Обезщетение по чл. 224 за напускане на служител, който се връща от майчинство

26.07.2013, 16:01 8859 8

26.07.2013, 16:01
Здравейте, имам един много дебилски въпрос, но за жалост съм нов в тази професия, че ТРЗ-то напусна. Наша служителка започва работа в началото на януари 2011, но през май 2011 излиза в майчинство като сега е в последните дни на отпуската си за гледане на дете до две годишна възраст. През този период й си е натрупала неизползвана отпуска. Момичето иска да напуска, защото си е намерила по-добра работа и иска директно да започне от там. Въпроса ми е свързан с отпуската. По чл. 176 от КТ до 10 дни от неизползваната отпуска от предходната година може да се прехвърля за следваща година. Т.е за 2011 и 2012 вместо 40 дни трябва да изплатим 20 дена и 12 дена за тази година т.е общо 32 дни... Правилно ли тълкувам кодекса на труда или за излезлите в майчинство това правило не важи? Ако някой се е сблъсквал с подобен казус моля да ми помогне за да не объркам нещо. Благодаря Ви предварително
#1 | 26.07.2013, 16:06
Публикации: 6679 / 661
Отговорих в предходната тема, но мога и тук да напиша два реда.
Прочетохте ли алинея 4 на чл.176 от КТ?
Мисля, че трябва да платите 52 дни обезщетение.
#2 | 26.07.2013, 16:25
Публикации: 5497 / 371
 52 дни обезщетение и от мен :)
#3 | 26.07.2013, 16:34
Сега говорих с Инспекция по труда и от там ми казаха, че трябва да изплатим 32 дена....  :hmmm:
#4 | 26.07.2013, 16:49
Публикации: 1884 / 384
А споменахте ли , че става въпрос за лице в отпуск за бременност и раждане и отглеждане на дете до 2 години?
Скрит текст :
#5 | 26.07.2013, 17:34
Публикации: 2027 / 254
И аз съм за 52 дни .

На 1 април т.г., преди да използвам платения си годишен отпуск, излязох в отпуск по бременност и раждане. Смятам да ползвам всички полагащи ми се по закон отпуски за майчинство. Знам, че бяха направени промени за платените годишни почивки, но не съм ориентирана добрe в тях. Въпросът ми е ще загубя ли годишния си отпуск за 2011 г., докато ползвам отпуските за майчинство.

Мария Георгиева, София

Според последните поправки в Кодекса на труда нашата читателка няма да загуби правото си на платен годишен отпуск за 2011 г. В описания случай, ако тя вземе всички отпуски по майчинство, след изтичането им ще може да ползва годишната почивка за тази година до края на декември 2015 година.

Една от важните промени в режима на отпуските по Кодекса на труда( КТ) и Закона за държавния служител (ЗДС) е въвеждането на 2-годишна давност за ползване на годишните почивки. Това означава, че когато платеният годишен отпуск не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.

Предвидената давност има действие занапред и се отнася само за платения годишен отпуск, придобит от 2010 г. насетне. Тя не важи за натрупаните отпуски до декември 2009 г. Това е така, защото Конституционният съд (КС) отхвърли въвеждането на давност с обратна сила върху вече придобити права. Друга важна последица от това решение е, че работниците и служителите не могат служебно да бъдат задължавани да ползват заварените отпуски до 2009 г., тъй като те не са покрити от давност за разлика от тези след 2010 г.

Двегодишният срок, в който платеният годишен отпуск може да бъде ползван, започва да тече от края на календарната година, за която се отнася. Тоест ако отпускът е за 2010 г., двегодишният срок започва да тече от 1 януари 2011 и изтича на 31 декември 2012 г.

Друга новост от последните промени ( февруари 2011 г.) в КТ и ЗДС е, че поради важни производственипричини или при наложителни обстоятелства работодателят или работникът (служителят) могат да отложат ползването на част от платения годишен отпуск в размер не повече от 10 работни дни за следваща календарна година. Важно е да се знае, че независимо дали отлагането е по причина на работодателя или на работника, общият размер не може да надвишава повече от 10 работни дни.

Най-новите изменения в КТ предвидиха повече основания за отлагане на платения годишен отпуск за следваща година. А именно - поради отпуск за временна нетрудоспособност при обща болест, трудова злополука и професионална болест, както и поради отпуск за гледане на болен член от семейството, карантина. Отлагането на ползването стана възможно и в случаите на други законоустановени отпуски - неплатен родителски отпуск (чл. 167а), учебни отпуски (чл. 169-171а), неплатен отпуск (чл. 160) и др. Към тях спадат и отпуски за бременност, раждане, осиновяване и гледане на малко дете до навършване на 2-годишна възраст.

Когато ползването на платения годишен отпуск е отложено поради отпуск за временна нетрудоспособност, бременност, раждане, осиновяване и отглеждане на малко дете и прочее, двегодишната давност започва да тече от края на календарната година, през която отпада причината за отлагането.

В описания случай читателката е започнала ползването на отпуск поради бременност и раждане (чл. 163 от КТ) на 1 април 2011 г., преди да е ползвала годишната си почивка. Отпускът по бременност и раждане, който е 410 календарни дни и изтича на 15 май 2012 г. Ако майката ползва още една календарна година отпуск за отглеждане на малко дете (чл. 164 от КТ), тя ще е в отпуск по майчинство до 15 май 2013 г.

След като приключи ползването на отпуските по майчинство, в рамките на двегодишен срок тя може да ползва платения си годишен отпуск за 2011, 2012 и за 2013 г. В конкретния случай 2-годишният срок започва да тече от 31 декември 2013 г. -това е краят на календарната година, през която ще отпадне причината, довела до отложеното ползване на платения й годишен отпуск и продължава до 31 декември 2015 г., когато изтича 2-годишната давност по чл. 176, ал. 2 и чл. 59а, ал. 2 от ЗДС.

Разпоредбите за действието на 2-годишната давност освен в Кодекса на труда са записани и в преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния служител.
#6 | 26.07.2013, 17:43
А споменахте ли , че става въпрос за лице в отпуск за бременност и раждане и отглеждане на дете до 2 години?
Скрит текст :
Да, разбира се! С това започнах, но служителят, с който разговарях изглежда беше видно ядосан, че съм му прекъснал следобедната дрямка и ми тръшна телефона без да се представи и затова се усъмних и писах тук.
#7 | 26.07.2013, 17:45
Много Ви благодаря на всички за отговорите. Значи ще е 52
#8 | 27.07.2013, 08:37
Публикации: 1884 / 384
Няма как да докажете след време, че по телефона са ви казали така, затова спазете си кодекса. Иронията е, че точно тези, които са ви заблудили след време може да проверят случая.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група