Трудова книжка - вписване в дневника

15.10.2013, 14:33 17709 9

15.10.2013, 14:33
Публикации: 12 / 2
Здравейте!
До преди няколко години  в дневника за издаване на трудови книжки се вписваха единствено чисто-ново-издаваните такива /т.е. там не се вписваха издадените, като продължение на стари трудови книжки/. Впоследствие 'практиката' на съответните органи наложи вписването и на издадените, като продължение трудови книжки. Освен това, в наредбата за трудовата книжка е записано - "Чл. 6 (2) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят е длъжен да представи трудовата книжка на работодателя, който да отрази необходимите данни и да я върне незабавно срещу подпис на работника или служителя. Датата на предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя се отбелязва в дневника за издаване на трудови книжки по приложение № 1."
Бихте ли споделили личната си практика по въпроса.
Спорна!
#1 | 15.10.2013, 14:52
Публикации: 21 / 4
Аз лично им давам да подпишат декларация, че са получили при прекратяване на ТД:
трудова книжка
УП-2 и ако е наложително УП-3
декларация за доход
Минавали сме инспекция по труда и от там са ми казвали, че това е напълно достатъчно и само издадените от работодател (нови или продължени) се вписват в дневника.
#2 | 15.10.2013, 15:11
Публикации: 1166 / 86
Аз заварих практика, при която на самата заповед за освобождаване, която остава при работодателя, служителят собственоръчно си написва, че е получил трудова книжка, служ. бележка по чл.45, УП /2или3/. Имали сме проверки и не е имало проблеми.
#3 | 15.10.2013, 15:37
Публикации: 214 / 5
При нас на 1-вата стр. на Дневника започват номерата (поредни) на издадените от нас нови ТК. На тази, която е продължение също й слагам номер от тази поредност, като на книжката(и в дневника!) пиша "продължение".
От 7 стр. нататък заварих написано отгоре на страницата  "Съгл. чл6,ал.2 от НТКТС" - и там записваме представените за вписване на промяна ТК - назначение, актуализация на заплата, длъжност, прекратяване.
Иначе, ок. 7-8 души искат ТК да им се съхранява при нас - те са им в досиетата, заедно с декларация-съгласие за съхранението при работодателя.

Последно този дневник го снимах за адвоката ни, защото уволнен служител твърдеше, че не сме му върнали ТК при прекратяването.
А той изобщо не си я беше дал да му впиша прекратяването, защото твърдеше, че си я загубил. Издадох му УП3. Иди доказвай, че си му я искал, а не ти я е дал.... той твърди, че я е дал, а не сме му я върнали..... :blink:
Ако някой ми каже как да докажа, че съм искала ТК да впиша прекратяване, а не ми е дадена, би било добра застраховка за бъдещи подобни случки ....  :hmmm: Не за мен само, а по принцип.
#4 | 15.10.2013, 15:42
Публикации: 5497 / 371
При нас на 1-вата стр. на Дневника започват номерата (поредни) на издадените от нас нови ТК.На тази, която е продължение също й слагам номер от тази поредност, като на книжката(и в дневника!) пиша "продължение".

Това не е правилно!
На продължението се пише номера на трудовата /първата/ книжка, не се слага нов номер
#5 | 15.10.2013, 15:49
Публикации: 82 / 9
Да споделя и моя опит! При връщане на книжката по какъвто и да е повод /след нанасяне на промяна или при напускане на служителя/ ми попълваха "Разписка", че на тази дата са си получили книжка номер... При една от проверките от инспекцията /поне веднъж годишно минават/ ми отбелязаха, че тези разписки не вършат работа и си отделих от средата нататък дневника за новоиздадени книжки, където отбелязвам всеки напуснал дали ми е дал книжка и кога си я е взел. За тези, които не са ми дали ми подписват "Декларация", че не са ми представили поради тяхна вина /поради загубване, останала в предишен работодател или друго/.
#6 | 15.10.2013, 16:11
Публикации: 1 / 0
Аз пък направих два дневника- дневник за издадените трудови книжки и дневник за движението на трудовите книжки. Ясно е в кой дневник какво вписвам.
#7 | 15.10.2013, 16:19
Публикации: 214 / 5
При нас на 1-вата стр. на Дневника започват номерата (поредни) на издадените от нас нови ТК.На тази, която е продължение също й слагам номер от тази поредност, като на книжката(и в дневника!) пиша "продължение".

Това не е правилно!
На продължението се пише номера на трудовата /първата/ книжка, не се слага нов номер
ОК :thumbup:
Ще променя заварената практика... И мен са ме обхващали във времето съмнежи, че не е както трябва завареното, защото при едно пенсиониране описвах стаж по ТК-и, които, бидейки продължение нямаха самостоятелни номера...
#8 | 15.10.2013, 16:53
Публикации: 84 / 6
След като на една приятелка й написаха солиден акт от ИТ, че не отразява никъде движението на трудовите книжки (в резултат на жалба на бивш служител, че не са му върнали книжката, а той не си я беше дал), реших, че за да ми е мирна главата ще направя освен дневника за изд. книжки и дневник за движението им.
Пробвала съм при постъпване на работника да ги карам да пишат декларация, че не желаят работодателя да съхранява книжката им, а също и при напускане декларация, че са си я получили.
Сега обаче правя това упражнение със служители от цяла България, на които книжките пристигат с куриери, по пощата и как ли не, някои отказват да си ги дадат дори и след като ги освободим и не отиват да си подпишат дори заповедта за освобождаване. Така че за мен трудовите книжки са мноооого опасни плаващи пясъци  :'( .. ;)
#9 | 15.10.2013, 19:49
Публикации: 12 / 2
Да споделя и моя опит! При връщане на книжката по какъвто и да е повод /след нанасяне на промяна или при напускане на служителя/ ми попълваха "Разписка", че на тази дата са си получили книжка номер... При една от проверките от инспекцията /поне веднъж годишно минават/ ми отбелязаха, че тези разписки не вършат работа и си отделих от средата нататък дневника за новоиздадени книжки, където отбелязвам всеки напуснал дали ми е дал книжка и кога си я е взел. За тези, които не са ми дали ми подписват "Декларация", че не са ми представили поради тяхна вина /поради загубване, останала в предишен работодател или друго/.
При нас на 1-вата стр. на Дневника започват номерата (поредни) на издадените от нас нови ТК.На тази, която е продължение също й слагам номер от тази поредност, като на книжката(и в дневника!) пиша "продължение".

Това не е правилно!
На продължението се пише номера на трудовата /първата/ книжка, не се слага нов номер
Точно така! В противен случай номерирането на една трудова книжка ще е право пропорционално на броя на работните места, т.е. една тр.книжка може да има много различни номера от различни дневници, във връзка с издаването й. Това беше едното, което ме накара да се замисля върху едно подобно завеждане на окончателното предаване при напускане. Аз лично копирам цялата трудова книжка, а служителят се подписва върху копието при получаването й, без значение по какъв повод е това получаване, ведно с датата на това получаване. Като така се вижда, какво е получил и кога го е получил. А се вижда и попълването от наша страна, като работодател. Не на последно място, при едно загубване от негова страна на трудовата му книжка, с помощта на това копие мога да попълня новата, издадена от ИТ за няколко минути, без ведомости и прочие ТРЗ-документи - просто преписвам. / Между другото, при даване за съхранение на тази книжка у работодателя задължително се попълва декларация за съгласие!/ Но завеждането на предаването на трудовата книжка при напускане на работника, в дневника за издаване на трудовите книжки не пасва изобщо на национално утвърдения образец на този дневник /погледнете антетката/графите на дневника - ?!/.
Между другото, няколко пъти звънкам на ИД ОИТ, във връзка с различни въпроси по практическото приложение на една или друга трудовоправна норма и отговорът почти винаги е бил - така правете, че да няма недоволни от работещите /по смисъл/. Ето например текущият въпрос - трябва ли да се записва трудовата книжка в дневника, при напускане на титуляра й ?! В нормите, третиращи това предаване на книжката между работодател и работник се вижда, че са защитени главно 'правата' на работника. Да предположим, че той е дал писменото си съгласие за съхраняването на книжката у работодателя. При всяко поискване - писмено документиране на предаването. А всяка промяна на заплата, длъжност и т.н. се нанася. Дай - вземи, дай - вземи. Всяко връщане - подпис. Какво се получава ?! Работникът лично съхранява трудовата си книжка. Вписано е назначението и книжката е върната на работника срещу подпис. В един следващ момент настъпва промяна, която трябва да се впише в книжката. Работодателят я изисква и я получава. Вписва промяната. Книжката се изгубва. Какво остава налице. Писмени доказателства, че книжката е предадена на работника след вписване на назначението. И ?!? Какво пропускам ? Имаме ли изискване за писмено потвърждение за предаването на книжката от работника на работодателя, за вписване на поредната промяна ? Защото ако няма такова се обезмисля всякакво документиране на предходното й връщането на работника....
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група