Обсъждане на ПРОЕКТА на режима за касова отчетност на ДДС, в сила от 01.01.2014

15.11.2013, 09:42 46099 33

#20 | 15.11.2013, 09:42
Публикации: 50 / 2
Като изключим глупостите в проекто- закона, че 2) Специалният режим се прилага по отношение на всички доставки на стоки или услуги, с изключение на:
1. внос на стоки;

ВНОСА Е ДОСТАВКА???(дано ги оправят, заедно с другите недомислици) и високата вероятност да не се работи с такива контрагенти, предлагам колеги да се разработи конкретен пример с пълна схема на счетоводно отчитане, но не в теоретичния пример с 300 лева, а например с 93.20, 157.50,и 100,30, която е практика в случая на частични плащания, защото имали формули има проблеми :no: 
#21 | 15.11.2013, 13:04
Публикации: 1223 / 70
А как стои въпросът с частично платените фактури?
#22 | 15.11.2013, 14:29
Публикации: 1884 / 384
В началото на темата са публикувани примери и схеми, улеснено е.

При получаване на частично плащане по доставка в обхвата на режима размерът на изискуемия данък ще се определя по следната формула:
ИДДС = ПС х ДС/(100+ДС)
където:
ИДДС е размер на изискуемия данък върху добавената стойност по доставката;
ПС е платената сума по доставката;
ДС е приложимата данъчна ставка.
Пример: Дружество А доставя стока на дружество Б. За доставката е издадена фактура на стойност 300 лв. и е начислен ДДС в размер на 60 лв. Дружество Б извършва частично плащане по фактурата в размер на 240 лв.
Данъкът, изискуем от дружество А, определен по формулата, е в размер на 40 лв.
ИДДС = 240 х 20/(100+20) = 40 лв.
#23 | 15.11.2013, 14:49
Публикации: 47 / 4
предлагам колеги да се разработи конкретен пример с пълна схема на счетоводно отчитане, но не в теоретичния пример с 300 лева, а например с 93.20, 157.50,и 100,30, която е практика в случая на частични плащания, защото имали формули има проблеми :no:

Да допълня create с друга формула:
ДДС = частично платена сума : 6
пример: 157,50 ; 6 = 26,25 ДДС

Данъчна основа = частично плащане (с ДДС) : 1.2
157,50 : 1,2 = 131,25

Това е математика за 4-5 клас. Не разбирам защо сте толкова против, но аргументите за сложно изчисляване на ДДС са пресилени. Освен това, доколкото знам, счетоводителите ползват софтуерни продукти, така че да му мислят програмистите (за тях задачата как да махнем ДДС е смешно лесна).

Съгласна съм, че българското прилагане и най-добрата идея, може да докара още бели коси и на счетоводители и на предприемачи. Но това не е причина да се отказваме от добрите идеи, а да искаме по-добро прилагане.

Прочетох концепцията. Там пише, че във фактурата трябва да има ред "касова отчетност", иначе режимът не се прилага. Излиза, че е въпрос на договореност между страните по сделката дали да се прилага. Защото, което е предимство за едната страна, много често е недостатък за другата.

При сегашния режим, в ролята ми на доставчик, не стига, че се съгласявам с отложено плащане, ами трябва и да кредитирам клиента, като внеса ДДС-то, а той да ползва данъчен кредит (ако има това право, защото в моя случай понякога кредитирам държавата).

От инфото, което видях съм "ЗА". Работя само с плащания по банков път (нямаме избор с клиента, но това е отделен въпрос). Ако клиентът не иска касова отчетност на ДДС-то, да си търси друг доставчик.  ;D

#24 | 15.11.2013, 19:37
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Прочетох концепцията. Там пише, че във фактурата трябва да има ред "касова отчетност", иначе режимът не се прилага. Излиза, че е въпрос на договореност между страните по сделката дали да се прилага. Защото, което е предимство за едната страна, много често е недостатък за другата.


Прочетете и Проекта на ЗИД на ЗДДС 2014. Когато едно лице се е  регистрирало, то според чл. 151а, ал. 2 от проекта, специалният режим се прилага по отношение на всички доставки на стоки или услуги, с изключение на тези, които са изброени в ал. 2. 

Лицето прилага специалния режим от първия ден на месеца, следващ месеца на получаване на разрешението от НАП (чл. 151б, ал. 1 от Проекта).

При сегашния режим, в ролята ми на доставчик, не стига, че се съгласявам с отложено плащане, ами трябва и да кредитирам клиента, като внеса ДДС-то, а той да ползва данъчен кредит (ако има това право, защото в моя случай понякога кредитирам държавата).


Точно. :)
#25 | 15.11.2013, 19:55
Публикации: 2027 / 254
Прочетете и Проекта на ЗИД на ЗДДС 2014. Когато едно лице се е  регистрирало, то според чл. 151а, ал. 2 от проекта, специалният режим се прилага по отношение на всички доставки на стоки или услуги, с изключение на тези, които са изброени в ал. 2. 




Но ако платя на доставчика ми в брой , въпреки че е регистриран по КО  режима не може да се приложи /чл. 151а, ал. 2, т. 10 от предложения Проект / .
#26 | 15.11.2013, 20:03
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Но ако платя на доставчика ми в брой , въпреки че е регистриран по КО  режима не може да се приложи /чл. 151а, ал. 2, т. 10 от предложения Проект / .

Да, както съм написала специалният режим се прилага по отношение на всички доставки на стоки или услуги, с изключение на тези, които са изброени в ал. 2. Плащането в брой е едно от изключенията - т. 10, на ал. 2 от чл. 151а.
#27 | 18.11.2013, 10:27
Публикации: 50 / 2
 Ако клиентът не иска касова отчетност на ДДС-то, да си търси друг доставчик.  ;D


Е, това ме изненада най-много. Изглежда, че доставчика продава само уникални стоки, които нямат алтернатива и е монополист на пазара . В случая, естествено дадох примера в случая, когато ДДС-то не е кръгла сума и софтуера, няма как да познае кое е последното плащане, за да не се получат остатъци от някоя и друга стотинка. Но и това не е най-големия проблем , а факта, че една и съща фактура следва да попадне в дневниците поне 3 пъти в този случай ( ако правилно разбирам). При всяко положение при КО се усложнява отчетността ( още счет.сметки виждам)  и следенето на плащанията ( в брой, по безкасов път, от лице регнато по КО или по стандартна отчетност, за произход на стоките и т.н). Чудя се дали не би могъл да се уеднакви и режима на счет.отчитане на база платено, каквато практика също съществува в други държави?   
#28 | 19.11.2013, 11:08
Публикации: 14 / 1
Първоначално бях против, но след внимателно разглеждане на предложението и обмисляне съм по-скоро за.
Минусите на касовото отчитане, които се изтъкват, в голямата си част са решими:

- По-голямата бумащина се състои единствено в необходимостта от допълнителен реквизит на фактурата и последващото му отразяване в счетоводната програма. И сега въвеждаме като реквизит начин на плащане, ще се добави още един.

- Как, какво и колко да се включи в дневниците ще го извършва програмата. Ще бъде необходимо изрично и внимателно следене на плащанията по фактурите с КО и няма да го има плащането "накуп" и за каквото стигне, прилагано често от длъжниците.

- На практика търговците регистрирани по специалния ред няма да са много - това ще са основно фирми, работещи като подизпълнители, производители на стоки за други фирми и др. Голяма част от тези фирми изобщо нямат касови апарати и следят плащанията по всяка фактура. Всеки който работи основно с плащания в брой няма да желае да се регистрира по този режим.

- Според мен съществува "вратичка" срещу прилагането на този режим от доставчик, регистриран по КО. Ако клиентът има силата да въздейства на доставчика, може да изиска фактурата да е за "отложено плащане в брой". Така няма да се прилага режима на КО, доставчикът ще си начисли ДДС-то, клиентът ще си поиска кредита и всичко си е по старому.

Доколко режимът ще бъде полезен е под въпрос, но за много фирми той ще е жизнено необходим, понеже плащането на ДДС, което не си получил е сериозен проблем.

Да, работата на счетоводителите ще се увеличи, но с малко. Времето за написване и въвеждане на една фактура е пренебрежимо пред времето за цялостно оформяне на счетоводството. Все пак ще трябват средства за обновяване на софтуера, неизбежни са грешките, но за разлика от единната сметка, новият режим няма да засегне всички и не всеки ще се втурне да го прилага от 01.01. Предполагам повечето от потенциалните му ползватели първо ще се огледат и ослушат и тогава ще преминат прелеза.
#29 | 22.11.2013, 09:57
Публикации: 825 / 178
Здравейте!  :wave:
Месец ноември изтича...какъв е шансът според вас, тези промени да бъдат приети?
 :hmmm:
#30 | 22.11.2013, 10:00
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Колеги, днес са приети промените и обрародвани в Държавен Вестник, брой 101 от дата 22.11.2013 г. 
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp;jsessionid=78C708FB46BB8A4101FF69AA3AA42642?idMat=80400
#31 | 22.11.2013, 10:10
Публикации: 825 / 178
Благодаря,
видях ги малко късно!  :bow:
Значи - яко ще си изгърбим пак. :(
Така ще е, като погледнем от всички аспекти на промените.
Както и да е - тя нашата - няма край :(
#32 | 22.11.2013, 11:24
Публикации: 288 / 6
4. доставки към нерегистрирани по този закон лица; - това как да се разбира , както към физически лица , така и към фирми нерегистрирани по ЗДДС така ли ?
#33 | 22.11.2013, 15:02
Публикации: 81 / 6
Не мисля, че КО на ДДС ще привлече много фирми. Но със сигурност е още едно нещо, за което трябва да внимава счетоводителя.
Лично аз не бих посъветвала тези, на които извършвам счетоводна отчетност да се регистрират, най-малкото защото нямат такива клиенти, които да им забавят плащанията / търговия на дребно предимно /. Освен това напълно егоистично ще добавя, че това би затруднило и мен самата, тъй като при дистанционно счетоводство не следя регулярно плащанията по фактурите за покупки и КО ще ме затрудни чисто практически.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група