Здравни осигуровки на лице по граждански договор, което е в отпуск за отглеждане

02.08.2013, 17:20 16454 12

02.08.2013, 17:20
Публикации: 3 / 0
Моля, да ме информирате дали е необходимо да се удържат здравни осигуровки на лице по граждански договор, което е в отпуск за отглеждане на малко дете. По време на този отпуск то се осигурява здравно за сметка на работодателя си.
#1 | 02.08.2013, 17:43
Публикации: 6403 / 1129
По граждански договор, ако начислената сума, след приспадане на нормативно признатите разходи, надвишава минималната работна заплата, се дължат осигуровки не само по ЗЗО, но и по КСО. В противен случай, не се дължат никакви осигуровки. Удържа се и се внася само ДДФЛ от платеца на дохода, ако лицето не е декларирало, че е СОЛ.
#2 | 02.08.2013, 18:10
Публикации: 3 / 0
Добре, благодаря. Но върху какъв размер следва да се определи здравноосигурителната вноска по гражданския договор - върху начислената сума след приспадане на нормативно признатите разходи ли или следва  да се прибави и обезщетението за отглеждане на малко дете?
#3 | 02.08.2013, 18:12
Публикации: 9297 / 1557
върху начислената сума след приспадане на нормативно признатите разходи
Ако тази сума е над МРЗ

Защо набърквате и обезщетението?

Нека кажат и по-запознатите - ГД с осигурителни вноски няма ли да спре плащането на обезщетение за отглеждане на дете?
#4 | 02.08.2013, 22:16
Публикации: 962 / 103
Няма да се спре обещетението, защото по гражданския договор няма осигуровки за общо заболяване и майчинство.

На сайта на НОИ има отговор точно на този въпрос http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/967-faqbenefits1
#5 | 13.08.2013, 13:07
Публикации: 148 / 7
върху начислената сума след приспадане на нормативно признатите разходи
Ако тази сума е над МРЗ

Защо набърквате и обезщетението?

Нека кажат и по-запознатите - ГД с осигурителни вноски няма ли да спре плащането на обезщетение за отглеждане на дете?

И да е ПОД МРЗ, все тая, защото има осигуряване на друго основание.
#6 | 13.08.2013, 23:33
Публикации: 138 / 31
Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:

....5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;
6. (нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение.

Възможно е, но не ми е известно, фактът, че лицето е в отпуск за отглеждане на дете,  да  освобождава възложителят от внасяне на социални и здравни осигуровки.
#7 | 14.08.2013, 00:22
Публикации: 138 / 31
Макар че, ако се задълбочим в "осигурени на друго основание през съответния месец", то за лицето, което е  в отпуск за отглеждане на дете не се внасят социални осигуровки, сиреч не е осигурено в съответния месец. Така липсва друго основание и при възнаграждение по граждански договор под МРЗ, може??? и да не се дължат соц.осигуровки.  Често казано, съмнявам се законодателят да е дал такава възможност. Това по КСО.

Но не така стоят нещата по ЗЗО. Работодателят осигурява здравно лицето, което в отпуск за отглеждане на дете. Следователно то е осигурено здравно на друго основание и задължително върху възнаграждението по гражданския договор след приспадане на НПР, ще се внасят здравни осигуровки, независимо от  размера му.

Смятам, че  задължително трябва да се дължат социални и здравни осигуровки /за данъка не питат, ама и данък трябва/, без оглед размера на сумата по договора.
#8 | 18.08.2013, 12:39
Публикации: 148 / 7
Интересно е защо са тези погрешни изводи масово, че лице, което е в отпуск по чл.164 Кт не е осигурено лице.

Изводът се прави от факта, че не се внасят социални осигуровки.
Изводът е на 144% погрешен.
По време на отпуска по чл.164 КТ, ако лицето по трудовия договор е осигурено аз всички осигурени социални рискове си остава такова.
Има си осигурителни права както за ОЗм, така за безработица, така за пенсия, така за ТЗПБ и т.н.

Така, че не е зле тези, колеги, които имат сключени ГД с лица, които са в отпуск за бременност и раждане от 135 до 410 дни или в отпуск за отглеждане на дете до 2г., в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г. и прочие случаи, в които без да се правят осигурителни вноски лицето е осигурено за всички ос. случаи, да си преразгледат нещата, по отношение на осигуровките на тези лица.
Дължат се осигуровки на основание чл.4, ал.3, т.6 КСО
#9 | 18.08.2013, 16:53
Публикации: 138 / 31
Аз не застъпвам тезата, че за лице, което е в отпуск за отглеждане на дете и има ГД не се дължат социални и здравни осигуровки върху възнаграждението по този ГД, естествено след приспадане на НПР, напротив.
Смятам, че  задължително трябва да се дължат социални и здравни осигуровки /за данъка не питат, ама и данък трябва/, без оглед размера на сумата по договора.

Просто обърнах внимание на неточностите на  текста в КСО, което създава предпоставки за разностранно тълкуване.
#10 | 09.03.2016, 16:44
Публикации: 4 / 0
Имам един въпрос работя на гражданси договор от една година спират ми осигуровка защо се водя здравно неосигурен
#11 | 09.03.2016, 17:38
Публикации: 9297 / 1557
Имам един въпрос работя на гражданси договор от една година спират ми осигуровка защо се водя здравно неосигурен
Ей като почнете с това "спират"... Удържат Ви осигуровки или спират да ги удържат? И какво общо има това с факта, че сте здравнонеосигурена?
Дали по един ГД ще се удържат и внасят осигуровки зависи от сумата по договора и от това, дали сте осигурена на друго основание.
#12 | 09.03.2016, 18:20
Публикации: 1223 / 70
Явно колеги масово не удържат никакви осигуровки на майки ,работещи по ГД.
Вече имам втори случай да попълвам ГДД на жени в отпуск за отглеждане на дете до 2г.,които са имали и ГД. На нито една от двете не са удържани осигуровки и данък, въпреки, че сумите са плащани не само през четвъртото тримесечие.
Казвам им ,че това не е правилно и си им попълвам декларацията. Не, че ми обръщат внимание. Ама аз да си кажа.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група