Авансов данък на ЗП

15.07.2013, 20:22 6386 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.07.2013, 20:22
Публикации: 8 / 0
Моля,за компетентен отговор
земеделски производител получил супсидия по еропеиска програма за развитие и по сепп,без друг доход от деиноста дължи ли тримесечен авансов данък при условие че ,не минава 300 000 лв. оборот
#1 | 16.07.2013, 07:05
Публикации: 6365 / 1054
Здравейте,
Субсидията не е отделена в ЗДДФЛ като източник на доход и се облага по общите правила.
Регистрираните ЗП подлежат на облагане по чл. 29 от закона.
Субсидията се приема за доход на датата на получаването й.
Ако е за непреработена продукция, какъвто е случая на единното плащане на площ, сумата се намалява с 60% НПР и от нея се изваждат задължителните осигурителни вноски на СОЛ по КСО за месеците на тримесечието, през които е изплатена субсидията. Получената данъчна основа се облага авансово по чл. 43 за доходи от друга стопанска дейност по чл. 29.
Дължимият авансов данък се внася и декларира по чл. 55 от получателя на субсидията до края на месеца, следващ тримесечието, през което е получен дохода.
#2 | 16.07.2013, 13:27
Публикации: 8 / 0
Ясно как се определя и декларира но как да разбирам това от закона за ЗКППО
1. Правна регламентация

Закон за корпоративното подоходно облагане, глава 14

2. Кой е длъжен да прави авансови вноски за корпоративен данък?

Всички фирми, които имат реализирани през предходната година приходи от продажби от поне 300 хиляди лева (без ДДС). Да се разбира, че ако се регистрира през 2013 г. нова фирма, тя няма как да дължи авансови вноски за корпоративен данък, тъй като няма как през 2012 г. (предходната) да е реализирала нетни приходи от продажби за поне 300 хиляди лева, тъй като не е съществувала. Тези фирми, които през 2012 г. са имали нетни приходи от продажби за поне 300 хиляди лева са длъжни през 2013 г. да правят авансови вноски за корпоративен данък. При добро желание всяка фирма може да прави доброволно авансови тримесечни вноски за корпоративен данък. Когато авансовите вноски се правят доброволно фирмата няма да бъде санкционирана ако към края на годината се окаже, че авансовите вноски са били подценени (фирмата по своя воля си ги прави тези вноски, без да са й искани по силата на закона, затова и не се санкционира, все пак дава нещо предварително по свое желание).
#3 | 16.07.2013, 13:31
Публикации: 6333 / 582
Вие като земеделски производител сте физическо лице и трябва да се интересувате и следите ЗДДФЛ. Забравете ЗКПО-то.
#4 | 16.07.2013, 22:06
Публикации: 8 / 0
Благодаря за отговорите имах някакви съмнения за това питах във форума
имам превод по сеп 2012г.през м.февруари 2013г. -397 лв. не  е внасян авансово данака,
мога ли да го внеса за второто тримесечие до 25 .07.ще имали санкция от НАП според вас.
#5 | 17.07.2013, 08:03
Публикации: 1875 / 379
mat65, ако си регистриран по ДДС, виж и чл.29а ЗДДФЛ
Скрит текст :
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група