Съкращаване на служител при намаляване на работата

14.10.2013, 13:16 4598 2

14.10.2013, 13:16
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
Проблемът ми е следният:
Искам да съкратя служителка с първи не работен ден 11.10.2013, за да може да взима по-дълго обезщетение от ТБ. И сега въпросите ми сигурно са доста глупави, но съм като цяло нов в тази работа и предпочитам да питам, за да не стане някаква грешка... та до колкото четох може да бъде съкратена по чл. 328, ал. 1 т. 3, за което ще ѝ дължим обезщетение в размер на една брутна заплата на дата 11.11.2013. До тук добре, но всичко това как се оформя при подаването следващият месец на дек. 1 и 6? Не е ли по-добре да направя нов картон който да е само за самото обезщетение или трябва да го добавя към дек. 1 и 6 за дните, които е работила през м. 10.. И всъщност брутната стойност ли трябва да ѝ изплатя и тя да си внася осигуровките, или да удържа и внеса осигуровките, а на нея да ѝ изплатя нетната стойност? А и всичко това как се описва в трудовата книжка? Въобще ако някой може да сподели опит или къде да прочета цялата процедура в такъв случай, ще съм много благодарен, защото нищо не мога да намеря..
Благодаря предварително!
Успешен ден!
#1 | 14.10.2013, 13:25
Публикации: 5497 / 371
След 10.11. лицето трябва да декларира при работодателя, че не е започнало работа и да представи ТК за доказване на същото.
След това начислявате обезщетението. Да, то е брутната заплата за един месец.
чл. 222, ал. 1 Обезщетение при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване на обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни Облага се като доход от трудови правоотношения Дължат се осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и допълнителното задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд.  Не се дължат здравни осигуровки.
ЗО лицато само ги внася.

Правят се две Д1 - за м.10 и м.11.

В ТК на последните страници се отразява сумата на обезщетението. Издава се УП3 за този месец.

 
#2 | 14.10.2013, 13:47
Публикации: 6 / 0
Благодаря Ви много!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група