Проблем по заличаване на трудов договор

02.10.2013, 18:51 25409 26

02.10.2013, 18:51
Публикации: 3 / 0
Здравейте колеги! Имам проблем с Инспекцията по труда тези дни  :smile1: На 2.09.2013 назначавам във фирмата работник, който трябва да постъпи на работа на 03.09.2013г. На 02.09 се сключва договора, подписва се от двете страни и уведомлението по чл.62, ал.5 от КТ се подава в НАП още същия ден. Работника трябва да постъпи на работа във фирмата на 03.09, обаче той не идва в този и в следващите дни и аз заличавам трудовия договор в НАП на 10.09. До тук смятам, че не съм извършила нищо в нарушение на разпоредбите. Не идва работника на работа, т.е. той не встъпва в трудово правоотношение и аз заличавам договора. Миналата седмица обаче идваха на проверка от Инспекцията по труда. Обърнаха особено внимание именно на този договор. Според инспектора аз нямам право да заличавам договора, тъй като в договора било пишело "Лицето постъпи на 3.09. на работа". Договорът е типова бланка, такъв излиза от ТРЗ-програмата ми и не съм обърнала внимание, че вместо "ще постъпи" пише "постъпи". Но смятам, че дори и да пише така, има дати, от които е видно кога е сключен договора и кога работника трябва да постъпи на работа, както и от Уведомлението също се вижда на коя дата е подадено в НАП. Според този инспектор обаче нещата не били такива и щом имаме подписан договор с този работник можело да се счита, че трудовото правоотношение е възникнало. А според КТ първо се подписва договора от двете страни и едва когато той е сключен, тогава се подава Уведомлението в НАП. Същият инспектор ми е написал предписание да назнача със задна дата отново този работник и после да го освободя пак със задна дата, като срока за изпълнение на предписанието беше до 30.09. На 26.09 написах писмено обяснение на този инспектор, в което излагам целия случай /отново/, тъй като той няма основание въобще да ми пише такова предписание. Днес той ми се обажда по телефона и ми каза, че тъй като не сме изпълнили предписанието в срок, щял да ни глоби. Кажете ми има ли основание да ми пише предписание за това и после да ме глобява защото не съм го изпълнила?
#1 | 02.10.2013, 18:58
Публикации: 6403 / 1130
Обжалвайте. :thumbup:
Приложете форма 76. От нея ще е видно, че работникът не се е явил на работа и не е постъпил на работа.
#2 | 02.10.2013, 19:02
Публикации: 3 / 0
Благодаря ви, ще обжалвам непременно, защото считам, че в случая инспектора няма никакво право да ми пише такова предписание и да ме кара да назначавам работник със задна дата и да го водя на работа един ден, да му начисля заплата и осигуровки, при положение, че той въобще не се е появил. И по телефона ми казва, че можело да го освободя и по-късно, когато си реша, като че ли това е тука пазар и се пазарим сега за колко време да е назначен въпросния работник....
#3 | 03.10.2013, 08:48
Публикации: 1166 / 86
Сега като погледнах и при моята програма автоматично ми излиза "Работникът постъпи на работа на .....", а не нещо от сорта "ще постъпи" или "се задължава да постъпи". И при мен се е случвало да се подпише днес договорът и утре изобщо да не се яви на работа, и аз съответно го заличавам после. Дайте съвет как е най-добре да се запише! Дали е редно да се запише :"Работникът се задължава да постъпи на работа на ...... При неявяване в указаният ден, договорът ще се счита за недействителен.
#4 | 03.10.2013, 08:51
Публикации: 1166 / 86
Ако имате книга за инструктаж на работното място и в нея е видно, че лицето не фигурира, то приложете и нея. Успех!
#5 | 03.10.2013, 09:11
Публикации: 2974 / 396
В интерес на истината би трябвало да излизат и двете неща:
Работникът ще постъпи на работа...
и
Работникът постъпи...
Едното обозначава задължителен реквизит по КТ, а другото играе ролята на акт за встъпване в длъжност. Последното при мен е отделен документ, защото ми е по-лесно по този начин, но на много договори обикновено е най-отдолу.
Нарушението, което се сещам да сте направили е, че заличаването става до 3 дни след датата, на която работникът е трябвало да постъпи на работа. Но пак е тъпа ситуацията и ненужно заяждане от страна на инспектора. Явно е нямало за какво друго да се хване, а пък всички знаем, че те не могат да не напишат предписания при проверка.
#6 | 03.10.2013, 09:47
Публикации: 3326 / 256
В нашата бланка за ТД пише:
- Работникът се задължава да постъпи на работа на ...... или в едноседмичен срок от връчването на екземпляр от този договор, подписан от двете страни.

след това има подпис на работника, който е съгласен с тази клауза и най-долу пише:

- Работникът постъпи на работа на ......

и пак подпис

В случая ИТ се заяждат, защото няма за какво друго да се хванат, а нали все трябва да напишат предписание за нещо.  :no:
#7 | 03.10.2013, 14:06
Публикации: 379 / 33
Вие какво представяте в такива случаи? Дали не е по-добре да трудовият договор да е без всякакви подписи?
На справките от НАП нямам подписи.
#8 | 03.10.2013, 14:15
Публикации: 3326 / 256
Досега не ми се е случвало да направят проблем за заличаване. На справките от НАП имам подписи задължително при назначаването, даже там ми следят датата на подаване с тази на принтиране на справката.
#9 | 03.10.2013, 14:30
Публикации: 1166 / 86
Според мен причините за заяждане са две:
1. В договорът пишело "Лицето постъпи на 3.09. на работа" , а не ЩЕ ПОСТЪПИ или СЕ ЗАДЪЛЖАВА ДА ПОСТЪПИ;
2. Заличаването НЕ е станало в тридневния срок.
Трудно, ама много трудно се излиза на глава с ИТ .
#10 | 03.10.2013, 14:37
Публикации: 5497 / 371
Само първата

2. Заличаването НЕ е станало в тридневния срок.  Няма срок за заличаване
#11 | 03.10.2013, 14:42
Публикации: 1166 / 86
Това как го разбирате?
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2004 г., в сила от 15.10.2004 г.) Уведомление (приложение № 1) се изпраща и когато работодателят иска заличаване на подадено преди това уведомление в случаите, ако:
1. (доп. - ДВ, бр. 1 от 2011 г., в сила от 04.01.2011 г.) работникът или служителят не постъпи на работа в уговорения срок и съгласно чл. 63, ал. 3 от КТ трудовото правоотношение се смята за невъзникнало; уведомлението се изпраща в тридневен срок от изтичане на срока по чл. 63, ал. 3 КТ;
2. уволнен работник или служител бъде възстановен на работа при отмяна на заповедта на уволнението; уведомлението се изпраща в тридневен срок от заемане на длъжността.
#12 | 03.10.2013, 14:44
Публикации: 5497 / 371
(3) (Ал. 1 отменена, предишна ал. 2 - изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 1, изм. - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите по ал. 1, освен ако страните са уговорили друг срок. Ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, за които той е уведомил работодателя до изтичането на срока.

Винаги може нещо да се случи, например да се разболее лицето. Уведомява работодателят, че е болно и ще се яви като оздравее. Откога тече 3-дневния срок за заличаване?


#13 | 03.10.2013, 14:50
Публикации: 1166 / 86
Съгласна съм, ако се разболее, ще представи болничен и ще работи, но от този работник ни вест, ни кост. Срокът според мен тече след датата, на която е трябвало да се яви. Вижте, аз не искам да споря, а да си изясня нещата й за себе си.
#14 | 03.10.2013, 14:52
Публикации: 5497 / 371
Съгласна съм, ако се разболее, ще представи болничен и ще работи, но от този работник ни вест, ни кост. Срокът според мен тече след датата, на която е трябвало да се яви.

Говорих теоретично, че няма как да се докаже, че 3-невния срок за заличаване не е спазен.

р.р. Не разбрах за какъв болничен говорите, като лицето не е встъпило в длъжност
#15 | 03.10.2013, 14:53
Публикации: 1166 / 86
Нали казвате, че лицето може да се разболее... та затова го вметнах. В случая не е така.
#16 | 03.10.2013, 17:53
Публикации: 11959 / 2182
Неявяването може да се дължи на много причини, не непременно работникът да се е разболял. И независимо от уговорения срок работодателят може да е готов да изчака работника . В крайна сметка , ако се стигне до там да стане ясно, че същият няма да започне работа следва да бъде заличено подаденото уведомление.
И аз смятам, че срок за заличаването няма.
#17 | 04.10.2013, 09:31
Публикации: 3326 / 256
И аз смятам, че срок за заличаването няма.

 :thumbup:
#18 | 05.10.2013, 20:17
Публикации: 3 / 0
Здравейте, проверката ми мина, без да ме глобяват, като инспектора ме задължи да подам в НАП със задна дата уведомление за назначаване, като приложа предписанията му, за да не ме глобят пък в НАП и да го освободя още същия ден, като му издам заповед за освобождаване. Съзнавам, че това са абсолютни глупости и закона е ясен и недвусмислен в случая, но реших да не губя повече време с този случай и да му изпълня абсурдните предписания. Имам книга за встъпителния инструктаж, от която е видно, че лицето не я е подписало, защото не е започвало работа при нас. Стигна се дори до там, че издирихме самия работник и го заведохме при инспектора той лично да му каже, че никога не е работил при нас, обаче в ИТ работят малоумници, честно ви казвам. Извинявам се, че така се изразявам, но този инспектор ми загуби цяла седмица разтакаване по институции за една глупост.
#19 | 31.01.2017, 23:01
Публикации: 74 / 0
здравейте, в имаме подписан договор няколко дни преди датата на стартиране и  там пише, че той влиза в сила от деня на подписването му. служителят обаче  не постъпва на работа в някои случаи. можем ли да искаме да и си плати предизвестието за прекратяване на договора?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група