Неплатен стаж по чл.230 от КТ

15.04.2013, 12:49 18376 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.04.2013, 12:49
Публикации: 8 / 0
Възможно ли е да бъде назначен човек на стаж по чл.230 от КТ, който да не му се заплаща ?
#1 | 15.04.2013, 12:53
Публикации: 9406 / 1602
Според мене - не , освен ако не е в неплатен отпуск за времето на стажа, което обаче обезсмисля самата идея за назначаване по такъв договор.
#2 | 15.04.2013, 13:48
Публикации: 8 / 0
А по какъв член следва да бъде назначен при неплатен стаж?
#3 | 15.04.2013, 13:53
Публикации: 9406 / 1602
Това е правилният член от КТ за стажант и според мене не би могъл този стаж да е неплатен.
#4 | 15.04.2013, 14:33
Публикации: 5550 / 369
Възможно ли е да бъде назначен човек на стаж по чл.230 от КТ, който да не му се заплаща ?

Погледнахте ли ал.4 на въпросният член?

(4) През време на обучението ученикът получава трудово възнаграждение според извършената работа, но не по-малко от 90 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.
#5 | 15.04.2013, 14:47
Публикации: 8 / 0
Да, за това ме интересува дали има възможност да се назначи стажант, на когото не му се изплаща никакво трудово възнаграждение
#6 | 15.04.2013, 14:52
Публикации: 5550 / 369
Да, за това ме интересува дали има възможност да се назначи стажант, на когото не му се изплаща никакво трудово възнаграждение

Не и на ТД
#7 | 15.04.2013, 15:03
Публикации: 8 / 0
благодаря :) и само още един въпрос може да се подпише договор между фирмата и стажанта и  не би трябвало да се уведомява  НАП ?
#8 | 15.04.2013, 15:05
Публикации: 9406 / 1602
Трудов договор по КТ се регистрира в НАП .
#9 | 15.04.2013, 15:09
Публикации: 8 / 0
благодаря :)
#10 | 15.04.2013, 15:19
Публикации: 537 / 19
Чл. 230. (1) С договора за ученичество работодателят се задължава да обучи ученика в процеса на работата по определена професия или специалност, а ученикът - да я усвои.
(2) С договора се определят формите, мястото и времетраенето на обучението, което не може да бъде повече от 6 месеца, обезщетението, което страните си дължат при неизпълнение, както и други въпроси, свързани с осъществяването на обучението.
(3) С договора страните определят и срока, през който ученикът се задължава да работи при работодателя след успешното завършване на обучението, а работодателят - да му осигури работа съобразно придобитата квалификация. Този срок не може да бъде по-дълъг от 3 години.
(4) През време на обучението ученикът получава трудово възнаграждение според извършената работа, но не по-малко от 90 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.

Чл. 233. За отношенията между страните по договора за ученичество по време на обучението се прилага действуващото трудово законодателство

Подава се уведомление по чл. 62 като в Основание на договора посочвате 14 - трудов договор за ученичество по чл.230 от КТ. Срока е 3 дни от сключване на договора.
#11 | 15.04.2013, 16:47
Публикации: 8 / 0
Да, но фирмата иска да вземе стажант, който само да го обучават, без да му се заплаща.
#12 | 29.05.2014, 13:19
Публикации: 41 / 0
Ученик в производство е назначен по чл.230 от КТ за 6 месеца обучение, подадено уведомление  по чл.62 в НАП /т.14/. След като мине успешно обучение  трябва ле да се сключи нов трудов договор по чл.67 ал.1т.1 във връзка с чл.70 от КТ и дали се подава уведомление по чл.62 в НАП?
#13 | 29.05.2014, 13:40
Публикации: 6996 / 1029
Спаред мен трябва да сесключи нов ТД. Друг въпрос е дали е възможно да е със срок на изпитване, след като вече е работил при Вас на същата длъжност.
#14 | 29.05.2014, 14:11
Публикации: 41 / 0
съгласна съм относно чл.70, още повече че ученик съгласно договор за ученичество се задължава след обучение да работи при работодателя 2 години. Въпросът ми относно уведомление по чл.62 по основен трудов договор, който ще се сключи след ученичество.
#15 | 19.06.2015, 11:50
Публикации: 2 / 0
Да се включа и аз в темата с два въпроса:
Минималните осигурителни прагове важат ли за договора чл.230 от КТ или го осигурявам в/у 90% от минималната заплата?
Последващия трудов договор задължително ли е да е постоянен, може ли по чл. 68, ал. 1-  т.1или т.2 ?

Благодаря предварително!
#17 | 26.11.2019, 09:21
Публикации: 6 / 0
Какви документи да попълним за безплатен стаж на студент във фирмата ни ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове