Въпросче за износ в Ес...

03.10.2013, 07:25 5497 3

03.10.2013, 07:25
Публикации: 4 / 0
Здравейте на всички. Имам нужда от малко информация, относно износа на стоки от България в Ес. Какви данъци и такси че плащат? Става въпрос за изделия от метал, произведени в България по поръчка на Финландска фирма. Каква е разликата ако си ЕТ или Оод? Тази материя ми е пълна мъгла и се надявам че, има кой да ми разясни нещата. Благодаря предварително.
#1 | 03.10.2013, 08:35
Публикации: 11974 / 2191
 :wave:

" Имам нужда от малко информация.........."

За да се отговори на въпросите Ви имате нужда не от малко, а от доста информация . Ако зададете по-конкретни въпроси ще е по-удачно и лесно да Ви се отговори . Най-общо казано доставките на стоки за ЕС не са износ, а ВОД . Конкретна консултация със счетоводител би Ви била много полезна. :smile1:
#2 | 03.10.2013, 09:15
Публикации: 4 / 0
 :wave:

" Имам нужда от малко информация.........."

За да се отговори на въпросите Ви имате нужда не от малко, а от доста информация . Ако зададете по-конкретни въпроси ще е по-удачно и лесно да Ви се отговори . Най-общо казано доставките на стоки за ЕС не са износ, а ВОД . Конкретна консултация със счетоводител би Ви била много полезна. :smile1:

Ами...първо, благодаря за отговора. Да, ясно ми е че, консултация със счетоводител ще е най-добрия вариант. Само че, не съм в България. Затова реших че може и да ми се изясни нещо в този форум. Каква по-конкретна информация искате? Питайте...аз, както казах, съм на "вие" с тези неща. Ясно ми стана засега че фирмата ще е ЕООД не ЕТ. А, със счетоводител че, ще има среща, ще има.
#3 | 04.10.2013, 07:21
Публикации: 6403 / 1130
Доставката на стоки от една страна в ЕС към друга държава-членка се нарича не износ, а вътреобщностна доставка (ВОД). ВОД е налице когато както доставчикът, така и получателят са регистрирани за ДДС цели в съответните държави членки и стоката задължително се транспортира от една държава членка на ЕС до другата.
Стоките напускат територията на България и че не се начислява ДДС (тъй като е облагаем с нулева ставка), а данъкът е изискуем от получателя. От друга страна, тъй като България е част от митническата територия на ЕС, при ВОД стоките не минават митническо деклариране и проверка.
Съществува обаче специална система, целяща проследяването на транзакциите между държавите – членки на ЕС, наречена VIES (система за обмяна на информация за ДДС). Информация за извършените ВОД се подава в системата VIES чрез подаване на VIES декларация от доставчика.
Предприятието трябва да набави определен набор от документи (транспортни и др.), доказващи извършения ВОД и съответно основанието за неначисляване на ДДС. В противен случай, ако при данъчна проверка липсват необходимите документи, доказващи ВОД, ще се начисли 20% ДДС и съответните санкции.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група