Освобождаване - назначаване.

04.01.2014, 11:38 24303 21
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.01.2014, 11:38
Публикации: 149 / 1
Здравейте, имаме работник на ТД по чл. 114, по този договор работи до 31.12.13г. От 02.01.14г. го назначаваме на безсрочен ТД. Въпросът ми е заповедта за освобождаване от първия договор с каква дата да бъде. И съответно вторият договор при сключване с каква дата да е?
#1 | 04.01.2014, 11:49
Публикации: 2509 / 285
Ако работи до 31.12 включително, заповедта е от 01.01.
Новият трудов договор се сключва и регистрира преди датата на постъпване.
#2 | 04.01.2014, 11:53
Публикации: 149 / 1
Благодаря Ви, т. е. прекратяването е считано от 01.01, а назначаването може ли да е от 01.01 също.
#3 | 04.01.2014, 11:53
Публикации: 108 / 3
Малко е късно да се назначи вече от 01.01...така че ще трябва да е от утре(05.01) за да няма прекъсване...
#4 | 04.01.2014, 12:03
Публикации: 149 / 1
уведомлението е пуснато, просто документално нещата не са оформени
#5 | 04.01.2014, 12:07
Публикации: 108 / 3
Пуснато уведомление за ТД от 01.01 ? Какъв е проблема тогава ...освободен от 01.01 с последен работен ден 31.12 и започва по новия ТД от 01.01 (дати на издаване на док. 30.12(посл.раб.ден за годината...ако не сте на график)
#6 | 04.01.2014, 13:24
Публикации: 149 / 1
Благодаря!
#7 | 08.01.2014, 09:12
Публикации: 11 / 1
Здравейте.Искам да попитам при прекратяване на срочен тр.договор по чл.68,ал.1,т.3 нужно ли е след изтичането на срока да се подаде доп.споразумение или да се сключи нов тр.договор.
#8 | 08.01.2014, 09:18
Публикации: 6107 / 544
Какъв срок при заместване на отсъстващ работник?
#9 | 08.01.2014, 09:27
Публикации: 11 / 1
Единият е до завръщане на титуляра а другият е за 6 месеца.Колежката,която вече не е на работа ги е написала по този начин.Интересното е,че при подаването към НАП за основание на договора този,който е за 6 месеца е с 04 а вече от 2 години има и издадено доп.споразумение за заеманата длъжност,че е титуляр
#10 | 08.01.2014, 09:41
Публикации: 6107 / 544
Малко хронология не е излишна.
#11 | 10.01.2014, 11:23
Публикации: 11 / 1
Да попитам така: задължително ли е след всяко пускане на доп.споразумение за изменение на длъжност или член да се пуска уведомление и до НАП.
#12 | 10.01.2014, 11:31
Публикации: 1181 / 85
Само при промяна на длъжност и срок на договора се подава уведомление в НАП.
#13 | 10.01.2014, 14:28
Публикации: 242 / 5
Здравейте,
въпросът ми е следният:Служител на срочен договор по чл.68 ал.1 т.2 /до завършване на обект/ ще е освободен на 15.02.2014 поради завършване на обекта. Работодателят прекратява договора и го назначава с нов трудов договор, безсрочен. Въпросът ми е за оформяне на трудовата книжка при този случай-да се приключи ли с т.н."правоъгълен печат" или да се продължи с новия ТД?
И трябва ли да има прекъсване или може и без прекъсване, т. е освободен на 15.02.2014, новия договор първи работен ден 15.02.2014. В декларация1 какви ще са промените? /нали е в средата на месеца/
 Благодаря предварително!  :air_kiss:
Май трябва и две досиета да има....
#14 | 10.01.2014, 14:37
Публикации: 1181 / 85
Задължително го освобождавате по чл.325, ал.1, т.4 /със завършване на определената работа/. После всичко започва наново: нов договор, ново уведомление, нов нач. инструктаж и т.н.
#15 | 10.01.2014, 14:47
Публикации: 1181 / 85
Аз по принцип, държа всички назначения, ако има такива в едно досие.
#16 | 10.01.2014, 14:55
Публикации: 7220 / 1079
И трябва ли да има прекъсване или може и без прекъсване, т. е освободен на 15.02.2014, новия договор първи работен ден 15.02.2014. В декларация1 какви ще са промените? /нали е в средата на месеца/
 

Дали ще има прекъсване или не, зависи кога ще подадете уведомлението по чл.62 за новия ТД. Ако заповедта за прекратяване на стария ТД е от 12.02, считано от 15.02, новият ТД е сключен на 12.02 и уведомлението е подадено преди 15.02 - може да няма прекъсване.
Ако няма промяна в длъжността /квалификационната група/ или работното време - подавате една Д1. Ако има прекъсване напр. на 15, 16 и 17-ти, то попълвате полетата дата на начало на осигуряване в две позиции 0 и 18 и дата на край осигуряване 14, съответно в т.16 непълен месец и т.н.
 
А защо не изберете друга дата за прекратяване -постъпване на работа? Все пак 15.02. е събота
#17 | 10.01.2014, 15:01
Публикации: 242 / 5
Благодаря ви за бързите отговори. Датата е 15.01.2014, т.е този месец за което се извинявам, така че ще гледам да няма прекъсване на осигуровките, притеснява ме дали НАП ще отрази правилно нещата тъй като го назначавам пак във същата фирма.  Значи в трудовата книжка си приключвам както обичайно с правоъгълен печат и обобщен стаж и назначавам наново.  И вие задължавате ли работника да си прави ново медицинско за новото досие? Дано да се оправя и с програмата на ТРЗ-то.
#18 | 10.01.2014, 15:07
Публикации: 7220 / 1079
Няма проблем с НАП. Изпробано е :) Тъй като първо подавате уведомление за ТД, а после за прекратяване на стария, то за няколко дни това лице ще има два регистрирани ТД, но това не е проблем - просто са спазени изискванията на чл.62.
Не е нужно номо медицинско, защото няма прекъсване повече от 6 /ако не бъркам/ месеца, освен ако не се сменя длъжността и за новата длъжност има нови изисквания. Не се прави ново досие - за всеки работник се води само едно досие, независимо колко пъти е назначаван или уволняван.
За програмата - не знам :)
#19 | 10.01.2014, 15:12
Публикации: 1181 / 85
Ново медицинско не се вади, когато работникът постъпва на работа в рамките на 3 месеца. /без значение е в една фирма или в друга/.
Чл. 2. (1) На задължителен предварителен медицински преглед подлежат:
1. лицата, които постъпват на работа за първи път;
2. лицата, които преминават на друга работа в същото или в друго предприятие, която е свързана с вредни фактори и с риск от професионални увреждания;
3. лицата, прекратили трудовите си правоотношения за повече от три месеца.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове