Аванс за доставка на стока по приложение № 2

29.12.2013, 13:11 10862 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

29.12.2013, 13:11
Публикации: 108 / 3
Здравейте, прочетох параграф 8 от част втора на приложение 2 и не ми стана съвсем ясно как точно ще се процедира, при условие че има сключен договор за доставка на стока, получено авансово плащане, издадена фактура с ДДС през 2013г. и съответно неприключен аванс. Доставка ще се извършва през 2014г. и как точно ще се процедира относно аванса? С КИ към съответната фактура, към дата на реално извършване на доставката и съответно включване на цялата стойност на сделката в протокол, или ако имаме само частично закриване на аванс.  Моля изразете мнение как документално би следвало да се сключат нещата?
#1 | 29.12.2013, 13:57
Публикации: 6365 / 1054
Как ще се документира такава ситуация е посочено в ПЗР към ПИДППЗДДС:
Скрит текст :


В случай на направено авансово плащане по приложение 2 към глава 19а, ІІ-ра част:
1. Издава се протокол по чл. 116, ал. 4 за анулиране на фактурата за аванса от 2013-та, в който като основание за анулирането се посочва чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС.
2. Доставчикът издава нова фактура за цялата сделка без да начислява ДДС и посочва като основание за това обратното начисляване по чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС.
3. Получателят съставя протоколпо чл. 117 от ЗДДС, в който си самоначислява ДДС върху цялата сума на данъчната основа на доставката (вкл. за авансовото плащане).

с уговорката, че това е за случай, когато и доставчикът, и получателят са регистрирани по ЗДДС
#2 | 29.12.2013, 16:36
Публикации: 108 / 3
Благодаря за отговора irenabrili , но моля нека го изкоментираме с пример:
Сключен договор за доставка на царевица 100 мт. по 600 лв за тон без ДДС
декември 2013г. получени авансово по договор 72 000 лв.
следва издадена фактура за аванс на стойност 60 000 лв. 
                                                             ДДС  12 000 лв.   
                                                     обща ст/ст 72 000 лв.
През януари 2014 следва извършване на доставка на съответната култура.
Вариант 1
доставени са 80 мт. царевица / по 600 лв. за тон/
- анулираме фактурата от декември 2013г. с протокол по чл. 116 с основание "чл.163а, ал.2 от ЗДДС"
ДДС-то от 12 000 лв., което е внесено декември 2013,следва да намали данъка за внасяне в януари при нас доставчика, след като бъде отразен в дневника за продажби със знак минус.
- следва издаване на ф-ра за цялата ст/ст т.е. за 48 000 лв. без ДДС с основание "чл.163а, ал.2 от ЗДДС"
- ако издадем КИ към фактурата за аванса за разликата от недоставеното количество, как да стане, при условие че сме анулирали съответния документ, какво става с дебитното салдо по с/ка 411 от 24 000 лв.?

Вариант 2
доставени са 150 мт. царевица / по 600 лв. за тон/
- анулираме фактурата от декември 2013г. с протокол по чл. 116 с основание "чл.163а, ал.2 от ЗДДС"
- издаване на фактура за цялата ст/ст т.е. за 90 000лв без ДДС с основание "чл.163а, ал.2 от ЗДДС"
- следва клиента да преведе разликата от 18 000лв.
Моля коментирай пропуските и ме поправи където греша.

#3 | 29.12.2013, 17:30
Публикации: 6365 / 1054
Ще опитам, без да имам претенцията, че мнението ми е правилно - материята е съвсем нова  :smile1:

По Вариант 1: Налице е изменение на ДО в посока намаление. Според мен трябвада се приложи чл. 3 на § 24 - "Когато след 1 януари 2014 г. включително възникнат основания за изменение на данъчната основа на доставка на стока по приложение № 2, част ІІ (втора) от закона, данъчното събитие за която е възникнало преди тази дата, изменението на данъчната основа се извършва чрез издаване на известие по чл. 115 от закона, при издаването на което се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката." Т.е. не се прилага режимът на обратното начисляване.

Ако предположим, че авансът за 100 мт е осчетоводен по следния начин:

Д-т 503 / К-т 411      72 000

Д-т 411               72 000
          К-т 412                   60 000
          К-т 4532                 12 000

Издавате КИ за 20 мт по 600 лв./тон без ДДС

Д-т 411              - 14 400
          К-т 702                    48 000
          К-т 412                  - 60 000
          К-т 4532                -   2 400

По 411 ще остане кредитно салдо от 14 400, които трябва да преведете на клиента.

По втория вариант, мисля че е така както сте написали :thumbup:
#4 | 29.12.2013, 23:56
Публикации: 108 / 3
Извини ме irenabrili, но не мога да разбера, защо приемаме че датата на данъчно събитие при първия вариант е преди 1-ви януари 2014, при условие че и при първия и при втория вариант реалната доставка на стоката става през месец януари 2014г., получено е авансово плащане през декември 2013 преди да е възникнало данъчно събитие по доставка.
Разпоредбата на ал.3 параграф 24, не се ли отнася за вече започнала доставка през 2013, която продължава и през 2014, и за която съответно е необходимо да се издаде ДИ или КИ към преди това издадена фактура за доставка на стока?
#5 | 30.12.2013, 07:35
Публикации: 6365 / 1054
Да, всъщност плащането на аванс не е данъчно събитие.
Следва да се приложи ал. 1 на § 24.
Само не е необходимо да се издава кредитно известие към фактурата за аванса, а да се анулира.

Записите биха изглеждали така:

През 2013-та:
Плащане на аванс:
Д-т 503       72 000
                К-т  411    72 000

Фактура за аванс:
Д-т 411       72 000
               К-т 412       60 000
               К-т 4532     12 000
Няма салдо по с-ка 411

През 2014-та:
Протокол за анулиране на аванса:
Д-т 411       -72 000
               К-т 412       -60 000
               К-т 4532     -12 000
Нова фактура за доставката:
Д-т 411        48 000
               К-т 702        48 000
Остава кредитно салдо 24 000 лв. по с-ка 411, което означава, че доставчикът дължи сумата на получателя.
#6 | 30.12.2013, 07:55
Публикации: 108 / 3
Благодаря отново за коментара irenabrili и моите разсъждения са в същата посока, дано са верни, защото имаме подобен случай. Хубав и спорен ден :)
#7 | 07.01.2014, 11:57
Публикации: 108 / 3
Здравейте, когато сега в 2014г. имаме получен аванс за пр. 100 хил. лв. за доставка на стока по приложение № 2, част II , следва да си издадем фактура с основание аванс на обща стойност 100 хил. лв.и да неначисим ДДС с основание "обратно начисляване по чл.163а, ал.2 от ЗДДС" права ли съм?
#8 | 07.01.2014, 12:04
Публикации: 6365 / 1054
Да, точно така :smile1:
#9 | 07.01.2014, 12:42
Публикации: 108 / 3
Благодаря  :flowers:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група