Превод на заплата по банкова сметка

27.03.2013, 08:14 24667 14

27.03.2013, 08:14
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
Изправен съм пред следния казус.
Работодателя отказва да ми изплаща работната заплата по моя лична банкова сметка в банка, нека да я наречем "Х". За сметка на това ми е открил сметка в друга банка "У" в която ще ми превежда заплатата.
Имам потребителски кредит в банката Х, който е обвързан с превод на работна заплата. Тъй като работодателя отказва да ми изплаща заплатата по сметка към банка Х (спрямо т.нар вътрешни правила на компанията) в момента съм в  задъхена улица и не знам какво да направя, така че да не ми се вдигне лихвата по кредита - само защото ми отказват превод на работна заплата по сметка в банка Х.

Има ли право работодателя на налага подобни ограничения и на какво основание? Ако да, то какво мога аз да направя, за да не ми се вдигне лихвата/

Благодаря
Хубав Ден
#1 | 27.03.2013, 09:44
Публикации: 4391 / 732
Абе, по принцип май няма. Пробвай, поне на първо време, ако може в банката "У" да направят нещо като получиш РЗ автоматично да се превежда към "Х". Ако стане ще има и такса превод.
#2 | 27.03.2013, 09:54
Публикации: 82 / 9
Нямат право, но въпроса е искаш ли да си на тази работа? Вероятно работодателя е сключил договор с банката, че всички служители ще си направят сметка там и по този начин служителите имат преференции - овърдрафт, по-ниски такси...  Можеш да си попълниш в новата банка бланка, с която да нареждаш автоматично парите към старата банка. Има такса, в Уникредит мисля, че беше 4лв всеки месец. А можеш да обясниш в старата банка как стоят нещата, съмнявам се че при условие, че кредита вече е изтеглен да направят някакъв проблем.
#3 | 27.03.2013, 09:57
Публикации: 11947 / 2181
Основното право и задължение на работодателя е да изплати заплатата на работника - това е най-важното. Как - решава той и има право да го направи по начин, отговарящ на собствените му интереси . Ако има договор с банката за превод на заплати по карти и получава някакви банкови преференции има право да предпочете този начин. Друг е въпросът, ако има обстоятелства , задължаващи го да превежда парите на работника по точно определена сметка, но в случая това не е така.
#4 | 27.03.2013, 10:06
Публикации: 3145 / 253
Чл. 270. (1) Трудовото възнаграждение се изплаща в предприятието, където се извършва работата.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти доколкото не е уговорено друго.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки.По писмено искане на работника или служителя трудовото му възнаграждение се превежда на влог в посочената от него банка.


delphine Ако има договор с банката за превод на заплати по карти и получава някакви банкови преференции има право да предпочете този начин. Друг е въпросът, ако има обстоятелства , задължаващи го да превежда парите на работника по точно определена сметка, но в случая това не е така.


Това не е вярно. Да си ползва банковите преференции с неговите средства, а не със средствата на персонала.
#5 | 27.03.2013, 10:30
Публикации: 82 / 9
Мда, ама влог е нещо като депозит /не съм много наясно с банковите сметки и термини/. А сметка, по която се изплащат заплатите мисля, че се водят разплащателни, не спестовни. Така че не съм сигурна доколко може да цитираме този член от КТ. Поправете ме, ако не разсъждавам правилно!
#6 | 27.03.2013, 10:47
Публикации: 9327 / 1567
Не разсъждаваш правилно. Това е членът. Работодателят няма право да задължава при избора ва банка. Друг въпрос е дали може да използва "определени лостове" за "убеждаване" на работниците.

Към Таня-ЛС: Да си ползва банковите преференции с неговите средства, а не със средствата на персонала Може и да си права, поне от "човешка"  и икономическа гледна точка, но много често банките дават преференции не само заради размера на вложените пари, но и за вида и броя на ползваните услуги. Перото "банкови такси" понякога има значение :)
#7 | 27.03.2013, 11:53
Публикации: 11947 / 2181
Ако всеки работник поиска работодателят да му превежда заплатата по лична сметка и в различни банки аз със сигурност ще поискам да ми увеличат възнаграждението........ . :laugh:
#8 | 27.03.2013, 11:56
Публикации: 5497 / 371
Ако всеки работник поиска работодателят да му превежда заплатата по лична сметка и в различни банки аз със сигурност ще поискам да ми увеличат възнаграждението........ . :laugh:

И за това има начин :))) без да попълваш ръчно платежни :)
#9 | 27.03.2013, 12:00
Публикации: 11947 / 2181
А, то и да не ги попълвам ръчно не е ли пак работа......... :laugh:
Както и да е, важното е работникът да си получи заплатата . Ако стане и по желания от него начин - още по-добре.
#10 | 27.03.2013, 12:01
Публикации: 5497 / 371
А, то и да не ги попълвам ръчно не е ли пак работа......... :laugh:
Както и да е, важното е работникът да си получи заплатата .

имах предвид в банката да ги набираш на ръка :))
Аз правя файл /в ТРЗ програмата/ на хората, които имат сметки в други в банки и го подавам по същия начин като масово плащане, но парите първо минават през фирмената с/ка и след това се прехвърлят по сметките в други банки
#11 | 27.03.2013, 21:40
Публикации: 4391 / 732
Обикновено като дават кредити банките искат декларация (или както там се казваше) от работодателя, че ще превежда заплатата на работника в дадената банка. DrAla, от твоя работодател не искаха ли такава декларация?
#12 | 01.04.2013, 17:59
Публикации: 6 / 0
Благодаря на всички за отговорите.
Общо казано, по принцип имаш право, но реално нямаш :) Както и да е.... все някак си ще се оправя.

Благодаря
Всичко добро
#13 | 14.09.2017, 16:07
Публикации: 4 / 0
Има ли някакви законови ограничения заплатата да се плаща по сметка в друга държава?
#14 | 14.09.2017, 16:51
Публикации: 4391 / 732
Няма, стига да си поемате банковите такси за преводите :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група