Ел.подпис за НАП

30.08.2013, 11:52 21959 23

30.08.2013, 11:52
Публикации: 56 / 0
Добър ден!
Въпросът ми не е особено счетоводен, но засяга практиката. Собственикът и управител на фирмата е командировка извън страната за време, което мен не ме устройва, защото ще изпусна срокове за подавамен на всякакви документи. Имам пълномощно да представлявам фирмата пред НАП, но вътре никъде не е упоменато ел.подпис. Има само подписва, подпечатва и т.н.
 Въпросът ми е, ако аз като упълномощено лице, изкарам ел.подпис водещ се на фирмата, то той ще важи ли за пред НАП без допълнително упълномощаване? Имам скл.гр.договор за счет.обслужване с дружеството.
Прочетох много изказвания, но нищо не могах да отсея като окончателно мнение.
Благодаря предварително на отзовалите се на питането ми.
#1 | 30.08.2013, 11:55
Публикации: 2027 / 254
 Вие имате ли личен ел.подпис , с който подавате данни към НАП ?
#2 | 30.08.2013, 12:00
Публикации: 56 / 0
За момента неупълномощен конкретно от фирмата ,обаче. И то той като че ли няма да ми свърши работа.
#3 | 30.08.2013, 14:11
Публикации: 5497 / 371
С Вашият подпис регистрирайте фирмата в сайта на НАП. Без пълномощно няма да имате пълни права /да правите справки/, но ще може да подавате документи
#4 | 30.08.2013, 14:22
Публикации: 251 / 8
Според мен като регистрирате фирмата с Вашия подпис, отивате в НАП с пълномощното.
Ще Ви дадат достъп до всички услуги, които фигурират в пълномощното, без значение, че не пише да е по ел. път.
Моите пълномощни са такива. Подавам документи на няколко фирми. Не съм имала проблем.
#5 | 30.08.2013, 14:27
Публикации: 5497 / 371
Няма да й дадат, защото в пълномощното искат изрично да е упоменато "да получава искания свързани с достъп до данъчно осигурителна информация."

Но на нея в момента не й трябва пълен достъп, а да може да си подаде инфото
#6 | 30.08.2013, 14:33
Публикации: 251 / 8
Не са ми искали такъв текст. В моите пише "да представлява упълномощителя и са изброени нещата ,които имам право да подавам- ДДС, Декларация 1 и 6, Уведомления по чл. 62, Декларация по ЗКПО и т.н.
#7 | 30.08.2013, 14:37
Публикации: 56 / 0
Касае се за подаване на двете декл. 1 и 6, СД по ДДС, VIES, дневниците и платежни...ей, как щях да се зарадвам намалко като ви четях по ред на публикуване
#8 | 30.08.2013, 14:38
Публикации: 56 / 0
Ааа, ето разлика в пълномощното...аз съм упълномощена без избраяване на конкретни неща. Пише да представлявам фирмата пред НАП в еди кой си град както и в цялата страна и т.н.
#9 | 30.08.2013, 14:38
Публикации: 5497 / 371
Не са ми искали такъв текст. В моите пише "да представлява упълномощителя и са изброени нещата ,които имам право да подавам- ДДС, Декларация 1 и 6, Уведомления по чл. 62, Декларация по ЗКПО и т.н.

Само за подаване вече не е необходимо пълномощно, само с бланката от сайта /не помня заявление ли беше/ се ходи в НАП
#10 | 30.08.2013, 14:40
Публикации: 251 / 8
Наистина ли? Не съм ходила от м.февруари- тогава ми поискаха.

А в случай, че не съм управител или счетоводител на фирмата, пак ли не искат?
#11 | 30.08.2013, 14:42
Публикации: 251 / 8
Обаче подписа е мой, като ФЛ. Може би оттам идва лекото объркване....
#12 | 30.08.2013, 14:47
Публикации: 1884 / 384
Ако пък се издаде КЕП на самата фирма и го регистрирате в страницата на НАП, ще имате пълен достъп до всичко, което ще е най-лесния вариант, все пак този собственик няма да пътува само сега...Пък и на него ще му се налага да го ползва, да не говорим, че с него може да публикувате  ГФО без пълномощно и  декларация   в ТР и ред други удобства.
#13 | 30.08.2013, 14:53
Публикации: 251 / 8
Ако пък се издаде КЕП на самата фирма и го регистрирате в страницата на НАП, ще имате пълен достъп до всичко, което ще е най-лесния вариант, все пак този собственик няма да пътува само сега...Пък и на него ще му се налага да го ползва, да не говорим, че с него може да публикувате  ГФО без пълномощно и  декларация   в ТР и ред други удобства.

Да, така е. Дали обаче за издаването му на името на фирмата не искат някакво пълномощно?

Иначе определено е безболезнен вариант.
#14 | 30.08.2013, 15:01
Публикации: 56 / 0
Да, вариантът на create ми е най-най идеален, аз всъщност и за него се интересувах. Обаче, дали наистина и за него не искат пълномощно. Може би това е най-удабно да попитам фирмата, към която съм се насочила за закупуването.
#15 | 30.08.2013, 15:03
Публикации: 251 / 8
Да.

Ще бъде полезно да споделите след това. Аз съм забравила дали искат, понеже ползвам на ФЛ.
#16 | 30.08.2013, 15:04
Публикации: 2027 / 254
Няма да й дадат, защото в пълномощното искат изрично да е упоменато "да получава искания свързани с достъп до данъчно осигурителна информация."

Но на нея в момента не й трябва пълен достъп, а да може да си подаде инфото

Действително искат да е упоменато в пълномощното да получава данъчно- осигурителна информация, иначе има шанс да не го приемат.
#17 | 30.08.2013, 15:43
Публикации: 1884 / 384
Не разбрах, че го няма собственика сега, мислех, че ще бъде в командировка. Вие няма как да издадете КЕП без него, някакъв компромис едва ли ще направят издателите на КЕП.
 Другият вариант е този, който ви съветва Далила, да подадете заявление от страницата на НАП с вашия ел подпис като упълномощено лице, да разпечатате заявлението и уведомлението, да се подпише от заместника на управителя, подпечата и да се приложи вашето пълномощно и в НАП да се занесе. Не следва да чеквате "пълен достъп до данъчно осигурителна информация", защото нямате вписан текст в пълномощното.
Докато се приберете от НАП ще имате ЧАСТИЧЕН достъп и ще може да подавате декларациите. След като се върне собственика ще си направите правилното пълномощно и наново носите в НАП и така....
#18 | 30.08.2013, 15:54
Публикации: 56 / 0
Пуснах запитване насам натам, когато дойдат отговорите ще Ви кажа какво всъщност се случва и има ли съгласуваност м/у институциите.
Но....да споделя нещо. Чета пълномощното си в момента...цитирам" да ме представлявам пред ала-бала, ала.бала като съставя и подава всякакви данъчни документи, декл.по ЗДДС и всякакви други декларации, справки, месечни и годишни отчети, уведомления, заявления, удостоверения, информация на ел.носители...."


Та с типично бълг.манталитет да попитам дали това не става?!
#19 | 30.08.2013, 15:59
Публикации: 251 / 8
Ами това евентуално може да пробвате на място в НАП, но предварително трябва да си извадите подпис на ФЛ предполагам.

Няма как да Ви извадят подпис на ЮЛ, без да е упоменато изрично, както се каза по- горе от Create.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група