Заличавам наследено ЕТ - липсват ведомости, договори и др.

05.02.2013, 22:40 6836 5

05.02.2013, 22:40
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Баща ми почина преди година и ни остави като наследство фирма ЕТ функционираща от 1992 г. Искаме да го заличим това ЕТ, имало е работник от 92 до 98 и от 05 до 06 г. Разбирам, че за да стане това, трябва да подам уведомление по чл. 77 от ДОПК в НОИ за да започнат ревизия и да предам разплащателни ведомости, трудови договори, заповеди за преназначаване, заповеди за ползван неплатен отпуск над 30 работни дни, заповеди за прекратяване на трудови или служебни правоотношения по време на тази ревизия... Но проблемът е, че не разполагам с почти никакви документи.. Намерих един кашон със стари папки, а вътре само фактури и фактури за закупена стока... И все пак намерих следните документи:

1. трудов договор за един работник от 92-ра за неопределен срок.
2. декларация за получаване на месечни добавки за деца от 93-та - същият работник излиза в майчински към фирмата за 2 години.
3. Разчетно платежна ведомост за трудово възнаграждение на работниците за 96-та - единствената ведомост, която изкочи, а вътре данни за същия работник.
4. Болничен лист за временна нетрудоспособност от 98-ма за същото лице, излиза пак в майчински.
(фирмата спира дейност)
(2005 г. отново започва, тук е малко по-добре работата)
5. Трудов договор от 06 - същия работник.
6. Служебна бележка от 06, че лицето е постъпио на работа.
7. Заповед за прекратяване на трудово правоотношение от 06.
8. Един куп платежни нареждания за плащане към бюджета за 06, където основанията за плащане са: ТЗПБ, ДЗПО, СО, ЗО.

Та след всичкото това едвам изнамерено си задавам следните въпроси:

I. Ще мога ли изобщо да залича това ЕТ, ако от НОИ искат всички по-горе изброени документи, които така и така няма от къде да дойдат?
II. Ако приемат положението каквото е заварено в НОИ, ще може ли този работник да си получи един ден заслужения стаж за пенсия? Или ще му липсва? Въобще ако не предам исканите документи, ще има ли някъде черно на бяло написан стажа?  :hmmm:

Много неща не са ми ясни, може и да бъркам (извинете ме ако е така). Та, моля Ви за помощ, ако знаете нещо по въпроса, ако имате идеи, добре дошли са! Фирмата я пререгистрирах ама в най-най-последния момент на последната опашка в последния час на 30.12.2011...  :bow:
#1 | 06.02.2013, 15:25
Публикации: 4 / 0
Днес отидох до НОИ да питам на място. Казаха ми, че ако подам декларация за заличаване на фирмата и след това не предоставя ведомостите по време на ревизията, ще ни глобят и няма да ни издадат бележка, която да представя в търговския регистър. Казаха, че няма начин да я залича без ведомостите... Варианта, който ми дадоха, е да си издам дубликат на осигурителната книжка на работника и на базата на информацията, която е вътре да хвана някой счетоводител и да ми възстанови ведомостите... Ако ли не, работника няма да може да се пенсионира и фирмата ще си стои така... Та, намерих отговор на питането ми, трябваше първо май да отида на място, вместо да пускам тук въпроси, но нищо, това може да е от полза на други в последствие. :)
#2 | 06.02.2013, 20:43
Публикации: 4400 / 737
Не ми се вярва, но по някаква изключително случайност работникът може да си пази фишовете за заплати, по които да се възстанови ведомостта. Друг вариант за работника е за периода след 1997 (ли беше) да се ползва персоналния регистър, като дойде времето му за пенсия.
#3 | 08.02.2013, 14:05
Публикации: 4 / 0
Ами не знам, намерих 4 осигурителни книжки и там има що годе информация за тези години (този работник е майка ми), сега търся счетоводител, дано да се получи.
#4 | 15.02.2013, 15:48
Публикации: 4 / 0
Както казах, ще възстановяваме ведомости от старите заверени осигурителни книжки, както и трудовите договори. 2 папки, 3 тефтера ведомости и 1 чифт връзки за обувки заръча счетоводителката. 1 папка за ведомости, 1 за трудовите договори. Вече я чакам да си свърши работата и да го заличавам това ЕТ.

П.С. Щяла да направи някакви дискети с информацията, направо щях да се изсмея, през 2013 да използваме толкова архаичен способ за пренос и съхранение на данни, ама явно в институциите още си ги ползват...
#5 | 15.02.2013, 15:51
Публикации: 5497 / 371
Както казах, ще възстановяваме ведомости от старите заверени осигурителни книжки, както и трудовите договори. 2 папки, 3 тефтера ведомости и 1 чифт връзки за обувки заръча счетоводителката. 1 папка за ведомости, 1 за трудовите договори. Вече я чакам да си свърши работата и да го заличавам това ЕТ.

П.С. Щяла да направи някакви дискети с информацията, направо щях да се изсмея, през 2013 да използваме толкова архаичен способ за пренос и съхранение на данни, ама явно в институциите още си ги ползват...

и флашки ползват :))
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група