Годишно приключване на земеделски производител

21.03.2013, 13:41 68481 60

#20 | 21.03.2013, 13:41
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам въпрос и ще се радвам да ми помогнете. ЗП ФЛ регистриран ЗП. До 2011г е подавал ГДД с приложение №3. В 2012г се регистрира по ЗДД. За 2012г подава ГДД с приложение №2 или? не е избрал да се облага като ЕТ със съответната декларация в срока, който беше обявен/04,2011г мисля че беше/. Според мен е редно да попълня приложение №2, ама не съм сигурна.

#21 | 21.03.2013, 14:00
Публикации: 2 / 0
Извинявайте за глупавия въпрос, но какво е ЗДД?
#22 | 21.03.2013, 14:11
Публикации: 6668 / 658
Извинявайте за глупавия въпрос, но какво е ЗДД?


Изпусната е буквата С. Би трябвало да е ЗДДС.
#23 | 26.03.2013, 13:41
Публикации: 7 / 1
Здравейте! Имам въпрос за ГДД. Възможно ли е регистриран земеделски производител, самоосигуряващ се върху 240 лв. за ДОО, ДЗПО и здравни осигуровки да си издаде служебна бележка за внесените осигуровки през годината или трябва да се иска сл. бележка от НАП?
#24 | 26.03.2013, 15:43
Публикации: 167 / 6
И за какво е тази бележка
#25 | 08.04.2013, 16:15
Публикации: 52 / 0
Възползвам се от темата да задам въпроса си: физическо лице, регистрирано като ЗП необходимо ли е към ГДД да прилага копие на анкетната карта или копие на зеленото картонче, че е регистрирано като ЗП.
#26 | 08.04.2013, 19:09
Публикации: 6403 / 1129
Възползвам се от темата да задам въпроса си: физическо лице, регистрирано като ЗП необходимо ли е към ГДД да прилага копие на анкетната карта или копие на зеленото картонче, че е регистрирано като ЗП.
Не е необходимо да прилага регистрационната карта, а само да отбележи с "Х" в приложение 3 над таблица 1, че е регистриран ЗП.
#27 | 20.04.2013, 10:03
Публикации: 3 / 0

Здравейте , земеделски производител (самоосигоряващ ) регистриран през 2011 подал ГДД за 2011 но не си е описал за намаления внесените осигуровки за 2011 и е внесъл съответния данък, сега като попълва ГДД за 2012 си е намалил внесените осигуровки трябва ли да попълва нещо за миналата година или може да ги опише в внесени за минали години :) Благодаря предварително
#28 | 22.04.2013, 10:11
Публикации: 5 / 0
Привет,нерег. ЗП,не може да дакаже доходи от стоп. д-ст,попълвам прил.6,внася по 16,80 лв. осиг. на месец,като безработно лице,ще се приспднат ли от обл. доход внесените осиг.?
#29 | 22.04.2013, 10:18
Публикации: 6668 / 658
Да. Приспадате внесените през годината здравни осигуровки като безработно лице и облагате с данък остатъка.
#30 | 23.04.2013, 11:01
Публикации: 825 / 178
Да продължа темата, тъй като гледам че няма питане за ГДД-2012г. относно осигуровките.
Та,  ЕТ - регистриран като земеделски производител в далечната 2008 г. - прави ли годишно изравняване на доходите за тази дейност?
 :bow:
#31 | 23.04.2013, 11:17
Публикации: 2027 / 254
Да продължа темата, тъй като гледам че няма питане за ГДД-2012г. относно осигуровките.
Та,  ЕТ - регистриран като земеделски производител в далечната 2008 г. - прави ли годишно изравняване на доходите за тази дейност?
 :bow:
Пасат виж това :)
1_21/13.04.2009г.
чл. 4, ал. 3, т. 2,4 и чл. 6, ал. 9 от КСО

   относно : определяне окончателен размер на осигурителен доход от ЕТ в качеството на регистриран земеделски производител и тютюнопроизводител

          Във връзка с писмено запитване заведено с вх.№ ………. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр………., относно  определяне окончателен размер на осигурителен доход от ЕТ в качеството на регистриран земеделски производител и тютюнопроизводител, изразяваме следното становище:
В запитването е описана следната фактическа обстановка: Едноличен търговец е регистриран като земеделски производител и тютюнопроизводител по установения ред. Предмет на дейност на едноличния търговец е производство на  непреработена селскостопанска  продукция предназначена за продажба.За 2008г. са внасяни  дължимите авансови вноски  върху доход 240.00лв.Въпросът е следва  ли да се определя окончателен размер на  осигурителен доход за 2008г. от ЕТ в качеството на регистриран земеделски производител и тютюнопроизводител за  дохода от дейността.
Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО, в кръга на осигурените лица за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са регистрираните земеделските производители и тютюнопроизводители .
 В § 1, точка 5 на ДР на КСО законодателят е дал определение на този кръг осигурени лица - "регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители” са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред". Регистрацията се извършва по реда на Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, чл.6 от Закона за тютюна и тютюневите изделия и чл.2,ал.1 от Правилника за прилагане на закона в регистъра на общината.
Земеделските производители и тютюнопроизводители те са обособени като отделна категория осигурени лица и социалното им осигуряване се подчинява на самостоятелен и привилегирован правен режим, регламентиран в следните разпоредби:
- чл. 6, ал. 7, т. 2 от КСО - дължимите авансово осигурителни вноски са върху месечен осигурителен доход между 50 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода,
- чл.6, ал. 7, т.3 (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) от КСО-  за регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, които упражняват само земеделска дейност дължимите авансово осигурителни вноски са върху месечен осигурителен доход между 25 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. определен със ЗБДОО за съответната година;
- чл. 6, ал. 9 от КСО - регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондове за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерския съвет (изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.01.2004 г.);
- чл. 7, ал. 5 от КСО - регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, които извършват единствено земеделска дейност и се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, могат да внесат дължимите осигурителни вноски до 31 март на годината, следваща календарната година, за която се отнасят .
             Съгласно чл.40, ал.1, т.2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ регистрираните земеделски производители и  тютюнопроизводители се осигуряват върху осигурителни доходи, определени с Кодекса за социално осигуряване. Тези от тях, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
            Регистрирани  земеделски производители и тютюнопроизводители, ползващи се от цитираните разпоредби са :
- физическите лица - земеделски производители, тютюнопроизводители;
- едноличните търговци - освен в това си качество те могат да притежават и качеството на земеделски производители и тютюнопроизводители . Съгласно чл. 56 от Търговския закон ЕТ е физическо лице, вписано в търговския регистър. Ако това лице изпълнява изискванията на § 1, т. 5 от ДР на КСО да произвежда растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и е регистрирано по съответния ред, може да се възползва от привилегирования режим на социално осигуряване за земеделските производители и тютюнопроизводители . 
   Следва да се уточни, че едноличният търговец, който е регистриран като земеделски производител и тютюнопроизводител, когато извършва и друга дейност по трудови или нетрудови правоотношения, или като самоосигуряващо се лице, не може да се възползва от привилегирования режим на социално осигуряване за обсъжданата категория лица. Земеделският производител и тютюнопроизводител, независимо от регистрацията му като едноличен търговец, за да ползва правата, дадени му от КСО, следва да се занимава само със земеделска дейност.
Предвид гореизложеното, в случай че като едноличен търговец, и в това си качество сте регистриран земеделски производител и тютюнопроизводител който    произвежда непреработена растителна  продукция, предназначена за продажба не следва да определяте  окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.




       Директор Дирекция  „ОУИ”  : ………………
                                                                                                           /…………/
#32 | 23.04.2013, 11:38
Публикации: 825 / 178
Благодаря alfa!  :flowers:
Eй това ме интересуваше, защото нашия човек /ЕТ/ извършва и друга дейност.
Но той е започнал отдавна друга дейност и през 2008г. става И земеделски производител.
Та и мислих, изравняване да правя само на доходите от другата дейност  :wink1:
Ама, явно няма да ми мине номера :)
Не че съм напълно убеден за това от писмото..
#33 | 23.04.2013, 11:45
Публикации: 6403 / 1129
Та и мислих, изравняване да правя само на доходите от другата дейност  :wink1:
Ама, явно няма да ми мине номера :)
Не че съм напълно убеден за това от писмото..
Аз пък се чудя защо да не мине. :(
Значи да се въползва от режим на освободен от изравяване покрай регистрацията като ЗП е "привилигеровано положение", а да изравнява и дохода като ЗП, покрай другата дейност не е дикриминация, така ли? :hmmm:
#34 | 23.04.2013, 11:47
Публикации: 825 / 178
Това имах предвид и аз: изравнявам само за "другата" дейност, а не и за текезесарската :)
#35 | 23.04.2013, 11:52
Публикации: 2027 / 254
Това имах предвид и аз: изравнявам само за "другата" дейност, а не и за текезесарската :)
  :thumbup:
#36 | 23.04.2013, 11:58
Публикации: 825 / 178
Тенкс, ама ако го направя така - после аз ще ям дървото :)))))
Казвайте....или да гласуваме за или против :)
#37 | 23.04.2013, 12:06
Публикации: 2027 / 254
Следва да се уточни, че едноличният търговец, който е регистриран като земеделски производител и тютюнопроизводител, когато извършва и друга дейност по трудови или нетрудови правоотношения, или като самоосигуряващо се лице, не може да се възползва от привилегирования режим на социално осигуряване за обсъжданата категория лица. Земеделският производител и тютюнопроизводител, независимо от регистрацията му като едноличен търговец, за да ползва правата, дадени му от КСО, следва да се занимава само със земеделска дейност.

упс, май найстина излиза,че ще трябва да има изравняване и за деиността като ЗП   :(
#38 | 23.04.2013, 12:56
Публикации: 47 / 4
Не съм счетоводител, но според мене писмото не е актуално - то е за старият режим, когато се осигуряваха на 50% от МОД за останалите.

До 31-12-2009 г. за България важеше така наречената дерогация (изключение, преходен период), вкл. за данъци и осигуровки за ЗП се прилагаше заварения режим. От 2010 г. правилата се промениха.

Като чета сегашния чл. 6, ал. 9 от КСО мисля, че за цялата текезесарка дейност, "не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност".

(9) (*) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондове за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерският съвет.

Аз съм в тази ситуация като физическо лице и така ще си попълня декларацията.
#39 | 23.04.2013, 14:10
Публикации: 825 / 178
biborana ,
то за  ф.лице-ЗП  - няма спор..
Говорим за ЕТ-ЗП и с друга дейност...
Има още малко време - дано изясним нещата. :ok:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група