Съдружник и управител в ООД и трудов договор в същото дружество

18.12.2013, 15:40 25945 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.12.2013, 15:40
Съдружник и управител в ООД и трудов договор в същото дружество

Въпрос: Съдружник в ООД е управител по търговския регистър. Може ли да бъде назначен за счетоводител по трудов договор, тъй като има необходимото за това образование и подготовка?

Гошо МУШКАРОВ - д-р по икономика

Отговор: Обикновено един от съдружниците в ООД изпълнява и функциите на управител на дружеството, който по съответния ред се вписва в търговския регистър.
   В качеството си на управител на дружеството лицето е работодател по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда. Работодателят сключва, изменя и прекратява трудовите договори в дружеството, дава указания, приема оценки, разрешава отпуски, явява се страна при решаването на възникнали трудови спорове и т.н. Поради това не е възможно едно и също физическо лице едновременно да е работодател и нает от него работник или служител.
   В конкретния случай управителят на ООД не може да сключи трудов договор сам със себе си.
#1 | 20.12.2013, 20:41
Публикации: 36 / 6
Коя разпоредба регламентира това че
"управителят на ООД не може да сключи трудов договор сам със себе си."
#2 | 20.12.2013, 20:50
Публикации: 36 / 6
§ 1. По смисъла на този кодекс:

1. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 33 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 82 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) "Работодател" е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение, включително за извършване на надомна работа и работа от разстояние и за изпращане за изпълнение на работа в предприятие ползвател;


Работодател е юридическото лице по смисъла на § 1
Това че управителят представлява юридическото лице не означава че той в качеството си на „работник“ не може да сключи договор с юридическото лице.
Договорът се сключва между юридическото лице и работника.
Управителят само представлява юридическото лице
#3 | 20.12.2013, 21:11
Публикации: 6310 / 1021
Коя разпоредба регламентира това че
"управителят на ООД не може да сключи трудов договор сам със себе си."
Съвсем резонна бележка :thumbup:
Някъде съм чела коментари, че в ЕООД собственикът по същата причина не може да сключи договор със самия себе си.
Ето, че сега се оказва валидно и за ООД.
А аргументът е един и същ - "не може". Някои юристи тълкуват, че "може"...
Може би трябва да се види в съдебната практика има ли обявен за нищожен договор със себе си и от там да се извлече основанието :hmmm:
#4 | 20.12.2013, 21:13
Публикации: 36 / 6
къде точно в закона го пише че неможе.
тези тълкувания са преразказ на закона.
Нека да го цитираме закона такъв какъвто е .

Работникът Иван Иванов сключва договор  за работа  в Мак Доналдс
Управител е  Драган Драганов.
Иван Иванов с Мак Доналдс ли сключва договора или с Драган Драганов.
Кой му плаща заплатата,.
#5 | 21.12.2013, 09:23
Публикации: 9406 / 1602
Прилагам едно становище на МТСП по въпроса със сключване на трудов договор с управител на ЕООД, където се и аргументират защо това е недопустимо. По повод ситуацията с ООД и трудов договор между съдружник и дружеството, в което той е управител биха били приложими същите аргументи. При така описаната ситуация и даденият отговор на Г.Мушкаров трудов договор би могъл да се сключи , но между съдружник в ООД и управител - друг съдружник в същото ООД, за да не са налице тези съображения.
/ или, ако освен този съдружник , който е и управител има и друг управител , който би се явявял представител на работодателя /
#6 | 21.12.2013, 10:01
Публикации: 2041 / 249
Прилагам едно становище на МТСП по въпроса със сключване на трудов договор с управител на ЕООД, където се и аргументират защо това е недопустимо. По повод ситуацията с ООД и трудов договор между съдружник и дружеството, в което той е управител биха били приложими същите аргументи. При така описаната ситуация и даденият отговор на Г.Мушкаров трудов договор би могъл да се сключи , но между съдружник в ООД и управител - друг съдружник в същото ООД, за да не са налице тези съображения.
/ или, ако освен този съдружник , който е и управител има и друг управител , който би се явявял представител на работодателя /

И аз съм на същото мнение , за ООД може ако управителя съдружник Х сключи ТД с другия съдружник Y  :thumbup:
#7 | 21.12.2013, 10:03
Публикации: 9406 / 1602
 :ok:
#8 | 21.12.2013, 11:32
Публикации: 36 / 6
Точно това се опитвам да обясня че становището на МТСП е неправилно.
Това че има възможност за конфликт на интереси не означава че такъв договор не може да бъде сключен.
Според кодекса договорът се сключва между физическото и юридическото лице
Управителят представлява юридическото лице.
Обяснете ми кое не разбирам.
Нека разширим темата.
Може ли да бъде сключен тогава такъв Граждански договор
#9 | 29.12.2014, 21:12
Публикации: 4 / 0
След повече от 1 година от последния пост по тази тема, / чета я за 1 път/предлагам следното решение :
Според К Т   трудов договор се сключва между физическото и юридическото лице...
Общото събрание на съдружниците приема решение да се сключи трудов договор с лицето Х, който е и управител на дружеството.
Общото събрание на съдружниците упълномощава другия съдружник У да представлява дружеството при сключването на трудовия договор с лицето Х.
Съгласни ли сте с това решение?
Компетентността на Общото събрание по закон е над тази на управителя...
#10 | 14.04.2015, 04:33
Публикации: 7 / 0
Имам въпрос, който е от подобен характер - три лица, работещи по трудово правоотношение при един работодател, учредяват ООД, като и тримата ще бъдат управители и ще представляват ООД-то заедно и поотделно. Как е най-коректно да се осигуряват и ако някой от тях прекрати трудовото си правоотношение с работодателя необходимо ли е стане СОЛ ?

Благодаря предварително.
#11 | 05.10.2018, 08:47
Публикации: 6 / 1
Здравейте! Четох темата, но мисля че сега законът е променен, защото имам за задача да изготвя трудов договор за управителят на фирмата, като счетоводител. Моля за помощ как да бъде оформен.
#12 | 05.10.2018, 14:18
Публикации: 2456 / 270
Каква е фирмата? Управителят съдружник ли е там?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове