описвам в спрвката за изплатени доходи на ФЛ по чл.73 ал.1. На мен ми носят протоколи за покупката на злато и сребро и естествено ги влагам в производството /съответно ползвам разхода/
#8 | 15.01.2013, 10:59
Публикации: 2 / 0
Никой ли не е имал такъв случай?
#9 | 17.01.2013, 16:59
Публикации: 72 / 29
ЗДДФЛ : Чл. 82. (1) За непредставяне или за несвоевременно представяне на информацията по чл. 73, както и за посочване на неверни или непълни данни, се налага глоба или имуществена санкция в размер до 250 лв., освен ако лицето не подлежи на по-тежко наказание.
(2) За нарушения по ал. 1, извършени за повече от едно физическо лице, глобата или имуществената санкция се налага поотделно за всяко физическо лице.
(3) При повторно нарушение по ал. 1 глобата или имуществената санкция е в размер до 500 лв.
#10 | 05.02.2013, 21:01
Публикации: 118 / 3
Здравейте, използвам темата и аз да попитам. Купили сме машина от физическо лице от Англия, не сме регистрирани по ДДС, нито лицето. Някъде обаче мернах, че трябвало да посоча сумата за тази покупка в справка по чл.73, макар аз да не виждам връзка...  Да не говорим, че в д-ра за покупко-продажба имам само имена и адрес на това лице, ако се налага да го описвам какво да впиша в колона 4, като нямам никакъв номер? Моля Ви за мнение! Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група