Неизползван платен отпуск при напускане

31.10.2013, 19:35 19598 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

31.10.2013, 19:35
Публикации: 6 / 1
Имам неизползван платен годишен отпуск за 2011,2012 и 2013 г.,общо 46 дни.Първите две години ме осигуряваха на 4 часа,а последната на 2013 г.Така ми ги и изчислиха-двете години на 4 часа,а за 2013 на 8.Не трябваше ли да ми ги изчислят всички на база септември  2013 г. ,както е по чл.177 КТ.Не съм взимала отпуск не по моя вина,просто в тази фирма отпуск няма.
#1 | 01.11.2013, 07:33
Публикации: 6324 / 1030
Трябва да Ви изчислят отпуска като за пълно работно време, но основанието не е чл. 177, а чл. 355 от КТ във връзка с чл. 23 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските
Скрит текст :
#2 | 01.11.2013, 07:40
Публикации: 9660 / 1646
 :wave:
Не спирам да се "учудвам" на изобретателността на работодателя, когато трябва да намери вратичка в своя полза......
#3 | 01.11.2013, 10:08
Публикации: 6 / 1
Благодаря Ви много,дано работодателят се вслуша в това,което ще му кажа.
#4 | 01.11.2013, 10:15
Публикации: 9660 / 1646
Ако не се " вслуша " в по-горе цитирания член от КТ може би ще му помогне Инспекцията по труда ? Успех !  :smile1:
#5 | 01.11.2013, 10:20
Публикации: 6 / 1
Счетоводителката на фирмата като дни ги е счела като пълен работен ден,но ги смята на половин ставка,тъй като съм била на 4 часа.И като го смятам пак не излиза.Общо сумата,която ми изплатиха е 607.83 лв. за 46 дена отпуск.
За 2011-10 дни.За 2012-20 дни,за 2013 г.-16 дни.Осигуряват ме на 460 лв.Счетоводителката каза,че последната година ги е сметнала на база септември 2013 г., 2011  на 200 лв. ,а 2012 на 230 лв.,на каквато заплата съм била.
#6 | 01.11.2013, 10:34
Публикации: 9660 / 1646
Вие сама сте наясно......

" Не трябваше ли да ми ги изчислят всички на база септември  2013 г. ,както е по чл.177 КТ "

Чл. 177.(Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ; изм. и доп., бр. 108 от 2008 г.) (1) (Предишен текст на чл. 177, изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
#7 | 01.11.2013, 10:48
Публикации: 6 / 1
Благодаря! :bow:
#8 | 01.11.2013, 11:00
Публикации: 7230 / 1079
Не разбрах защо за 2012 Ви обезщетяват 20 дни отпуск?
#9 | 01.11.2013, 11:02
Публикации: 5550 / 369
Защото не ги е ползвала
#10 | 01.11.2013, 11:04
Публикации: 7230 / 1079
А не трябва ли половината от тях да са изгорели?
#11 | 01.11.2013, 11:09
Публикации: 5550 / 369
А не трябва ли половината от тях да са изгорели?

За ползване - да, но не и за обезщетение при напускане :)
#12 | 01.11.2013, 14:46
Публикации: 2041 / 250
А не трябва ли половината от тях да са изгорели?

 Непрехвърлените дни  нямат право да се позлавт  , но до две години се дължат по чл.224 от КТ.

Здравейте, наш служител напуска от 01.04.2012 г. за 2011 г. има неизползван отпуск 16 дни от които са прехвърлени 10 за ползване през 2012г . Въпросът ми е при изплащане на обезщтетението по чл. 224 от КТ - конкретно за 2011г. колко дни да се изчислят 10 (амо прехвърлените) или 16 - поради неизтекла давност
27-03-2012

Eмил Мирославов - Директор дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"
Отговор

Съгласно чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда, при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност.
Погасителната давност е предвидена в разпоредбата на чл. 176а, ал. 1 от Кодекса на труда, съгласно която когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност. Правото на ползване на платения годишен отпуск за 2011 г. се погасява на 31.12.2013 г. Следователно лицето има право на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск за 16 дни. МВ/
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове