Откраднат автомобил-кога се отписва?

13.10.2013, 16:21 11197 4

13.10.2013, 16:21
Публикации: 1231 / 73
Миналата година -м.01-откраднаха фирмен автомобил.От полицията още не са дали документ,че е спряно издирването .Освен едно копие от протокол ,че е извършена кражба от полицията-нищо друго няма.И аз не съм отписала този автомобил-150х.лв. от баланса.Сега спешно ми искат Баланс и ОПР към 30.09.2013г. и разшифровки на всяка сметка.Чудя се ,дали да взема да го отпиша този автомобил-вече повече от година не е намерен и едва ли ще го намерят.Нищо не сме получили и от Застрахователя,защото този автомобил беше запориран от данъчните,като обезпечение по РА и сега ще завеждат дело срещу застрахователя.Да го отпиша ли без документ от полицията?Ако не го отпиша пък баланса се изкривява-то и миналата година си е бил изкривен-тъй като няма такова МПС дефакто.Дайте якакъв съвет.
#1 | 13.10.2013, 17:33
Публикации: 1884 / 384
През май 2013 откраднаха фирмен лизингов автомобил, през юли полицията ни изпрати постановление за спиране на наказателното производство и издирване на автомобила. Лизингодателя ни издаде нормативна ликвидационна стойност в която като причина на ликвидацията е тотална щета. Всички тези документи си ги набавихме с много телефонни обаждания, до застраховател, полиция и лизингодател.
Мисля, че без постановлението на полицията не следва да отписвате актива от баланса. Дали не следва собственика да се активира да си потърси документите?
#2 | 13.10.2013, 17:52
Публикации: 1231 / 73
Ами не знам какво правят тези собственици.През ден ги питам какво става,има ли развитие по преписката-все казват нищо не знаем,нищо не са ни дали.Освен това заедно с колата откраднаха и голяма сума пари-осчетоводила съм 498/501,защото това бяха пари от касата.Собственикът ги взел и тръгнал да ги внася и оставил колата уж за малко и я откраднали.Нищо не ми казват.Все някакви недомлъвки и нямам никакви документи и вече почти две години ще станат така си висят по сметките.И сега искат да теглет кредит и пак ще давам обяснения,какви са тези салда,защо.Като им се обадят да ги питам,собствениците веднага ги препращат към мен-аз да давам обяснения.Абе-клиенти :hmmm:
#3 | 13.10.2013, 17:58
Публикации: 1884 / 384
Няма как да го отпишете, ами ако вземат да го намерят? "А дано, ама надали"  :smile1:
Възможно е преписката да е приключена, а да не сте си я потърсили?
#4 | 14.10.2013, 07:37
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте ditzve,
Ние отговаряме за документалната обосноваване на отчетите, а не за фактическите обстоятелства довели да едни или други салда.
Щом собствениците не благоволяват да си движат нещата сами, обяснявайте на банката това, което сте написали и тук. Както Ви е посочила create, има си ред за отписване на откраднат автомобил и Вие не сте отговорни за липсата на един или друг документ, а за спазване на Закона за счетоводството - "Предприятията осъществяват счетоводството на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство." :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група