Кой доход се записва в УП-2

20.04.2011, 17:39 24861 22

20.04.2011, 17:39
Публикации: 24 / 0
Здравейте!
Имам следния въпрос:
Кой доход се записва в графа 4 на УП-2, когато месечната БРЗ е по-висока от максималния осигурителен доход?

Предварително Ви благодаря.
#1 | 20.04.2011, 20:49
Публикации: 3145 / 253
Здравейте!
Имам следния въпрос:
Кой доход се записва в графа 4 на УП-2, когато месечната БРЗ е по-висока от максималния осигурителен доход?

Предварително Ви благодаря.

В графа 4 се записва ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД,т.е. това е дохода върху, който са внесени осигурителните вноски и който е показан в Д1.
#2 | 21.04.2011, 12:05
Публикации: 1202 / 120
Нашата практика е с двоен контрол т.е. този който е начислявал осигуровките не прави УП-2. На функционални начела сме си разменили задачите така, че да се контролираме един друг. Иначе е най лесно да изтегля данните от персоналния регистър и да подам УП-2 с тях. Но така се възпитава ленивост и безотговорност у кадрите и за награда ревизор ви открива грешките, което не е за предпочитане.
В УП-2 се описва всеки доход, който подлежи на осигуряване според съответните правила за вида на начислението и периода, през който е направено(справка - Указания в сайта на НОИ). След това се сверява с данните от ретистъра за лицето в НОИ (on-line чрез служебен достъп или чрез личен ПИК). Всяка разлика се анализира и коригира и тогава се подписва документа. Мисля, че макар и по трудоемък подхода е правилен.
Ако някой обясни къде в сайта мога да прикача файл бих могъл да подготвя автоматизиран файл за УП-2 с намиране на базов iK(max) за дългогодишните служители. Файла е екселски и не изисква кой знае какви познания, но не е защитен и лесно може да бъде повреден при употреба.
#3 | 12.05.2011, 14:00
Laleva65
Максималния осигурителен доход на този етап е 2000 лв дори и да се впише например 2586 лв в УП-2 , пенсията ще се изчисли на прага на осигурителния доход,който е 2000 лв.Върху прага се правят и осигурителните вноски !  :smile1:
#4 | 13.05.2011, 09:10
Публикации: 3145 / 253
Максималния осигурителен доход на този етап е 2000 лв дори и да се впише например 2586 лв в УП-2 , пенсията ще се изчисли на прага на осигурителния доход,който е 2000 лв.Върху прага се правят и осигурителните вноски !  :smile1:

Моля !?!?!? >:(
#5 | 08.06.2011, 14:05
Laleva65
В брой 98 на Държавен вестник от 14.12.2010 г. е обнародван Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2011 година. Ето и важната част от промените:

Чл. 8. (1) Определят се следните размери на месечния осигурителен доход за 2011 година:

1. минимален месечен размер на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно приложение № 1;

2. минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2009 г. като самоосигуряващи се лица:

до 5400 лв. – 420 лв.
от 5401 лв. до 6500 лв. – 450 лв.
от 6501 лв. до 7500 лв. – 500 лв.
над 7500 лв. – 550 лв.
3. минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители – 240 лв.

4. максимален месечен размер на осигурителния доход – 2000 лв.


 
(2) Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2009 г., както и за започналите дейност през 2010 и 2011 г. е 420 лв.

(3) За лицата извън посочените в чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване, за които осигурителният доход за социално и/или здравно осигуряване е обвързан с минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, се взема предвид доходът по ал. 1, т. 2, буква “а”.

Чл. 9. Определя се за 2011 година минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст – 136,08 лв.

Чл. 10. Определя се за 2011 година дневен минимален размер на обезщетението за безработица – 7,20 лв.

Чл. 11. Определя се за 2011 година размер на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване – 240 лв.

Чл. 12. Определя се размерът на осигурителната вноската за фонд “Трудова злополука и професионална болест” по групи основни икономически дейности съгласно приложение № 2. Осигурителната вноска е за сметка на осигурителя.

Чл. 14. (1) За 2011 година НЕ се внасят осигурителни вноски за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”.

(2) За 2011 година се определя максимален размер на гарантираните вземания по чл. 22, ал. 2 и чл. 23, ал. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя – 1000 лв.
#6 | 08.06.2011, 15:43
Публикации: 1202 / 120
 >:( Това с тия прагове отгоре, отдолу и не знам още от къде могат да измислят (пу-пу-пу- да не наричам и аз) стана голяма тъпня! (Извинявам се за изразът, но е най близо до истината). Стигаме до там, че може да се скараме помежду си твърдейки едно и също. :'(
Лично аз съм писал и по-висок доход и смятам, че бях прав, но "СИСТЕМАТА КАЗВА - НЕ  :threaten: :acute:!!!". Случая бе следния: Пенсионирах лекар (то е ясно, че в тяхната система нищо не е като в реалния свят щото тя е саможива и самовъзпроизвеждаща се, ама...) . Описвам аз доход от времето на Мими Виткова, а тя като всеки учен лекар измислила система да не се изплащат заплатите на висшия персонал на 100% през месеца, а само твърда част пък останалото - след отчитане на тримесечието и то според показатели техни си там. Даже го издала жената в Наредба № 13 от 1995 г. мисля, че беше. Хубаво, но програмата на НОИ по РУСО-тата няма опция за разпределяне на тоя доход и естествено го приема сумарно с дохода от съответния месец на платежа. На въпроса ми "Ами ако сега се пуснат корекции, че дохода се отнася за трите месеца?" - отговора бе (чест и прави на директорката) - "То вие си пускате редовно корекции, но ние в РУСО "Пенсии" от 2 години не сме ги получавали." Така си я пенсионираха с орязания доход макар и да се съгласиха, че не е правилно.
Та мисълта ми е, че е правилно да се пише дохода, който смятаме, че има основание, а който го махне да си носи отговорността! :thumbup:
#7 | 08.06.2011, 15:59
Laleva65
 >:( Това с тия прагове отгоре, отдолу и не знам още от къде могат да измислят (пу-пу-пу- да не наричам и аз) стана голяма тъпня! (Извинявам се за изразът, но е най близо до истината). Стигаме до там, че може да се скараме помежду си твърдейки едно и също. :'(
Лично аз съм писал и по-висок доход и смятам, че бях прав, но "СИСТЕМАТА КАЗВА - НЕ  :threaten: :acute:!!!". Случая бе следния: Пенсионирах лекар (то е ясно, че в тяхната система нищо не е като в реалния свят щото тя е саможива и самовъзпроизвеждаща се, ама...) . Описвам аз доход от времето на Мими Виткова, а тя като всеки учен лекар измислила система да не се изплащат заплатите на висшия персонал на 100% през месеца, а само твърда част пък останалото - след отчитане на тримесечието и то според показатели техни си там. Даже го издала жената в Наредба № 13 от 1995 г. мисля, че беше. Хубаво, но програмата на НОИ по РУСО-тата няма опция за разпределяне на тоя доход и естествено го приема сумарно с дохода от съответния месец на платежа. На въпроса ми "Ами ако сега се пуснат корекции, че дохода се отнася за трите месеца?" - отговора бе (чест и прави на директорката) - "То вие си пускате редовно корекции, но ние в РУСО "Пенсии" от 2 години не сме ги получавали." Така си я пенсионираха с орязания доход макар и да се съгласиха, че не е правилно.
Та мисълта ми е, че е правилно да се пише дохода, който смятаме, че има основание, а който го махне да си носи отговорността! :thumbup:
Напълно съм съгласна с Вас да се запише реалния доход,но Системата им е до 2000 лв. максимален осигурителен праг,и това е,пенсията ще бъде изчислена на прага им дори дохода за месец да е бил 2586 лв /например/ на прага се внасят и осигуровките! :smile1:
#8 | 08.06.2011, 18:24
Публикации: 1202 / 120
Напълно съм съгласна с Вас да се запише реалния доход,но Системата им е до 2000 лв. максимален осигурителен праг,и това е,пенсията ще бъде изчислена на прага им дори дохода за месец да е бил 2586 лв /например/ на прага се внасят и осигуровките! :smile1:
[/quote]

Не, не, не! Не става дума за реалния доход! Това, ако на някой не е ясно то не би следвало да се занимава с тази професия. Просто става дума,  че поради правене на нормативите "на парче" има частни случаи, в които би следвало определени доходи да бъдат отнесени по друг начин в персоналния регистър, но поради (предполагам всем известен факт) уникалността  на софтуера на НОИ за поддържане на регистъра (имам предвид първите 2 - 3 варианта, които "изгубиха" двата месеца и т.н.) не могат да бъдат отчетени някои отраслови специфики. "Покрай сухото гори и мокрото" както е мъдростта, а и тази пенсионна система е замислена основно с целта да "прецака" работника. Ако някой не е съгласен с последното да ми изброи имената на 5 -тима свои близки на по 65 - 75 години, които са си намерили iK(max).
#9 | 09.06.2011, 14:38
Laleva65
Напълно съм съгласна с Вас да се запише реалния доход,но Системата им е до 2000 лв. максимален осигурителен праг,и това е,пенсията ще бъде изчислена на прага им дори дохода за месец да е бил 2586 лв /например/ на прага се внасят и осигуровките! :smile1:

Не, не, не! Не става дума за реалния доход! Това, ако на някой не е ясно то не би следвало да се занимава с тази професия. Просто става дума,  че поради правене на нормативите "на парче" има частни случаи, в които би следвало определени доходи да бъдат отнесени по друг начин в персоналния регистър, но поради (предполагам всем известен факт) уникалността  на софтуера на НОИ за поддържане на регистъра (имам предвид първите 2 - 3 варианта, които "изгубиха" двата месеца и т.н.) не могат да бъдат отчетени някои отраслови специфики. "Покрай сухото гори и мокрото" както е мъдростта, а и тази пенсионна система е замислена основно с целта да "прецака" работника. Ако някой не е съгласен с последното да ми изброи имената на 5 -тима свои близки на по 65 - 75 години, които са си намерили iK(max).
[/quote]
Напълно сте прав за съжаление!  :'(
#10 | 27.06.2011, 16:49
Публикации: 18 / 0
Здравейте!
Начинаеща съм в дебрите на ЛС и ТРЗ и моля да бъдете снизходителни към въпросите ми.
При изготвяне на УП2  за 2009 г.се натъкнах на служител, който има 43 дена неплатен отпуск за сметка на рабодателя(?!).При положение, че е разрешен само 30-дн. какво въобще трябва да се направи. Може би трябва да се прекъсне трудовия стаж?

Благодаря на всеки, който ще си направи труда да ми помогне.
#11 | 28.06.2011, 09:04
Публикации: 3145 / 253
30 раб. дни се признават за стаж, за останалите дни, би трябвало в Д1 да е подаден с прекъсване на осигуряването. В УП-2 записвате до датата с осигуряване и след това на нов ред от датата, когато се е върнал на работа. В ТК би трябвало да е отбелязан периода без стаж.
#12 | 28.06.2011, 12:08
Публикации: 18 / 0
Това е класическият път.
Въпросът е,че към днешна дата са установени тези 43 дена, разпределни в няколко месеца по 2,3, 8, 14, 5, 4  и 7 дена. ТК е приключена през 2010 като това не е отбелязано, нито на стр.24, нито стажът е намален с 13 дена.
Не е било неплатен отпуск за целия период.
#13 | 28.06.2011, 12:55
Публикации: 1202 / 120
 >:(  Аз бих пуснал годишния доход на 1 ред и само в забележките при описа на болничните по периоди бих отбелязал кои са неплатените. Така поне ще имате 1 служител в РУСО с когото да съгласувате евентуална корекция. Това е неправилен начин, но пък действа при Гордиеви възли! :thumbup:
#14 | 04.08.2011, 15:27
Публикации: 18 / 0
Моля да бъда извинена, ако темата се е коментирала, а аз не съм намерила мястото, но какво се посочва в Забележките към обр.УП-2 за осигурителните вноски?
Например:
2010 г- какъв и на кое, на ДОО? пълният процент и за осигурение и за работодателя ли?

Благодаря предварително на всеки, който ще има време и желание да ми помогне да се ориентирам!
#15 | 04.08.2011, 16:12
Публикации: 5497 / 371
В забележка (по периоди или обща, ако са включени едни и същи елементи) се посочват елементите на възнаграждението, които участват при формирането на съответния осигурителен доход, без да се прави рекапитулация на сумите по размери
В удостоверението следва изрично да се впише забележка на стр. 2 или 3 дали за посочените периоди са внесени осигурителни вноски и спазени ли са разпоредбите на чл. 6, ал. 2  от КСО и чл. 46 от НПОС.

Отделно, ако има периоди на болнични се описва през кой месец, колко дни е ползвал.
#16 | 05.08.2011, 09:53
Публикации: 28 / 0
dalila, болничните не се ли описват само за период след 01.01.2007год?
#17 | 05.08.2011, 09:59
Публикации: 5497 / 371
dalila, болничните не се ли описват само за период след 01.01.2007год?

Да, и се описват само дните, които са за сметка на НОИ
#18 | 05.08.2011, 10:10
Публикации: 28 / 0
благодаря :air_kiss: а за период на майчинство първо по чл. 163, след това отпуск по чл. 164 в забележка? :innocent:
#19 | 05.08.2011, 10:24
Публикации: 5497 / 371
благодаря :air_kiss: а за период на майчинство първо по чл. 163, след това отпуск по чл. 164 в забележка? :innocent:

по 164 - не.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група