Увеличаване на осигурителен доход през годината на СОЛ

01.10.2013, 15:46 14177 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.10.2013, 15:46
Публикации: 35 / 0
Въпросът е подава ли се нещо ако СОЛ, което цяла година се осигурява на 700 лева реши, че иска да увеличи дохода си за последните два месеца на 2000? И от януари 2014 реши да намали пак на 700... Има ли проблем?
#1 | 01.10.2013, 15:54
Публикации: 5550 / 369
Не, няма и никъде нищо не се подава :)
освен Д1, разбира се
#2 | 01.10.2013, 16:00
Публикации: 9408 / 1603
И най-вече в ГДД да декларира именно този доход , върху който се е осигурявал, а не минималния, върху който всъщност е задължен да се осигурява .
#3 | 01.10.2013, 16:07
Публикации: 35 / 0
А веднъж увеличен дохода не е проблем да се намаля, така ли? Идеята е да си разпредели доход за личен труд последните месеци повече....
А корекции за предходни месеци също не се правят в такъв случай, нали? То си е месец за месец декларирано - внесено. В ГДД после описано в Таблици 1 и 2 до октомври по 700 за ноември и декември 2000, всичко внесено през месеците и това е.
#4 | 01.10.2013, 16:10
Публикации: 9408 / 1603
 :ok:
#5 | 01.10.2013, 16:21
Публикации: 2041 / 249
След попълването на ГДД по чл.50 с реализирания доход от личния труд през годината ще се види вече през 2014г. върху какъв осигурителен доход ще се осигурява.

Тази година е така :

2. минималният размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица за 2013 год. зависи от окончателния им доход от дейността като самоосигуряващи се лица за 2011 год. (деклариран към 30.04.2012 год.), както следва:

• до 5400 лв. - 420 лв.;
• от 5400,01 лв. до 6500 лв. - 450 лв.;
• от 6500,01 лв. до 7500 лв. - 500 лв.;
• над 7500 лв. - 550 лв.
#6 | 01.10.2013, 16:28
Публикации: 35 / 0
Благодаря за отговорите, изясних си нещата. :bow:
#7 | 01.10.2013, 16:28
Публикации: 2041 / 249
И защо се осигурява този СОЛ на 700лева след като максимума за СОЛ е 550лв / по горната таблица/ ?
#8 | 01.10.2013, 16:36
Публикации: 9408 / 1603
над 7500 лв. - 550 лв.


Това всъщност е минималният осигурителен доход за лицата с доход над 7500 от предходната година.
#9 | 01.10.2013, 16:40
Публикации: 35 / 0
Ами така си е избрал... не си пада по минимумите  :smile1:
#10 | 01.10.2013, 16:43
Публикации: 2041 / 249
Когато самоосигуряващото се лице е внасяло осигурителни вноски авансово върху месечен осигурителен доход, в по-голям размер от минималния, а средномесечният му осигурителен доход, определен на база доходите, декларирани в съответните приложения на ГДД, е под минималния осигурителен доход, окончателният размер на месечния осигурителен доход е равен на минималния. Минимален остава годишният осигурителен доход и в случаите като този, когато не се подава годишна данъчна декларация по ЗДДФЛ, поради това, че самоосигуряващото се лице не е получило облагаеми доходи от трудова дейност по чл. 4 от КСО, върху които да се дължат изравнителни вноски съгласно чл. 6, ал. 8 от КСО.

Вижте хубаво според деклариранире доходи в коя графа попадате , то не е само до избор на лицето.
#11 | 01.10.2013, 17:13
Публикации: 9408 / 1603
Няма прпоблем да се внася върху по-голям от минималния осигурителен доход, важното е в края на годината при подаване на ГДД да се декларира действително този по-висок доход . В този случай и осигурителната книжка на лицето ще се завери на избрания по-висок осигурителен доход. Ако обаче не " защити " този по-висок доход осигурителната книжка ще се завери, както е писала и Алфа на минималния ОД.
#12 | 01.10.2013, 18:19
Публикации: 2041 / 249
Няма прпоблем да се внася върху по-голям от минималния осигурителен доход, важното е в края на годината при подаване на ГДД да се декларира действително този по-висок доход . В този случай и осигурителната книжка на лицето ще се завери на избрания по-висок осигурителен доход. Ако обаче не " защити " този по-висок доход осигурителната книжка ще се завери, както е писала и Алфа на минималния ОД.

 :thumbup: Ако лицето може да си прогнозира приходите през годината действително не е проблем да се осигурява на повече от МОД .
Но има случай ,в който без да се реализират никакви приходи като СОЛ през годината или се декларират суми който са под 5040лв /12х420лв/  се внасят осигуровки върху по-голям от минималния осигурителен доход и се очаква,че с него ще се завери Осигурителата книжка ,което не е така.

Или прогнозираш правилно или внасяш на МОД и ако се налага след това изравняваш .
#13 | 02.10.2013, 10:34
Публикации: 383 / 33
Да, наистина тези упражнения с промяна на осигурителния доход са излишни в повечето случаи.
Но когато лицето се осигурява и за ОЗМ, е по-добре да внася на по-висок доход всеки месец. Или пък има възможност през годината да се отделят суми, отколкото да се платят когато са се натрупали при годишното изравняване следващата година.
#14 | 02.10.2013, 10:36
Публикации: 3354 / 252
На наша клиентка предния счетоводител е вдигал дохода именно заради болничните за бременност и сега ревизорката не иска да и признае високия доход и най-вероятно ще завери на 420лв. Затова на никой не препоръчвам да си го вдига и сваля когато иска.
#15 | 02.10.2013, 10:43
Публикации: 383 / 33
Но обезщетението е сметнато на дохода, на който е внесла осигуровките, нали? 
Иначе може да иска възстановяване на надвнесеното за ДОО (Пенсии).
#16 | 02.10.2013, 10:44
Публикации: 3354 / 252
Да, получила е повече пари отколкото трябва и иска да връща пари и отделно няма да и признаят дохода.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове