Данъчно третиране на разходи за презентации и семинари

07.02.2013, 19:24 6943 2

07.02.2013, 19:24
Публикации: 15 / 2
 :hi:
Здравейте, имам следния въпрос -
Дейността на дружество е издирване, информиране, регистриране и обучение на потребители към дадена потребителска общност. Приходите се определят като комисионна на база акумулирания оборот на изградената потребителска общност. За популяризиране на дейността се организират презентационни срещи, мотивационни и обучителни семинари. За тези срещи и семинари се извършват разходи за кафе паузи, обяди, хотелско настаняване и други подобни. Какво е правилното данъчно третиране на тези разходи ? Могат ли да се осчетоводят като разходи във връзка с дейността? Има ли право на ДК за извършените разходи?

#1 | 08.02.2013, 00:20
Публикации: 298 / 14
 :hi:
Здравейте, имам следния въпрос -
Дейността на дружество е издирване, информиране, регистриране и обучение на потребители към дадена потребителска общност. Приходите се определят като комисионна на база акумулирания оборот на изградената потребителска общност. За популяризиране на дейността се организират презентационни срещи, мотивационни и обучителни семинари. За тези срещи и семинари се извършват разходи за кафе паузи, обяди, хотелско настаняване и други подобни. Какво е правилното данъчно третиране на тези разходи ? Могат ли да се осчетоводят като разходи във връзка с дейността? Има ли право на ДК за извършените разходи?


Понеже и на мн ми е интересен този въпрос, нека да го сепарираме малко.
Първо във вашата фирма Вие ли поемате настаняването на участниците като организирани групи, или те сами контактуват с хотела?
В таксата за достъп до мероприятието, включват ли се и таксите за нощувките или как процедирате?
Понеже ако се занимавате с настаняване, ми се струва, че може би Ви трябва и лиценз за извършване на Туроператорска дейност (нз може и да греша)

Второ разходите за наем на конферентни зали. Кафе паузите е ясно, че се включват, обаче обядите, вечерите и т.н. пак ли ще се впишат в програмата на семинара или ще бъдат отделно? Защото в единия случай, ми се струва, че ще им дължите 10% данък.

Разкажете, малко повече за организацията си, понеже ми стана любопитно и аз се интересувам от темата активно.
#2 | 08.02.2013, 09:21
Публикации: 15 / 2
Провежданите презентационни мероприятия и обучителни семинари са изцяло за сметка на моето дружество. Това е инвестиция, от която дружеството ми трябва да получи приходи, защото от активността на участниците и от техния принос в увеличаване на общия акумулиран оборот в потребителската група зависят и приходите (размера на комисионната) на моето дружество. Разходите за кафе паузи, обяди, вечери, нощувки на участниците са част от тази инвестиция. За всички разходи получавам фактури от доставчиците на името на моето дружество. Моето притеснение също е, че тези разходи може да се класифицират като представителни - но аз търся законово основание да не са - да мога да си ги осчетоводя като разходи за дейността.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група