Електронен подпис

15.04.2013, 16:19 5380 4

15.04.2013, 16:19
Публикации: 558 / 9
Здравейте!
Налага ми се да си издам електронен подпис, и не знам какъв да бъде- на физичеко лице или фирма, т.е на мен и ли на фирмата през, която се осигурявам. Водя счетоводството на тази фирма, през която се осигурявам и на още една. Ако ел.подпис е на физическо лице, трябва и двете фирми да ми дадът пълномощно, което да подам в НАП, заедно със заявлението за ел.подпис. Ако пък ел.подпис се издаде на фирмата през, която се осигурявам, само управителя ще може да подава електронно документи с него и другата фирма трябва да му дадае пълномощно на него, но той не е счетоводителя и съответно този електронен подпис няма да ми върши работа.
Правилно ли съм разбрала, моля за съвет.
И моля кажете каква е процедурата да подавам Д1, Д6, ДДС декларацията и год. декларация по електронен път с ел.подпис.
#1 | 15.04.2013, 16:23
Публикации: 6668 / 658
Въпрос на личен избор. И двата подписа ще Ви вършат работа. Може би трябва да се погледне от финансова страна, кой вариант е по-удачен.
#2 | 15.04.2013, 16:28
Публикации: 5497 / 371
Финансово по-изгодно е, подписа да е на физическото лице.
Двете фирми Ви правят пълномощни, нотариално заверени ако искате да имате пълен достъп.
#3 | 15.04.2013, 19:20
Публикации: 6403 / 1129
Присъединявам се към мнението на dalila, че подписа на физическо лице е по-изгоден финансово.
За процедурата:
1. Когато закупите подписа го инсталирате на компютъра, който ползвате за работата си.
2. Влизате в сайта на НАП - Електронни услуги на НАП - Вход в ел. услуги с УЕП и попълвате заявления за упълномощено лице за двете фирми. препоръчвам Ви да маркирате всички възможни услуги за ЮЛ с пълен достъп, както и достъп до данъчна и осигурителна информация.
3. Разпечатвате заявленията и уведомленията и ги връчвате на собствениците да ги занесат лично в съответните офиси на НАП.
4. Като получите достъп до заявените услуги лесно ще се ориентирате как да подавате дакларации. Най-вече това става с прикачване на файлове, като е указано какви са те. Може да се генерират директно от счетоводния софтуер, който използвате или да използвате безплатните програмни продукти на НАП.
#4 | 15.04.2013, 20:37
Публикации: 558 / 9
Благодаря на всички.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група