Трудов и осигурителен стаж

05.09.2013, 17:15 4937 1

05.09.2013, 17:15
Публикации: 258 / 8
Здравейте,

При 5-дневна работна седмица, 8-часов ден и от 09.08.2013 до 05.09.2013 (последен работен ден)
ми се получава разминаване между трудов и осигурителен стаж :(

Програмата ми съставя УП-2 = 1м. ( така изчислявам и с КиК калкулатора по първи метод).
Когато пробвах УП-3 за осигурителния стаж ми излизат 20 дена, което си са реално изработените дни. Това е и резултатът и за трудов стаж, когато смятам с втори метод.
Според Вас редно ли е да запиша че трудовият стаж е равен на осигурителния при приключване на книжката?
И защо се получава това разминаване? Не трябва ли да има минимум 21 изработени дни, за да се признае 1 месец трудов стаж?  :help:
#1 | 05.09.2013, 18:33
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравейте,

При 5-дневна работна седмица, 8-часов ден и от 09.08.2013 до 05.09.2013 (последен работен ден)
ми се получава разминаване между трудов и осигурителен стаж :(

Програмата ми съставя УП-2 = 1м. ( така изчислявам и с КиК калкулатора по първи метод).
Когато пробвах УП-3 за осигурителния стаж ми излизат 20 дена, което си са реално изработените дни. Това е и резултатът и за трудов стаж, когато смятам с втори метод.
Според Вас редно ли е да запиша че трудовият стаж е равен на осигурителния при приключване на книжката?
И защо се получава това разминаване? Не трябва ли да има минимум 21 изработени дни, за да се признае 1 месец трудов стаж?  :help:


Здравейте,
 
При 5-дневна работна седмица, 8-часов ден и от 09.08.2013 до 05.09.2013 (последен работен ден), то в Калкулаторите и Бланките се залага период 09.08.2013 до 09.09.2013. "Като крайна дата за периода следва да се укаже датата, от която лицето е освободено, тоест първия работен ден, в който лицето не е на работа." - тоест 09.09.2013, защото е първия работен ден след 05.09.2013.

За УП2:
Периодът, който се записва в УП2 е календарен период и е напълно възможно да не съответства на пресметнатия стаж, който записвате в УП3.

За УП3:
При 8 часов работен ден Осигурителен Стаж = Трудов Стаж, следователно смятаме трудовия стаж.

Трудов стаж по първи метод:
09.08.2013
-
09.08.2013
---------------
0 д, 1 м, 0г
толкова дава и калкулатора и УП3 по първи метод.

Трудов стаж по втори метод:
От календара за работни дни чрез изброяване: http://www.kik-info.com/useful_info/calendar.php
се вижда, че са 20 работни дни.
толкова дава и калкулатора и УП3 по втори метод.

Разминаването между двата метода е заради различнитe начинe на смятане.

Според Вас редно ли е да запиша че трудовият стаж е равен на осигурителния при приключване на книжката?


При прекратяване на ТД, когато лицето е работило на 8-часов работен ден, след оформяне на стажа в ТК се записва и следната забележка „Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов стаж”. Осигурителят е длъжен да издава удостоверение обр. УП-3 в случаите, когато осигурителният стаж на лицето не е равен на трудовия (служебен) стаж, както и когато има положен извънреден труд. Тоест при Вас е възможно да не е задължително издаването на УП3.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група