Деклариране на заем в ГДД

11.04.2013, 16:21 16021 11

11.04.2013, 16:21
Публикации: 6505 / 614
Преди да задам въпроса по прочетох това-онова, но не съм много сигурна. Прочетох чл.50, т.5 от ЗДДФЛ и виждам, че има съществена разлика между буква а и б на цитирания по-горе член. Въпросът ми е следния: при предоставен заем от физическо лице на друго физическо лице през 2012 год. в размер на 16 600.00 лв. и остатък към 31.12.2012 год в размер на 7000.00 лв. трябва ли да се посочи в ГДД от двете лица?
#1 | 11.04.2013, 16:44
Публикации: 640 / 23
  Според мен и двете лица трябва да подадат декларация  по чл50 защото заема има остатък.
#2 | 11.04.2013, 17:20
Публикации: 640 / 23
 Когато чета закона  не трябва да се декларират.Когата чета упътването в част VIII на декларацията/ Справката се попълва ако общият размер на получените пар.заеми надхвърля 10хл.лв и към 31,12,2012 част от тях не е погасена/ трябва да се декларират.
#3 | 11.04.2013, 17:27
Публикации: 27 / 4
 Когато чета закона  не трябва да се декларират.Когата чета упътването в част VIII на декларацията/ Справката се попълва ако общият размер на получените пар.заеми надхвърля 10хл.лв и към 31,12,2012 част от тях не е погасена/ трябва да се декларират.

И аз стигнах до това противоречие. А някой дали не е говорил с НАП по този повод?
#4 | 11.04.2013, 17:36
Публикации: 6505 / 614
5.(нова - ДВ бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) предоставените/получените парични заеми, както следва:
а) непогасената част от предоставените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв.;
б) непогасените към края на данъчната година остатъци от предоставени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.;

Аз се замислих, защото в буква "б" на т.5 от чл.50 си пише "остатъци". Тълкуването ми за буква "а" - декларират се непогасената цаст към 31.12, ако общия размер на заемите надхвърля 10 000.00 лв.
#5 | 12.04.2013, 07:37
Публикации: 6378 / 1085
Интересен въпрос! :smile1:
Ако го анализираме езиково, би трябвало да се деклрира остатъка от 7000 лв.:
непогасената част от предоставените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв
Очевидно, това "им" е показател, че за определящ се приема размерът от 10 000 лв. на предоставените заеми, а не на непогасената част, защото в този случай щеше местоимението да бъде "й".

Докато в буква б ясно и недвусмислено се определя, че задължението за деклариране на заеми от петте предходни години съществува само, ако остатъците надвишават сумата от 40 000 лв.

Не е много логично, но така е прието от законодателя, а както са казали древните Dura lex sed lex. :smile1:
#6 | 12.04.2013, 08:33
Публикации: 10944 / 1931
" Таблица 1 – Справка за непогасената част от предоставените през 2012 г. парични заеми (Справката се попълва, ако общият размер на предоставените през 2012 г. парични заеми надхвърля 10 000 лв. и към 31.12.2012 г. част от тях не е погасена) "

 В тази справка се отразяват непогасените заеми , предоставени само през 2012 г. и непогасени в размер над 10 000.

" Таблица 2 – Справка за непогасените към 31.12.2012 г. остатъци от предоставени парични заеми (Справката се попълва, ако общият размер на непогасените остатъци от предоставени парични заеми през 2012 г. и през предходните пет данъчни години надхвърля 40 000 лв.)"

В тази справка се отразяват непогасените остатъци от предоставени заеми, ако общият им размер от предоставените през 2012 и предходните 5 надхвърлят 40 000 .


Според мене двете справки отразяват две различни основания за деклариране.
#7 | 12.04.2013, 09:22
Публикации: 6505 / 614
И да обобщим? При цифрите посочени от мен най-горе, стигнах до извода, че трябва да посоча остатъка от 7000.00 лв. в ГДД на двете физически лица. А Вие до какъв извод стигнахте?
#8 | 12.04.2013, 09:38
Публикации: 6378 / 1085
И аз съм на Вашето мнение, marpan_64 :thumbup:
#9 | 12.04.2013, 12:25
Публикации: 10944 / 1931
Да и от мене!  :thumbup:
#10 | 12.04.2013, 12:29
Публикации: 6505 / 614
Така ще направя. Заемодателят има достатъчно средства. Има сключен договор за заем. Платена е лихва при погасяване на част от главницата. Ще декларирам и лихвата.
#11 | 26.04.2013, 12:08
Публикации: 2 / 0
Да, а аз се чудя какво да разбирам под остатъци - само главници, или главница плюс лихва.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група