обезщетение при пенсиониране II кат

13.02.2013, 17:00 4060 1

13.02.2013, 17:00
Публикации: 20 / 1
направил съм 100 точки за пенсиониране II кат. на 15.10.2012 г.   
при работодателя имам 12 г. стаж.
искам да подам молба за пенсиониране считано от 30.04.2013 г.

1. на коя дата трябва да подам молбата до работодателя.
2. по кой чл. трябва да бъда освободен  от работодателя
3. обезщетение за  колко броя заплати имам право.

за 2013 г. съм използвал 10 дни отпуск.
1. имам ли право на обезщетение от работодателя за останалите 10 дни отпуск до  края на 2013  г.
Благодаря ви !
 
#1 | 14.02.2013, 09:02
Публикации: 1202 / 120
100 точки не говорят все още нищо. Правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст се определя от чл. 68 на КСО
Скрит текст :

Това за ІІ-та категория труд не е лошо да минете през РУСО"Пенсии" да проверите те как ще Ви го зачетат, както и останалия стаж по документите т.к. връщат при поправки, липса на подписи и заверка с печата на личен състав. Те могат след тази проверка да Ви опрадалят и точната дата на придобиване правото за пенсиониране.

След определяне на датата на придобиване можете да си пуснете ЗАЯВЛЕНИЕ за прекратяване на ТД още от следващата дата, но в случай, че не е по взаимно съгласие трябва да сметнете дните по договора си за предизвестие и да я подадете по-рано като ги броите календарно. Независимо от основанието щом вмъкнете в текста, че сте придобили право на пенсия са длъжни да Ви начислят обезщенетие от 2 брутни работни заплати (което означава - постоянни заплащания по ИТД). Право на 6 Бр.Р.З. обезщетение имат тези работници, които последните 10 г. трудов стаж са придобили при същият работодател т.е. може да имате и прекъсвания  на трудовия стаж, но неможе да имате междувременно друг работодател. :thumbup:


Правото на отпуск както и обезщетенията за неизползван такъв се определят пропорционално на времето отработено при съответния работодател така че годишния Ви отпуск ще се раздели на 12 и умножи по бр. месеци, които ще сте отработили към датата на прекратяване на ТД за 2013 и така ще се определи полагащият Ви се отпуск. След извадане на 10-те използвани дни в случай че има остатък дните ще ви се изплатят като обезщетение, а в случай че сте превишили дните няма да връщате пари.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група