Неработеща майка-клас прослужено време

04.06.2013, 12:12 13844 10

04.06.2013, 12:12
Публикации: 214 / 5
Здравейте!
Досега четох по темата, но все пак искам да чуя вие как процедирате, ако сте минали през подобен казус.
Става дума за жена, която е родила през 1996г. и от ТК е видно, че тогава не е била в ТПО. От година и нещо е при нас и сега я викнах да си подпише ДС за стъпката с 1г. увеличаване на класа за трудов стаж и професионален опит. Такава е практиката при нас - пускаме ДС. Не е особено еко, но ....
Та! Тя ми казва - "да, ама не си ми взела предвид годините на майчинството, а в предната фирма ми го взимаха..."
И тогава ми поставя казуса - неработеща майка - трудов и осигурителен стаж!
Прегледах Постановлението на МС за насърчаване на раждаемостта, чл. 354, т.6 от КТ, чл.9, ал.7 от КСО. Добре, за осигурителен стаж нямам двоумене. Там, при УП-та за пенсиониране съм включвала този стаж на база акт за раждане. За трудов-ОК. Но, нещо ме човърка и не ми е логично това да се зачита и за професионален опит и да й слагам доп. процент за това време!?
 :hmmm:
Пропускам ли някой норматив?
Имали ли сте такъв случай и какво правите?
#1 | 04.06.2013, 12:14
Публикации: 6679 / 661
Това време НЕ се зачита за трудов стаж. Няма положен труд. Зачита се само за осигурителен стаж при пенсиониране.
#2 | 04.06.2013, 12:16
Публикации: 9347 / 1573
За проф.опит се взема САМО времето по ТД на същата или сходна длъжност. Ако майчинството е било по време на ТД - да, но когато е през време без ТД.... не мисля, че се включва.
#3 | 04.06.2013, 12:25
Публикации: 214 / 5
Това време НЕ се зачита за трудов стаж. Няма положен труд. Зачита се само за осигурителен стаж при пенсиониране.
Не, не! Погледни 354, ал.1 т.6 от КТ - зачита се за тр. стаж!
За проф.опит се взема САМО времето по ТД на същата или сходна длъжност. Ако майчинството е било по време на ТД - да, но когато е през време без ТД.... не мисля, че се включва.
При нас са учители. И по вътр. правила за РЗ сме разписали, че отделно по сходни длъжности следим учителския им стаж (има си ведомствени там наредби) и общ трудов. Като учителския им следим за стъпка на ОМЗ по таблица, а общия трудов - за класа прослужено време. Та, точно в този общ трудов има претенции да вмъкна годините майчинство. .... :hmmm:
#4 | 04.06.2013, 14:49
Публикации: 3145 / 253
Правилно има претенции да й вмъкнете и годините с майчинството дори и за професионален опит, ако е била тогава на ТД.
#5 | 04.06.2013, 15:47
Публикации: 214 / 5
Правилно има претенции да й вмъкнете и годините с майчинството дори и за професионален опит, ако е била тогава на ТД.
Не, не е била.
Става дума за жена, която е родила през 1996г. и от ТК е видно, че тогава не е била в ТПО.
#6 | 04.06.2013, 20:02
Публикации: 3145 / 253
Тогава не може да претендира за нищо.
#7 | 05.06.2013, 10:37
Публикации: 214 / 5
Казвам й, че това единствено ще й се признае при пенсиониране за осигурителен стаж на база акт за раждане на детето, нали?!
#8 | 05.06.2013, 10:42
Публикации: 6679 / 661
Казвам й, че това единствено ще й се признае при пенсиониране за осигурителен стаж на база акт за раждане на детето, нали?!


Точно. Какво са признавали в предната фирма не е Ваша работа.
#9 | 05.06.2013, 11:01
Публикации: 1202 / 120
Признаването на професионалният опит става чрез вътрешните правила за организация на рабтната заплата. Там както го запишете - така си го и прилагате. Казус винаги ще има с майчинството. И ние сме опирали до него и сме фиксирали "вписаният в ТК стаж по професията". Ето и пример за проблем: Две медицински сестри завършват в един курс. Едната започва работа и след 6 м. ражда 1 дете след 3 г. майчинство ражда второ и на практика от 15 г. 6 не ги е отработила, но и се води и общ и професионален стаж. Другата ражда без ТПО /само със 7 дни както тогава ставаше/, отглежда децата си и  чак тогава постъпва на работа. Общия стаж е еднакъв с на първата, но професионалният им се разминава, съответно и заплащането им и % клас. Лично аз не съм съгласен, но ... прилагам си вътрашните правила.
#10 | 05.06.2013, 12:41
Публикации: 214 / 5
Признаването на професионалният опит става чрез вътрешните правила за организация на рабтната заплата.
Така е.
В нашите пише - "При определяне на ДТВ за тр. стаж и професионален опит се зачита труд. стаж и профес. опит придобит в друго предприятие, когато лицата са били назначени на длъжност:...."
... и са изброени длъжности. Не би следвало, на база акт за раждане това да й се признава за %. Но
Прегледах Постановлението на МС за насърчаване на раждаемостта, чл. 354, т.6 от КТ, чл.9, ал.7 от КСО.
и затова изпаднах в чуденка да не би наистина да трябва да й ги включим тези години. Ще й обясня всичко с разписаното във вътр. правила и точка.
Благодаря на всички за мненията! :flowers:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група