Осчетовдяване на разпределените суми по Единната сметка

21.08.2013, 12:45 13854 11

21.08.2013, 12:45
Публикации: 141 / 31
Моля за мнение на сблъскалите се вече с този новосъздаден проблем.
Дружество има задължения съм 31,12,2012г.
През януари правим плащане на осигуровки, но съответно те отиват за по-старо задължение по ДДС. Кой документ и как осчетоводявате?

Според платежното съм платила осигуровки, логично такава е информацията и в банковото извлечение. Но НАП са ги отнесли за ДДС.
Ако осчетоводя  по банковото извлечение трябва да дебитирам сметките за осигуровки, но пък няма да има съвпадение с информацията в НАП.
Ако банковото извлечение осчетодовя според разпределението в НАП ще имам разминаване в информацията в извлечението и съответната счетоводна сметка за ДДС.
И това е по-малкият ми проблем.
Оказва се ,че за същото дружество за един и същи период, проверен  преди 31,03 и след това, едни и същи суми са разпределени по два различни начина.
Направено е плащане през м. 01 - примерно за 100лв и м. 02-200лв. Наредени са като осигуровки. Но както вече споменах най-старото задължение е за ДДС и според направената справка на 15,02, плащанията от м.01 и м.02 са отишли за погасяване на дължимото ДДС.
Идва обаче 31,03,2013, когато изтича срокът за плащане на корпоративен данък. По подадената декларация за 2012 г. има дължим корпоративен данък. Не е внесен.
През м.април правя нова справка за разпределянето на сумите и установявам, че с внесените суми през м.01-100лв и тази през м.2-200лв не е погасено ДДС-то, а корпоративен данък по подадената ГДД, тъй като той се отнася за 2012г и считат, че се явява първото по старост задължение.Т.е направено е ново преразпределение за същите суми.
Така съм поставена в ситуация да коригирам вече направени счетоводни записвания.
#1 | 21.08.2013, 12:49
Публикации: 6679 / 661
Може би и ние трябва да се направим единна разчетна сметка в сметкоплана за разплащанията с НАП. Пълна каша е. Аз имам удържана сума за лихви закъсняло плащане на един данък след корекция на ГДД за 2010 година, а нямам надвнесени суми по сметката на НАП. Сега се боря с едни 214 лева и не мога да разбера от къде идват. Луди ни направиха.
#2 | 21.08.2013, 13:00
Публикации: 141 / 31
На две фирми, който са абсолютно изрядни в плащанията си, при направена справка се оказа, че имат задължения  ДДФЛ за 2011г и съответно за ППФ за 2012г, направени са разпределения, в резултат на които се е получило недостиг на средства за текущите задължения и начисляване на лихви. Пуснах писма и се оказа, че и за двете от банката са объркали параграфите, в платежните информацията ми е правилна. Изчистиха служебно, както главниците, така и лихвите.
#3 | 21.08.2013, 13:01
Публикации: 11956 / 2182
Аз не се ръководя от това с какви суми от НАП покриват едно или друго задължение - гледам при мене аналитичността да е точна и в случай на нужда да доказвам правотата си. А по-често нашето " право " е право, а не това на НАП . :smile1:
#4 | 21.08.2013, 13:06
Публикации: 6403 / 1130
Аз пък осчетоводявам по справката за платени задължения на НАП. 
В края на краищата, техният софтуер определя какво и кога ще се плати. Аз мога да си мисля, че съм превела осигуровки, но в същност с тези пари е погасено задължение по корпоративен данък.

Колкото до кюпа, и аз имах такава идея в началото, но ще затрудни вътрешните ни разчети. Уедряване съм направила само в осигуровките, които преди бяха с много аналитичности, но сега не мога да поддържам информацията за движението по тяхното погасяване коректно по аналитични признаци. Няма как да разбереш колко лв. от частично погасена Д6 за какво са отишли.

Уточнение: фирмите ми са с много стари задължения :(
#5 | 21.08.2013, 14:46
Публикации: 141 / 31
Вярно, че сметкоплана е само примерен, но имаме няколко счетоводни сметки за осигуровки. Означава ли това, че заради НАП трябва да променям счет.политика и да си направя една обща сметка за всички осигуровки. Така ни връщат в старото положение, когато имаше една сметка 455 за всички видове осигуровки. Още повече, че ако се загледаме внимателно една сума я разделят понякога на 3-4 части.
Още повече, че както споменах има допуснати и много грешки в разпределянето на сумите и трябва да сме като следователи, непрекъснато да проверяваме и анализираме разпределянето.
#6 | 21.08.2013, 15:01
Публикации: 11956 / 2182
" Означава ли това, че заради НАП трябва да променям счет.политика и да си направя една обща сметка за всички осигуровки. "

Промяната на сметкоплана и на отделни сметки в него не означава промяна на счет. политика. Аз например никога не съм детайлизирала 455 - винаги ми е била обща за всички осиг. вноски. :smile1:
#7 | 21.08.2013, 15:32
Публикации: 141 / 31
Аз не се ръководя от това с какви суми от НАП покриват едно или друго задължение - гледам при мене аналитичността да е точна и в случай на нужда да доказвам правотата си. А по-често нашето " право " е право, а не това на НАП . :smile1:

Аз първоначално бях решила като Вас.
Но след конкретен случай стигнах до извода, че това е удачно само за фирмите без задължения.
Ето и случая:
Дружество през м.12,2012 е имало проверка от НАП, относно осигуряването. Правеха засечка на Д1 и Д6 и плащанията. Дружеството имаше неплатени осигуровки за 2-3 месеца. Към 15,12,2012 са платени всички задължени и съответните лихви. Издадено е "чисто"удостоверение за липса на задължение.
През м.01 начислявам заплатите за м.12, осигуровките остават неплатени около 1600лв.  М.01 беше  последният период от процедура по ДДС и се очертаваше да има  ДДС за възстановяване около 1100лв.  Направихме сметка, че ще прихванат 1100лв за дължимите осигуровки, а останалата част заедно с лихвите ще я внесат след издаване на АПВ.
Само че, обажда се проверяващата и казва вие имате дължими осигуровки 560лв, ще ги приспаднем а разликата ще я възстановим.
Оказа се, че след влизане на единната сметка, е направено много странно обвързване на сумите, дори и аз не можах да го схвана и е останала  надвнесена сума, с която са покрити част от осигуровките за м.12,12, но по интересно е ,че имаше задължения за м.11. Спорих, доказвах с документи, а всички се смеят в стаята на ревизорката: " като ти даваме - взимай". Не можах да се преборя. Прихванаха 560лв, а останлите 540лв възстановиха. Управителите радостни. Да, ама , не. Добре, че ме послушаха да не взимат на сериозно фактът, че не дължат разликата, най-малко в счетоводството я има. Оказах се права, след около 2 месеца "цъфнаха" в справката за задълженията.
Обаче в АПВ е описано едно приспадане /примерно ДОО-205лв/, а в единната сметка с  след "оправяне" на информацията няма никакво съвпадение в периодите и задълженията /това ДОО-205лв си стои, а е приспаднато друго задължение/. Пълна каша.
#8 | 21.08.2013, 15:36
Публикации: 141 / 31
" Означава ли това, че заради НАП трябва да променям счет.политика и да си направя една обща сметка за всички осигуровки. "

Промяната на сметкоплана и на отделни сметки в него не означава промяна на счет. политика. Аз например никога не съм детайлизирала 455 - винаги ми е била обща за всички осиг. вноски. :smile1:

По-скоро е неточност в моя речник. Имах предвид промяна на сметкоплана. В по-сатрите фирми си ползвам още с/ка 455, но в по-новите, създадени  след публикуване на  примерения сметкоплан полвам с/ки от гр .46. И сега срещам затруднение при осчетоводяване на разпределените суми.
#9 | 21.08.2013, 15:39
Публикации: 3326 / 256
Аз пък осчетоводявам по справката за платени задължения на НАП. 
В края на краищата, техният софтуер определя какво и кога ще се плати. Аз мога да си мисля, че съм превела осигуровки, но в същност с тези пари е погасено задължение по корпоративен данък.

 :thumbup: и аз така ги закривам
#10 | 21.08.2013, 15:47
Публикации: 1884 / 384
Мисля да не бързаме с промените , че не се знае какво ни гласят по тази единна сметка, имаше предложение да ни се изпраща известие при всяко ново задължение, както и като ни погасяват - какво са погасили.
#11 | 21.08.2013, 16:34
Публикации: 34 / 1
Ние имаме много стари задължение , затова съм решила така :
Плащаме си осигуровките - отнасям си ги за покриване на реалното задължение , без да взимам на предвид лихвите , които се начисляват от НАП .
Плащам старо ДДС - по същия начин .
Плащам корпоративен данък - по същия начин .
Като изчистя аналитичноста по сметките , тогава плащанията ще ги отнесям като лихви и ще увеличавам ФР .

Нямам намерение да правя постоянно справки в НАП къде какво става и какво ми удържат .

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група