Прехвърляне от втори на основен трудов договор

12.02.2013, 09:50 20440 23

12.02.2013, 09:50
Публикации: 119 / 2
Здравейте,може ли да ми кажете как става преминаване от втори трудов договор на основен трудов договор?Лице,работещо на 4 часа на допълнителен трудов договор във фирмата иска да стане на основен,т.е. това да му е единствения трудов договор.Как се процедира,със прекратяване и назначаване или с допълнително споразумение,и ако е с доп.споразумение праща ли се уведомление?Благодаря!!
#1 | 12.02.2013, 09:51
Публикации: 9534 / 1619
с прекратяване и назначаване
#2 | 12.02.2013, 09:54
Публикации: 6704 / 670
За да стане втория трудов договор основен, най-напред трябва да се прекрати основния.
#3 | 12.02.2013, 09:59
Публикации: 119 / 2
Благодаря Ви!
#4 | 23.02.2015, 15:27
Публикации: 150 / 4
Здравейте, бих искала да се включа с питане по този въпрос. Лицето работи при един и същи работодател на основен тр. договор за 4 часа и втори доп. договор , пак на 4 часа на различни длъжности. Работодатвля иска да прекрати първия осн. договор, а допълнителния да стане основен, но от 4 на 8 часа.
Какво следва: да се прекратят и двата договора и да се сключи нов или може да се прекрати само основния договор , а допълнителния с ъс споразумение да стане основен. Следва ли да се подава Уведомление по чл.62?
#5 | 23.02.2015, 15:30
Публикации: 232 / 5
Според мен вторият вариант е по - добър. Не се подава уведомление за промяна в работното време, но във вашият случай ще трябва заради основанието на договора.
#6 | 23.02.2015, 15:36
Публикации: 4463 / 756
"Практиката показва", че трябва да се прекратят и двата ТД и да се сключи нов основен (бившия втори ТД). Е, може да има неприятности с плащане на разни обезщетения, евентуално.
#7 | 23.02.2015, 15:39
Публикации: 150 / 4
А с датите как трябва да стане: прекратявам от днес 23-ти, т.е. последен ден в осигуряване за двата стари договора -22-ри,
и Увед. за сключване , считано от днес 23-ти за новия осн. договор.
Така ли е
#8 | 23.02.2015, 15:46
Публикации: 150 / 4
и колко декл. 1 ще има за февруари това лице? Може би 3броя
#9 | 23.02.2015, 15:58
Публикации: 408 / 18
Направете го считано от първо число на някой от месеците, щом ви притесняват бр. на Д1. Прекратявате и двата договора считано от 01.03 да речем и сключвате нов договор основен на 8 ч. считано от 01.03.
#10 | 23.02.2015, 16:02
Публикации: 150 / 4
Разбрах, значи правилно си мисля и аз и не, не ме претеснява броя декл. 1, просто разсъждавах. Значи прекратявам двата стари договора, считано от 23,02, и пускам увед. по чл.62 за новия договор пак считано от 23,02,
За февруари 3 броя декл. 1 , за всеки от договорите.
Благодаря Ви много за помоща.
#11 | 23.02.2015, 16:03
Публикации: 408 / 18
Разбрах, значи правилно си мисля и аз и не, не ме претеснява броя декл. 1, просто разсъждавах. Значи прекратявам двата стари договора, считано от 23,02, и пускам увед. по чл.62 за новия договор пак считано от 23,02,
За февруари 3 броя декл. 1 , за всеки от договорите.
Благодаря Ви много за помоща.
точно
#12 | 23.02.2015, 16:04
Публикации: 4463 / 756
Новия договор може да сключите предишния ден, да има време да се подаде уведомление, нищо, че ще е основен, докато има друг основен:
1. Днес сключвам новия основен и подавам уведомление, да започне работа утре.
2. Утре прекратявам двата стари договора, считано от "утре".
3. Утре работникът постъпва по новия основен ТД.

За месецът ще има три Д1 - две по старите договори, една по новия, ако прекъсването е в средата на месеца.
#13 | 23.02.2015, 16:06
Публикации: 4463 / 756
Разбрах, значи правилно си мисля и аз и не, не ме претеснява броя декл. 1, просто разсъждавах. Значи прекратявам двата стари договора, считано от 23,02, и пускам увед. по чл.62 за новия договор пак считано от 23,02,
За февруари 3 броя декл. 1 , за всеки от договорите.
Благодаря Ви много за помоща.

В този случай 23-ти остава неработен ден, тъй като няма да е подадено уведомление преди постъпването на работникана работа. Ако правилно съм разбрал.
#14 | 23.02.2015, 16:30
Публикации: 150 / 4
DA , май си прав, значи новия договор с дата на сключване 22,02,/в уведомлението по чл.62 /,
за да няма прекъсване.
#15 | 23.02.2015, 16:32
Публикации: 5497 / 372
DA , май си прав, значи новия договор с дата на сключване 22,02,/в уведомлението по чл.62 /,
за да няма прекъсване.
Първо регистрираш в НАП новият договор. Днес /23.02./ регистрираш, лицето започва работа,  считано от 24.02.
Прекратяваш другите договори, считано от 24.02.
#16 | 23.02.2015, 16:40
Публикации: 150 / 4
Благодаря Ви много  :good:
#17 | 07.01.2022, 10:02
Публикации: 226 / 4
Първо регистрираш в НАП новият договор. Днес /23.02./ регистрираш, лицето започва работа,  считано от 24.02.
Прекратяваш другите договори, считано от 24.02.
а трябва ли да се подаде уведомление в НАП за прекратяването на допълнителеният договор? Този месец подадох в НАП увед. по чл. 62 точно за такъв тип назначение. Преминаване от допълнителен  ТД на основен. Прието е новото назначение, но ми липсва в справката за ТД, допълнителният договор  :hmmm:. Седи само основният  :hmmm:.
#18 | 07.01.2022, 10:33
Публикации: 4463 / 756
Ако прекратявате допълнителния ТД естествено, че трябва Ув62. Да не би да сте го направили като за ДС? То и без друго тези прекратявания-назначавания, вместо ДС, са доста безсмислени като практика, щото едно прекратяване не е само преобразуване от допълнителен в основен ТД.
#19 | 07.01.2022, 10:38
Публикации: 226 / 4
Ако прекратявате допълнителния ТД естествено, че трябва Ув62. Да не би да сте го направили като за ДС? То и без друго тези прекратявания-назначавания, вместо ДС, са доста безсмислени като практика, щото едно прекратяване не е само преобразуване от допълнителен в основен ТД.
Не е било доп.споразомение. Той си беше едниствен договор на лицето в тази фирма. Понеже лицето работеше на друго място ( фирма) на основен договор на осем часа при нас беше на четри часа. Много ми е странна ситуацията .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група