Данъчен кредит за нает лек автомобил от 2013, използван от управителя

25.01.2013, 13:29 20139 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.01.2013, 13:29
Публикации: 79 / 9
Колеги, разбрах че вече има право на ДК за нает лек автомобил от 2013. Въпросът ми е ако този нает лек автомобил се използва от управителя за т. нар. управленска дейност ще имам ли пак право на ДК?
#1 | 26.01.2013, 16:42
Публикации: 13 / 10
Колеги, разбрах че вече има право на ДК за нает лек автомобил от 2013. Въпросът ми е ако този нает лек автомобил се използва от управителя за т. нар. управленска дейност ще имам ли пак право на ДК?
Да, има право на ДК. Но разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност, се облагат с 10% данък.
#2 | 26.01.2013, 17:43
Публикации: 79 / 9
Да, има право на ДК. Но разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност, се облагат с 10% данък.
Вчера на семинара на труд и право Калина Златанова е казала, че абсолютно нямам право, защото управленската дейност категорично не се приема за основна. И на това основание наетите леки автомобили за возене на управители, НЯМАТ право на ДК.
#3 | 26.01.2013, 17:54
Публикации: 13 / 10
За придобит или внесен автомобил по (чл. 70, ал.1, т. 4 ), както и за стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили по т. 4, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали (чл. 70, ал.1, т. 5)
 - съм съгласна, че НЯМА право на ДК.

Но за наетите автомобили защо да няма право на ДК?

Правилото за основна дейност, касае автомобилите и разходите по т. 4 и т.5, които са придобити и внесени, а не НАЕТИТЕ автомобили.

Явно ще чакаме указание, което да обясни че това, което го пише в ЗДДС всъщност означава друго.
#4 | 27.01.2013, 20:19
Публикации: 79 / 9
За придобит или внесен автомобил по (чл. 70, ал.1, т. 4 ), както и за стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили по т. 4, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали (чл. 70, ал.1, т. 5)
 - съм съгласна, че НЯМА право на ДК.

Но за наетите автомобили защо да няма право на ДК?

Правилото за основна дейност, касае автомобилите и разходите по т. 4 и т.5, които са придобити и внесени, а не НАЕТИТЕ автомобили.

Явно ще чакаме указание, което да обясни че това, което го пише в ЗДДС всъщност означава друго.
добре, според теб, ако си наема лек автомобил и го използвам само за освободени сделки, ще имам ли право на  ДК? ако отговора на този въпрос ти е НЕ, значи и на моя въпрос за управленската дейност би трябвало отговора да е НЕ.
#5 | 28.01.2013, 00:09
Публикации: 13 / 10
добре, според теб, ако си наема лек автомобил и го използвам само за освободени сделки, ще имам ли право на  ДК? ако отговора на този въпрос ти е НЕ, значи и на моя въпрос за управленската дейност би трябвало отговора да е НЕ.
Не вярвам Калина Златанова да е направила такива съждения. Нещо не си я разбрал добре на семинара.

Каквато и стока или услуга да ползваш за извършването на освободени доставки, то нямаш право на ДК. Това не важи само за наема на автомобила на управителя. Важи за всички получени доставки, които се използват за извършване на освободени доставки. Освободените доставки са изброени в ЗДДС от чл. 38 до чл. 50 в Глава четвърта ОСВОБОДЕНИ ДОСТАВКИ И ПРИДОБИВАНИЯ.

Прочети глава четвърта и кажи в кой член видя управленска дейност, за да има нещо общо с освободените доставки. Смесваш понятията. В ЗКПО се говори за управленска дейност във връзка с данъка върху разходите, за който ти написах по-горе, а не в ЗДДС.

Първоначално поставеният въпрос не е свързан с освободени доставки. Управленската дейност по подразбиране не е свързана с извършването на освободени доставки. Въпросът е за ДК по наем на лек автомобил, използван за управленска дейност. И да кажем, че нито една от дейностите на предприето не попада в главата за освободените доставки.
#6 | 29.01.2013, 17:45
Публикации: 781 / 161
Много хубав коментар по темата!  :bow:
Така и на първоначалния въпрос - отговорът се разбира !
 :ok:
#7 | 08.02.2013, 17:23
Публикации: 10 / 2
А ако въпроса се постави по малко по-различен начин - ако се наеме лек автомобил, който се използва във връзка с икономическата дейност - пътуване до обекти, пътувания при командировка на работници и служители и други за дейността - ще имаме ли право на ДК освен за наема и за горивата, смазочните материали, гумите и други експлоатационни материали и части ?
#8 | 08.02.2013, 17:42
Публикации: 27 / 1
Колеги, разбрах че вече има право на ДК за нает лек автомобил от 2013. Въпросът ми е ако този нает лек автомобил се използва от управителя за т. нар. управленска дейност ще имам ли пак право на ДК?
Аз го тълкувам така: Ако лекият автомобил се използва за облагаеми доставки - има право на ДК. Ако се изполва за лични нужди на ръководството или служители - няма право на ДК.
А ако въпроса се постави по малко по-различен начин - ако се наеме лек автомобил, който се използва във връзка с икономическата дейност - пътуване до обекти, пътувания при командировка на работници и служители и други за дейността - ще имаме ли право на ДК освен за наема и за горивата, смазочните материали, гумите и други експлоатационни материали и части ?
Мисля, че няма проблем да се ползва ДК за останалите неща.
#9 | 18.02.2013, 11:25
Публикации: 1914 / 1291
Администратор на сайта
Има право на ДК за нает лек автомобил, както и за разходите свързани с него, ползван за управленска дейност, разбира се ако фирмата извършва облагаеми доставки.

Konstantin80 нещо не е разбрал добре на семинара на Калина Златанова, свързах се с нея и ето нейния коментар:
“Категорично смятам, че за нает автомобил имаме право на кредит стига да го ползваме за дейността, включително управленска. Нещо повече, тъй като промяната е по повод на наказателна процедура дори коментирам, че ще има фирми, които ще си сложат фактурите за наем за целия период 2007-2012 в дневниците за покупките през януари 2013 г. и ще се пробват да упражнят кредита.”
#10 | 19.02.2013, 09:46
Публикации: 45 / 0
Как да определим кое точно е управленска дейност за тези 10 % данък на разходите ? Управител, на трудов договор, ползва лек автомобил собственост на фирмата , понякога с него кара стока , понякога ходи до НАП ,и др. И друго да питам - ако автомобила е 4+1 , взет тази година от България ,нов , фирмата се занимава с транспорт има ли право на ДК
#11 | 23.03.2013, 17:32
Публикации: 781 / 161
Да!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове