Трудов договор и уведомление

15.08.2013, 06:44 19223 19

15.08.2013, 06:44
Публикации: 583 / 14
Добро утро и хубав ден на всички!
Във връзка с болничен на служител се разрових в документите и открих нещо,което не зная как може да се коригира....В уведомлението по чл.62 и трудовият договор/от 2012 г./ служителят е подаден с основание код 12 - трудов договор по чл.114, но в декл.1 още от първия ден на постъпване се води с код 04 - за работа по втори или допълнителен трудов договор.
За тази промяна в основанието на договора не намерих подадено уведомление.Грешка ли е, може ли да се поправи и ако да,к акво е необходимо да се направи?
За м.08 2013 ми спомена,че има болничен, който е представил на основния си работодател.Не е взел втори болничен лист /за допълнителния договор при нас/,но дори и да вземе дали ще има проблеми с изплащането на обезщетението при това объркване на основанията във втората фирма?
Благодаря много предварително
#1 | 15.08.2013, 07:19
Публикации: 583 / 14
Дали няма да може да се оформи с допълнително споразумение промяната на основанията по трудовите договори?
#2 | 15.08.2013, 07:33
Публикации: 11960 / 2182
Ако този договор , сключен по чл.114 е наистина втори за лицето не виждам причина за промяна на основанието - няма проблем за целите на уведомлението да е с код за договор по чл.114 , а за целите на обр.1 правилно отразява обстоятелството, че е втори за лицето.
#3 | 15.08.2013, 08:06
Публикации: 583 / 14
Благодаря,Делфинче! И аз като размислих,стигнах до този извод...
Сега разбирам,че служителят не иска да взима втори болничен/за допълн.договор при нас,не зная какви са му съображенията/,но аз как да го подам във ведомостта-все пак не може на едното място да е в болнични,а на другото-не.

Ако този договор , сключен по чл.114 е наистина втори за лицето не виждам причина за промяна на основанието - няма проблем за целите на уведомлението да е с код за договор по чл.114 , а за целите на обр.1 правилно отразява обстоятелството, че е втори за лицето.
#4 | 15.08.2013, 08:08
Публикации: 11960 / 2182
Те и в НОИ ще си " чакат " болничния по този договор, защото не може да бъде в болнични само на едното място. Просто му обясни, че трябва да вземе и болничен за второто работно място.
#5 | 15.08.2013, 08:11
Публикации: 583 / 14
Благодаря и хубав ден!
Те и в НОИ ще си " чакат " болничния по този договор, защото не може да бъде в болнични само на едното място. Просто му обясни, че трябва да вземе и болничен за второто работно място.
#6 | 15.08.2013, 11:41
Публикации: 5497 / 371
Evelina64, при вас може да си подаде молба за отпуск за периода на болничният. При това положение, от НОИ ще изплатят болничния
#7 | 15.08.2013, 17:00
Публикации: 4394 / 734
Evelina64, при вас може да си подаде молба за отпуск за периода на болничният. При това положение, от НОИ ще изплатят болничния

Понеже не знам - да попитам: как в НОИ познават, че на другия договор човекът е в отпуск?
#8 | 15.08.2013, 21:28
Публикации: 583 / 14
Да,но като има болничен нали отпуската се прекъсва.Даже имаше днес подобно питане в друг форум.Това,което казвате,сигурно ли е?
Evelina64, при вас може да си подаде молба за отпуск за периода на болничният. При това положение, от НОИ ще изплатят болничния
#9 | 15.08.2013, 21:28
Публикации: 3326 / 256
Не мисля, че може да стане с отпуск на другото място. Когато има болничен, трябва да има и при двамата работодатели. НОИ няма да го изплати докато и вторият работодател не представи болничен за същото лице.
Подкрепям мнението на Делфинчето по-горе  :)
#10 | 15.08.2013, 21:33
Публикации: 583 / 14
Да,съгласна съм,но днес във форумите срещнах такъв вариант-когато лицето било в отпуск  по втория договор и е отразено в декл.1,болничният може да се изплати...
Не мисля, че може да стане с отпуск на другото място. Когато има болничен, трябва да има и при двамата работодатели. НОИ няма да го изплати докато и вторият работодател не представи болничен за същото лице.
Подкрепям мнението на Делфинчето по-горе  :)
#11 | 15.08.2013, 21:36
Публикации: 3326 / 256
И тук отговарям с този цитат... Как НОИ ще разбере по Д1, че лицето е в отпуск, като се попълват същите клетки като за обикновен работен месец?

Понеже не знам - да попитам: как в НОИ познават, че на другия договор човекът е в отпуск?
#12 | 15.08.2013, 21:53
Публикации: 583 / 14
Имаше коментар,че при поискване от НОИ представяли копие от заповедта за отпуск...
Аз се чудя какво да правя с това,защото упорито не
 иска да ходи за втори болничен.....
Как да направя ведомстта и как да подам декл.1????????????????????????????
И тук отговарям с този цитат... Как НОИ ще разбере по Д1, че лицето е в отпуск, като се попълват същите клетки като за обикновен работен месец?
#13 | 15.08.2013, 22:07
Публикации: 11960 / 2182
Евелина, явно при вас лицето е на втори трудов договор. Ако за интервала на болничния е идвало на работа и не  е представило болничен бих отразила тези дни като работни. Все пак работим по документи и след като няма болничен има два възможни варианта - или работникът е бил на работа или не . Съобразно това вземете и решение как да отразите тези дни. Нека си носи отговорността за непредставения болничен.
#14 | 15.08.2013, 22:38
Публикации: 583 / 14
Благодаря ти,така ще постъпя...

Евелина, явно при вас лицето е на втори трудов договор. Ако за интервала на болничния е идвало на работа и не  е представило болничен бих отразила тези дни като работни. Все пак работим по документи и след като няма болничен има два възможни варианта - или работникът е бил на работа или не . Съобразно това вземете и решение как да отразите тези дни. Нека си носи отговорността за непредставения болничен.
#15 | 16.08.2013, 14:17
Публикации: 402 / 18
Малко късно се намесвам, но няма да му изплатят БЛ, ако не представи такъв и по втория ТД. Сигурна съм защото съм имала такива случаи, водя няколко фирми и ако не представят БЛ и от двете места, не се изплаща.
#16 | 17.08.2013, 10:45
Публикации: 2 / 0
Здравейте - имам следният въпрос ,вероятно задаван много пъти ,но неясен за мен . Назначена съм по чл.68.ал.1т.2 като в договора не е посочен срок, но работата за която съм наета да извърша приключи вчера - 16.08. Но в момента съм в болнични поради тежка онкологична операция -  които изтичат на 20.08. - първичните .Ще последват и други болнични , а вероятно и лъчетерапия . Положението ми е сериозно - Има ли право работодателят да прекрати договора по време на болнични ? И ако има това право има ли алтернативен вариант , за да мога да продължа лечението и болничните които ми се полагат в последтвие ?
#17 | 17.08.2013, 12:46
Публикации: 9339 / 1571
Съжалявам, но работодателя е в пълното си право да прекрати ТД дори по време на болничния. Дори е в нарушение, ако работата е завършена, а ТД не е прекратен. След прекратяване на ТД ще ви се плащат още 30 дни от болничните и толкоз.
Варианти - разберете се с работодателя да прекрати този ТД и да Ви назначи на постоянен. Или "постъпете" на работа при друг /познат/ работодател. За целта трябва да имате поне 1-2 работни дни между болничните, защото не можете за почнете работа по нов ТД когато сте в болничен.
Краен вариант - работодателят да си затвори очите и да не прекратява ТД докато се оправите... Да си намери някаква причина - недовършена част от работата, не приета работа и т.н.
#18 | 17.08.2013, 17:04
Публикации: 4394 / 734
 ...Да си намери някаква причина - недовършена част от работата, не приета работа и т.н.

Тъкмо за това щях да попитам - работата е свършена докато питащата е в болничен. Това (свършването на работата) удостовеено ли е с някакъв документ? Ако няма документ - може да приемем, тоест работодателят да приеме, ако желае, че все още не е.
#19 | 19.08.2013, 13:42
Публикации: 2 / 0
По темата - работодалят ми е прекратил Трудовият ми договор считано от 19. 08 . като болничният ми лист първичният от онкологията е до 20 .08. - получих заповедта днес . От Личен състав ми казаха да се регистрирам в БТ и да нося следващите болнични пак в същото предпиятие . От вас разбрах ,че имам право само 30 дни болнични от НОИ  , в нашият" Личен състав не обясняват нищо дори и да питаш " - за което благодаря !
Ако работодателят ми е искал е щял сам да преподпише нов договор - запознат е с положението ми - знае също така ,че съм самотна майка се дете и нямам близки родителите ми са починали - работя там 4 години ... когато се разболях в същото това предприятие просто ме изхвърли на улицата ...
Колкото до останалото ... завода си работи / администрация , складове и всички не производствени звена ... /  нямам бележка ,че работата за която съм наета е приключила - дори в заповедта не е упоменато ...
Много ви благодаря за вариантите ,които ми предложихте - не съм наясно дали да се регистрирам в БТ докато се опитам да намеря нова работа ...
Хубав и успешен ден Ви пожелавам и благодаря за ценната информация !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група