Имам ли основание да Не надчислявам ДДС на дейността си?

22.02.2013, 20:29 5801 4

22.02.2013, 20:29
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Представител съм на едно езиково училище, намиращо се в страна на ЕС. Услугата, която предлагат е обучение там + настаняване и евентуална културна програма. Дейността им там е Освободена от ДДС.

Въпросът ми е на какво законово основание мога Аз тук в България да продавам услугата им без да надчислявам ДДС?

Уточнявам, че не съм счетоводител. Четейки ЗДДС и подобни казуси тук във форума Ви попаднах на следното:

"Мястото на изпълнение на доставка е извън територията на България.

Съгласно чл.86, ал.3 не се начислява ДДС в България при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Задължително трябва да се включи във фактурата основанието за неначисляване на ДДС.

Примерен текст за фактура:

Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.4, т.1, буква в"

Моля да ме консултирате дали моя казус попада в това условие ???
Втори въпрос - затова, че работя със страна от ЕС необходимо ли е предварителна регистрация по ДДС с регистрирането на фирмата или мога да го направя след достигане на 50 000 лева оборот ?

И още един въпрос - четейки стигнах до понятието "обща туристическа услуга" и в чл.136-142 на ЗДДС, които я регламентират стигнах до чл.140
"Чл. 140. (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Доставката на обща туристическа услуга е облагаема с нулева ставка, ако доставките на стоките и услугите, от които пътуващото лице се възползва пряко, са с място на изпълнение на територията на трети страни и територии."

Тук обаче стигаме до това, че важи за туроператори и/или туристически агенти.

Възможно ли е да си упражнявам дейността без да се налага да се регистрирам като туроператор ???

Благодаря за професионалното ви съдействие  :smile1:



#1 | 23.02.2013, 10:08
Публикации: 6403 / 1130
Мисля, че Вие оказвате посредническа услуга по образование.
Попадате в следния текст от ЗДДС:
 Място на изпълнение на посреднически услуги (Загл. изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
     чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, оказвана от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, предоставена на данъчно незадължено лице, е мястото, където е основната доставка, във връзка с която е оказано посредничеството.

След като мястото на изпълнение е извън територията на страната, прилагате чл. 86, ал. 3 като основание за неначисляване на ДДС, ако сте регистрирано по ЗДДС лице:
Не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Ако не сте регистриран по ЗДДС, от основанието за неначисляване на ДДС е общото, а именно чл. 113, ал. 9:
          (9) (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.

Същевременно, извършваните от Вас доставки ще образуват облагаем оборот, който трябва да следите и да се регистрирате при достигане на сумата от 50 000 лв. за 12 месеца (чл. 96 от ЗДДС).
#2 | 23.02.2013, 13:56
Публикации: 3 / 0
здравейте Ирена,

Огромно Благодаря за бързата Ви и компетентна консултация.

Моля за уточнение - ако правилно тълкувам мнението Ви, дейността ми може да се формулира като "посредническа услуга по образование с място на изпълнение на услугата извън територията на България" тоест това ми дава достатъчно право да продавам услугата тук Не надчислявайки ДДС без притесняващата ме необходимост, че отивам в раздел "туристически услуги" и това би наложило да се регистрирам като туроператор?!

И съответно не смятате, че е необходимо да направя задължителна предварителна регистрация по ДДС преди достигане на оборот от 50 000 лева, а и след достигането му и вече неизбежното регистриране на фирмата по ДДС мога да продължа да работя при същите условия продавайки без да надчислявам ДДС ?!
Просто в първия случай (все още нерегистрирана по ДДС) основанието за ненадчисляване на ДДС ще е чл. 113, ал.9, а след регистрирането на фирмата ми по ДДС - основанието за надчисляване на ДДС вече ще е по-конкретния чл. 86 ал. 3- правилно ли ви разбирам ?!

Още веднъж Благодаря !!!  :smile1:
#3 | 23.02.2013, 16:27
Публикации: 6403 / 1130
Да, това е моето мнение.
Пишете, че " Услугата, която предлагат е обучение там + настаняване и евентуална културна програма." Това не го свързвам някак с туроператорска дейност. А и Вие се явявате представител на езиково училище, нали?

Все пак изчакайте и други мнения, консултации... :yes3:
#4 | 23.02.2013, 18:00
Публикации: 3 / 0
здравейте отново Ирена,

Поредно Благодаря за консултацията Ви !!!  :yes3:
Да разбира се - непременно ще изчакам и друго мнение на ваши колеги.

Ще се възползвам обаче да Ви задам още 2 въпроса:

-- Във фактурите на описание на продукта съществено ли е как точно ще го формулирам и необходимо ли е и най-вече коректно ли е според Вас да се позова на чл. 41 ал.1 т.а (Освободена доставка, свързана с образование, спорт или физическо възпитание) ...
и
-- според Вас дейността ми услуга ли е по смисъла на чл.8 и 9 и попада ли според Вас под чл.13 (вътреобщностно придобиване) ?! ... Целта на въпроса ми е дали към фактурите, които езиковото училище ще издава към Мен трябва да изписвам Протокол за вътреобщностно придобиване по изискванията на чл.117 ??

Благодаря  :flowers: :flowers: :flowers:

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група