Отписване задължение към собственика?

23.02.2013, 17:36 6638 3

23.02.2013, 17:36
Публикации: 99 / 0
Здравейте, имам много голяма сума на собственика в  сметка 493.Фирмата е  ЕООД. Причината за тази сума е
внасянето на пари в касата на фирмата от собственика.През 2011 година е направено отписване на задължение в размер на 8500 лева (счет. записване 493/790).С тази сума е преобразуван финансовият резултат.Чета,че трябва да има подадена и декл.по ЗМДТ и да се плати 5% данък дарение.Ние нямаме подадена такава декларация. Какво трябва да направим  сега?При евентуална данъчна ревизия ще признаят ли това преобразуване?
#1 | 24.02.2013, 09:24
Публикации: 6403 / 1130
Това, че нямате платен данък дарение по ЗМДТ, не е причина да не се признае преобразуването на финансовия резултат по ЗКПО.
#2 | 24.02.2013, 15:44
Публикации: 129 / 13
elistojanovska,
На какво основание е преобразуван финансовия резултат? / намален е с отчетения приход/
Дарение??
#3 | 25.02.2013, 11:56
Публикации: 9 / 1
Здравейте, аз имам подобна ситуация - опрощаване на задължение към съдружник в ООД. В двумесечен срок от събитието трябва да се подаде декларация по чл.49 от ЗМДТ и съответно да се внесе дължимия данък за придобито имущество в размер в съответствие с определените в конкретната община проценти за данък. До тук добре - Аз смятам просто да си отчета приход, но не мисля, че трябва да се преобразува сч.фин.резултат със сумата на дарението. Ако не се отчете счетоводно като приход то тогава мисля, че трябва да се преобразува резултатът. Моля Ви за съдействие - правилно ли разсъждавам?
Имам и още едни въпрос, по който се колебая - данъкът мисля, че е признат разход, но кога трябва да го начисля - към момента на опрощаването на задължението или към момента на плащането на данъка. Мисля, че трябва да е в 2012 г / аз още не съм пуснала такава декларация и смятам да документирам всичко през последните дни на декември месец 2012 г/
Много благодаря на всички, които ще обърнат внимание на този въпрос!!!

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група