ЕТ здравни и осигурителни вноски

23.11.2013, 17:29 4827 3

23.11.2013, 17:29
Публикации: 4 / 0
ЕТ е единствен служител във фирмата. ЕТ е на минус за годината.Въпросът ми е: задължително ли е да внесе здравните и осигурителни вноски за годината, ако не желае/не може?
#1 | 23.11.2013, 18:35
Публикации: 11947 / 2181
Ако ЕТ е упражнявал дейност през годината , обявил е това с подаване на ОКД5 дължи осигурителните вноски независимо от финансовия резултат от дейността си и независимо от това може или не да плати същите.
#2 | 24.11.2013, 12:09
Публикации: 9327 / 1567
Ако ЕТ е упражнявал дейност през годината , обявил е това с подаване на ОКД5 дължи осигурителните вноски независимо от финансовия резултат от дейността си и независимо от това може или не да плати същите.
Не съм съгласна.Осигуровките на ЕТ ЗАВИСЯТ от финансовия резултат. Особено ако е над 420лв месечно :)
Когато финансовият резултат е равен или под 420 лв месечно, в т.ч. - и ако е "на минус", осигуровките се дължат върху 420 лв.

И един въпрос към Мариана Янова  - този "ЕТ -  единствен служител във фирмата" чийслужител е? Защото осигуровките на служителите се определят по друг начин...
#3 | 24.11.2013, 12:36
Публикации: 11947 / 2181
 :wave:

Разбирам питането за авансовите осигурителни вноски - те са минимум върху 420 лв.. Иначе да, за изравнителните съм съгласна, че зависят от финансовия резултат на ЕТ за годината.  Всъщност питащата наистина не е уточнила за какви осигурителни вноски става дума - авансови или изравнителни. И в зависимост от това зависят или не от ФР. Можем да разширим и тълкуванията, а именно, че авансовите зависят от ФР предходната година, а изравнителните - от ФР на годината на подаване на ГДД.  Въпросът изисква повече коректност .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група