Разходи за гориво на лек автомобил

20.03.2013, 14:22 6283 4

20.03.2013, 14:22
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Имам следния казус: малка агенция за недвижими имоти няма собствен автомобил. Позлва се автомобила на собственика. Фирмата прави разходи за гориво - огледи  на обекти в София. Това счита ли се за разходи за основна дейност и как трябва да се документират. Фирмата има също и обекти извън София. Има ли някакви ограничения за разходите за командировъчни?
Трябва ли задължително да се съставя договор за наем на автомобила? Ако има договор  - собственика трябва да подава данъча декларация и да плати данък като физическо лице. Възможно  ли е да има договор за наем за безплатно ползване на автомобила за дейността на фирмата?
#1 | 20.03.2013, 14:58
Публикации: 59 / 3
Трябва да имате договор за наем, за да ви се признават разходите за гориво, като според мен няма вариант договора да е безвъзмезден. По-добре за 100 лева на месец го направете, за да нямате после главоболия. Самият договор също е разход за фирмата.

Командировъчните се признават по реда на Наредбата за командировките.
#2 | 20.03.2013, 15:33
Публикации: 2 / 0
Благодаря Ви за помощта!
А разходите за гориво за огледите в София - как трябва да се оформят?
#3 | 21.03.2013, 08:50
Публикации: 59 / 3
Разходите за гориво задължително с фактура на името на фирмата, като е добре да има и пътни листи за обходените места. Но мисля, че за горивото няма да имате право на дан.кредит.
#4 | 21.03.2013, 11:21
Публикации: 9 / 0
Разхода за гориво на геодезисти- ако знае някой как се отчитат, за да са разход за фирмата, моля пишете ми!Фирмата е ЕТ и автомобила е на физическото лице
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група