Земеделски производител пенсионер

17.04.2013, 09:24 5769 3

17.04.2013, 09:24
Публикации: 2 / 0

Земеделски производител, регистриран 2002 г, пенсионер, не се е регистрирал в НАП като самоосигуряващо се лице и съответно не е плащал допълнителни здравноосигурителни вноски. Не е бил наясно, че това е необходимо... През това време чинно е плащал данъци. Сега разбира, че е неизряден и иска да се регистрира и внесе осигуровки със задна дата. Възможно ли е това и как? Предвиждат л и се глоби? Има ли давност на тези задължения, т.е. всички ли трябва да плати от началото на 2002? Опитах се да намеря инфо, но не съм професионалист и не намерих нищо конкретно.
Ще съм благодарна  за изразено мнение и съвет!
#1 | 17.04.2013, 10:19
Публикации: 6403 / 1130
Трябва да подаде образец ОкД5 за самоосигуряващо се лице, да впише датата на започване на дейност и после да подаде декларации 6 за минало време.
Има 5 годишна давност за задълженията. Ще рече, че към момента ако има някакви задължения, то те са изискуеми от 2007 г.
Най-добре е да отиде в съответната ТД на НАП, да изложи проблема си и там ще го упътят как да процедира.
#2 | 17.04.2013, 19:13
Публикации: 2 / 0
Благодаря, irenabrili
Той първо е отишъл в НАП. Там обаче всеки служител е със своя версия. Накрая е направил точно това, което ти препоръчваш, само дето са го изгледали яростно, като е попитал за давност ;D
#3 | 17.04.2013, 19:25
Публикации: 6403 / 1130
Да го гледат както искат.
Давността си е вписана в закона и е лично негова работа дали да плаща стари задължения по собствано желание или да подаде искане за погасяването им по давност. Това ме подсеща след подаването на декларации 6 да си подаде и искане за погасяване по давност на задълженията, които е следвало да погаси до 31.12.2007 г., а това са осигуровките до 2006 г. включително.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група