Опис при правоприемство по чл.10 ЗДДС

01.02.2013, 16:54 10697 11

01.02.2013, 16:54
Публикации: 71 / 7
Здравейте! Ще съм благодарна за всяко мнение, особено на колеги, минали през това!
Имам ООД, придобило ЕТ. И двете фирми са регнати по ДДС. Имаме активи, които са налични и описани в договора за правоприемство, за които е приспаднат данъка. Счетоводно им прехвърляне и завеждане ми е ясно. НО ! ЕТ се заличава едновременно с прехвърлянето.  Какво се случва с активите - при дерегистрацията на ЕТ опис не се подавал, когато имаме правоприемство, защото не се начислява (не се дължи) ДДС. А при правоприемника ? Инспекторката в НАП се чуди, чуди.... Според нея опис (прил.7) се подава само ако правоприемника иска да упражни права от името на отчуждителя. За наличните - има ли някой идея дали да подавам опис? За тях вече е упражнено правото на кредит...
#1 | 05.02.2013, 11:15
Публикации: 71 / 7
Явно опис на активите при правоприемство, за които е ползвано право на дан.кредит,  не се подава. Четох и едно становище на НАП в тази връзка. Някой да ме подкрепи?
#2 | 05.02.2013, 15:04
Публикации: 1884 / 384
Как ООД придоби ЕТ?
#3 | 05.02.2013, 15:10
Публикации: 71 / 7
"като съвкупност от права, задължения и фактически отношения по смисъла на чл. 15 от ТЗ" , освен приемо-предавателен протокол, на база инвентаризационен опис, явно няма какво друго.
#4 | 07.02.2013, 21:04
Публикации: 72 / 29
Обърнете внимание на чл. 139, чл. 140 и чл. 141 от ЗКПО. Там е определено задължение за подаване на някои данни в НАП. Не съм сигурна дали се отнася и за конкретния случай, защото не съм имала работа с ЕТ досега.
#5 | 07.02.2013, 21:11
Публикации: 72 / 29
По ЗДДС нищо не съм подавала досега при подобни случаи.

Подавала съм опис за наличните активи, но когато дружество регистрирано по ЗДДС придоби активи от дружество нерегистрирано и от тях имаше с право на данъчен кредит.
#6 | 08.02.2013, 08:18
Публикации: 71 / 7
Благодаря, ще видя веднага!
Смятам, че си изясних въпроса!
#7 | 12.02.2013, 15:35
Публикации: 71 / 7
Здравей, пак съм аз , пак по въпроса с правоприемство. Трябва ли да се поддава ГДД от правоприемника ООД сега - в 30 дн.срок - по чл. 162 ЗКПО? За ЕТ не се подава сега, а по общия ред - до 30.04.2014.
#8 | 12.02.2013, 20:29
Публикации: 72 / 29
Декларация по чл. 117 от ЗКПО се подава само когато едното от преобразуващите се дружества се прекратява. Тя се подава от приемащото дружество, но за данъците дължими от прекратеното. Т.е. това е данъчна декларация на прекратеното дружество за периода от 1-януари до датата на прекратяването.
Идеята на тази декларация - по чл.117- е да се платят всички данъци дължими от прекратеното дружество за последния период. Такава идея в ЗДДФЛ по принцип няма, физическото лице - ЕТ си остава и ще си декларира доходите на годишна база.
Та, не знам дали се подава за ЕТ, но според мен не се подава. ЕТ не е дружество, а и самата декларация по чл.117 е всъщност годишната данъчна декларация по ЗКПО, каквато ЕТ не попълва изобщо.
ЕТ образува облагаемия си резултат по правилата на ЗКПО, но не знам да е задължен да подава декларации по ЗКПО.

Дали трябва да се подаде декларация от името на ЕТ по ЗДДФЛ (освен годишната) - също не знам, но също смятам - не.
Имам един случай на заличен през годината ЕТ и след много чудене не подадох никакви декларации, защото не намерих изискване в ЗДДФЛ, а няма и такива формуляри.
Вие пишете също, че ЕТ ще подаде декларация до 30 април, което приемам като потвърждение на моето мнение.
#9 | 12.02.2013, 20:42
Публикации: 71 / 7
Да, да  - за ЕТ ми ясно. По чл.162 от  ЗКПО става въпрос точно за казуса описан от Вас - прекратяване на ДРУЖЕСТВО. Също смятам, че за случая ООД-то няма задължение да подава ГДД до дата на правоприемство.
Щях да умра от смях от отговора на НАП  - ето какво ми отговориха на имейла :
Уважаема госпожо Николова,
Вашият въпрос явно касае тълкуването на нормативни актове и е извън компетенцията на „Информационният център” на НАП.За да получите компетентен отговор на зададените от Вас въпроси можете да използвате една от следните възможности:
1. Да проверите дали отговор на Вашите въпроси няма в електронната система "Въпроси и отговори", публикувана на адрес http://nraapp03.nra.bg/cms5/ <http://nraapp03.nra.bg/cms5/>
2. Да подадете писмено запитване до най-близката Ви  Дирекция "ОУИ":
- гр. София 1000, бул. "Аксаков" 21 ;
- гр. Бургас 8000 ул.”Цар Петър” 5Б ;
- гр. Варна 9000 ул.”Осми Приморски полк” 128;
- гр. Велико Търново 5000 пл.”Център”2 ет.4;
- гр. Пловдив 4004 ул.”Скопие” 106
по пощата с обратна разписка или на място в деловодството на същия адрес (раб. време 09. 00 ч. до 12.30 ч. и 13.00 до 17. 30 ч.)
3. Да отправите запитване чрез интернет на адрес nap@nra.bg <mailto:nap@nra.bg> , но подписано с електронен подпис
4. Да получите консултация на място от експерти всеки четвъртък от 14.00 до 16.00 ч.в дирекциите "ОУИ" в София (София, ул. Аксаков 21), Велико Търново (пл. "Център" 2, ет. 4), Варна (бул. "Осми приморски полк" 128), Пловдив (ул. "Скопие" 106) или Бургас (ул. "Цар Петър" 5Б)
Уведомяваме Ви, че съгласно чл. 85 от ДОПК , във всички случаи на кореспонденция с НАП , регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си (фирма, ЕИК, определен от Агенция по вписванията, или ЕИК по БУЛСТАТ, съответно ЕГН или ЛНЧ , адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция).
 
Успешен ден!
Инфо център

Обадиха ми се по телефона и ме пратиха на консултция във Варна (аз съм от Русе) в четвъртък! за по-бърз отговор.......   :)
#10 | 12.02.2013, 20:46
Публикации: 71 / 7
Много благодаря за включването!
Но дори да не беше на "лични" щеше да е от полза на други потребители! Важното е веднъж да минеш по този път!
Желая Ви спорна и успешна работа!
#11 | 12.02.2013, 20:55
Публикации: 72 / 29
Какво да Ви кажа, аз лично съм много благодарна на счетоводните форуми!
Но и с тях си имам едно наум : )

Според мен са постъпили добре от информационния център на НАП като са признали, че въпросът е извън тяхната компетентност и не са се ангажирали с отговор, с който да Ви подведат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група